Jak oszczędzają Polacy – raport ZBP
Odkładamy coraz więcej, ale na krótko
ZBP przedstawił trzecią edycję raportu "Infokredyt – oszczędzanie i kredytowanie Polaków". Z publikacji wynika, że jednym z najchętniej wybieranych produktów finansowych przez Polaków jest kredyt gotówkowy “o względnie krótkim horyzoncie czasowym” – 91% wskazań respondentów. Drugi popularny produkt to kredyt hipoteczny – 47% odpowiedzi badanych.
Krótkie kryterium czasowe jest również widoczne w przypadku oszczędzania. Jak wynika z raportu, najpopularniejszą formą oszczędności są lokaty krótkoterminowe, którymi interesuje się 88% badanych Polaków. Kolejne miejsce zajmują lokaty długoterminowe – około 40% wskazań. Trzecie są fundusze inwestycyjne, którymi interesuje się 35% badanych.
Autorzy raportu komentują, że “dane dotyczące zainteresowania kredytem i lokatą wskazują łącznie na to, iż Polacy myślą o swoich finansach głównie w krótkiej perspektywie, nie budując planów z kilku lub kilkunastoletnim wyprzedzeniem”.
Polak oszczędzający
Czy oszczędzamy na emeryturę?
- 40% respondentów w ogóle nie oszczędza na ten cel
- więcej niż 33% odkłada na przyszłość maksymalnie 10% swoich miesięcznych zarobków
Z raportu ZBP dowiadujemy się, że dla Polaków oszczędzanie nie jest dobrym nawykiem. Odkładamy swoje pieniądze nieregularnie, zwykle tyle, ile zostanie nam z zaplanowanego domowego budżetu lub dodatkowe, niespodziewane “zastrzyki gotówki”.
Autorzy “Infokredytu – oszczędzanie i kredytowanie Polaków", przytaczają wyniki badania BGŻ Optima, “Polak Oszczędny 2017”, z których wynika, że regularnie odkłada jedynie 25% Polaków.
ZBP przeprowadziło badania, które potwierdzają takie informacje. W lipcu bieżącego roku, zapytano banki o częstotliwość odkładania pieniędzy przez ich klientów. Jak wynika z odpowiedzi – 60% stanowią wpłaty nieregularne.
Im więcej zarabiamy, tym chętniej odkładamy
Polacy, którzy mają wysokie dochody, chętniej przeznaczają swoje zarobione środki na oszczędności.
"Jak wskazują dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), stopa oszczędności (czyli stosunek oszczędności do dochodów) w 2017 roku wyniosła w Polsce 1,82% i była najwyższą odnotowaną wartością od 2010 roku. Według prognoz w ciągu najbliższych dwóch lat ma ona wzrosnąć do 3,6% Jednocześnie jak wskazują dane GUS, tzw. dochód do rozporządzenia gospodarstw domowych w 2017 roku wzrósł o 6,3%, co potwierdza tezę, iż wraz ze wzrostem naszych dochodów, wzrasta skłonność do o oszczędzania" – czytamy.
Edukacja finansowa kluczem do sukcesu
Raport przypomina o tym, jak ważna jest wiedza i świadomość finansowa Polaków. Dane OECD pokazują, że w Polsce jest najniższy poziom edukacji finansowej spośród badanych krajów.
"Nie mając wystarczającej wiedzy Polacy nie są zainteresowani produktami oszczędnościowo-inwestycyjnymi, co potwierdzają dane ZBP. Niski poziom wiedzy z zakresu finansów sprzyja również popularności korzystania z alternatywnych i ryzykownych źródeł wspomagania finansowego. Polacy chętnie biorą pożyczki w firmach pożyczkowych, których produkty kredytowe niekiedy należą do najdroższych na rynku" – czytamy.
Źródło: https://zbp.pl/
Dodaj komentarz