Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP

Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP

author
Aneta Jankowska
28 października 2018
Każdy z nas posiada oszczędności. Jedni małe, drudzy - bardzo wysokie. Różnimy się również w sposobie oszczędzania. Część Polaków wybiera konta oszczędnościowe, a inni np. inwestują w nieruchomości. Związek Banków Polskich (ZBP) przygotował raport "Infokredyt - oszczędzanie i kredytowanie Polaków", który prześwietla nasze finansowe przyzwyczajenia.

Odkładamy coraz więcej, ale na krótko
 

ZBP przedstawił trzecią edycję raportu "Infokredyt – oszczędzanie i kredytowanie Polaków".  Z publikacji wynika, że jednym z najchętniej wybieranych produktów finansowych przez Polaków jest kredyt gotówkowy “o względnie krótkim horyzoncie czasowym” – 91% wskazań respondentów. Drugi popularny produkt to kredyt hipoteczny – 47% odpowiedzi badanych.

Krótkie kryterium czasowe jest również widoczne w przypadku oszczędzania. Jak wynika z raportu, najpopularniejszą formą oszczędności są lokaty krótkoterminowe, którymi interesuje się 88% badanych Polaków. Kolejne miejsce zajmują lokaty długoterminowe – około 40% wskazań. Trzecie są fundusze inwestycyjne, którymi interesuje się 35% badanych.
 

Autorzy raportu komentują, że “dane dotyczące zainteresowania kredytem i lokatą wskazują łącznie na to, iż Polacy myślą o swoich finansach głównie w krótkiej perspektywie, nie budując planów z kilku lub kilkunastoletnim wyprzedzeniem”.
 

Polak oszczędzający
 

Czy oszczędzamy na emeryturę?
 

  • 40% respondentów w ogóle nie oszczędza na ten cel
  • więcej niż 33% odkłada na przyszłość maksymalnie 10% swoich miesięcznych zarobków
     

Z raportu ZBP dowiadujemy się, że dla Polaków oszczędzanie nie jest dobrym nawykiem. Odkładamy swoje pieniądze nieregularnie, zwykle tyle, ile zostanie nam z zaplanowanego domowego budżetu lub dodatkowe, niespodziewane “zastrzyki gotówki”.
 

Autorzy “Infokredytu – oszczędzanie i kredytowanie Polaków", przytaczają wyniki badania BGŻ Optima, “Polak Oszczędny 2017”, z których wynika, że regularnie odkłada jedynie 25% Polaków.
 

ZBP przeprowadziło badania, które potwierdzają takie informacje. W lipcu bieżącego roku, zapytano banki o częstotliwość odkładania pieniędzy przez ich klientów. Jak wynika z odpowiedzi – 60% stanowią wpłaty nieregularne.
 

Im więcej zarabiamy, tym chętniej odkładamy
 

Polacy, którzy mają wysokie dochody, chętniej przeznaczają swoje zarobione środki na oszczędności. 

"Jak wskazują dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), stopa oszczędności (czyli stosunek oszczędności do dochodów) w 2017 roku wyniosła w Polsce 1,82% i była najwyższą odnotowaną wartością od 2010 roku. Według prognoz w ciągu najbliższych dwóch lat ma ona wzrosnąć do 3,6% Jednocześnie jak wskazują dane GUS, tzw. dochód do rozporządzenia gospodarstw domowych w 2017 roku wzrósł o 6,3%, co potwierdza tezę, iż wraz ze wzrostem naszych dochodów, wzrasta skłonność do o oszczędzania" – czytamy.
 

Edukacja finansowa kluczem do sukcesu
 

Raport przypomina o tym, jak ważna jest wiedza i świadomość finansowa Polaków. Dane OECD pokazują, że w Polsce jest najniższy poziom edukacji finansowej spośród badanych krajów. 
 

"Nie mając wystarczającej wiedzy Polacy nie są zainteresowani produktami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, co potwierdzają dane ZBP. Niski poziom wiedzy z zakresu finansów sprzyja również popularności korzystania z alternatywnych i ryzykownych źródeł wspomagania finansowego. Polacy chętnie biorą pożyczki w firmach pożyczkowych, których produkty kredytowe niekiedy należą do najdroższych na rynku" – czytamy.


Źródło: https://zbp.pl/
 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Kredyt samochodowy Zgorzelec
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
28 listopada 2017

Kredyt samochodowy Zgorzelec

Bezpłatny webinar w Santander Bank Polska
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
13 czerwca 2020

Bezpłatny webinar w Santander Bank Polska

Kredyt hipoteczny Legionowo
Kredyty miasta
author
Aneta Jankowska
22 sierpnia 2017

Kredyt hipoteczny Legionowo

NOTUS Finanse – oddział w Lublinie
Wpisy
author
Aneta Jankowska
18 października 2018

NOTUS Finanse – oddział w Lublinie

„Noworoczna wyprzedaż” kredytów w ING
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
15 stycznia 2019

„Noworoczna wyprzedaż” kredytów w ING

Santander Bank Polska w Myślenicach
Oddziały
author
Aneta Jankowska
26 maja 2019

Santander Bank Polska w Myślenicach