Finanse Polaków 2018 – raport Provident

Finanse Polaków 2018 – raport Provident

author
Patryk Byczek
02 lutego 2018
Według badania Barometr, przeprowadzonego przez największą instytucję pożyczkową w Polsce możemy dowiedzieć się, że ponad pięćdziesiąt procent Polaków już na początku roku planuje na co wyda pieniądze oraz w jaki sposób zaoszczędzi ich najwięcej. Z drugiej strony, aż czterdzieści procent naszych rodaków nie zastanawia się jak sfinansuje wydatki, które ich czekają.

Osiemnaście procent osób biorących udział w badaniu wykazało, że największym wydatkiem w obecnym roku będą wyjazdy wypoczynkowe. Niemal taka sama liczba, bo siedemnaście procent przeznaczy w tym roku pieniądze na remonty lub dekoracje domu. Trzynaście procent respondentów jako główny wydatek wskazało kupno nowego sprzętu RTV/AGD. Inni wskazywali zaś wydatki związane ze świętami, wyprawką szkolną dla dzieci oraz ważne uroczystości, jak na przykład Pierwsza Komunia Święta lub wesele.


Zaplanowane wydatki

Można powiedzieć „ilu Polaków, tyle planów na budżet”. Główne wydatki zależą od rodziny oraz jej planu na 2018 rok. Nasi rodacy planują wydać w obecnym roku:
 

  • około 6500 złotych na wesele (własne lub bliskich osób),

  • około 6500 złotych na remont lub wystrój domu,

  • około 3580 złotych na wyjazdy wypoczynkowe,

  • około 2800 złotych na potrzeby zdrowotne (leczenie, operacje),

  • około 2600 złotych na potrzeby związane z narodzinami dziecka, 

  • około 2000 złotych na Pierwszą Komunię Świętą swojego dziecka,

  • około 2300 złotych na zakup sprzętu RTV/AGD.

Do ważniejszych zakupów wskazanych przez Polaków należy dopisać kupno samochodu. Co dziesiąta osoba wskazała, że na ten cel przeznaczy średnio aż 26 000 złotych. Kolejnym wydatkiem są święta, lecz kwota na nie przeznaczona nie jest zbyt wysoka i waha się między 700 a 900 złotych.

Polacy o finansach
 

Ważniejsze od wskazania tego, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, powinno być w jaki sposób chcemy je zorganizować. Tylko szesnaście procent Polaków obmyśla plan oszczędzania pieniędzy an wydatki, które ich czekają. Aż czterdzieści dziewięć procent naszych rodaków zadeklarowało, że stara się oszczędzać, lecz nie wychodzi im to regularnie. Co czwarta  osoba stwierdziła, że najważniejsze wydatki pokryje z bieżących dochodów, zaś co piąty  badany ujawnił, że jeżeli zabraknie mu pieniędzy, weźmie pożyczkę. Osiem procent osób stwierdziło, że przy opłacaniu wydatków wspomoże się programem 500+.
 

Najbardziej przerażać może fakt, że aż jedenaście procent badanych nie myśli o tym, skąd weźmie pieniądze na sfinansowanie tegorocznych wydatków.

Regularne oszczędzanie z pewnością ułatwia realizację planów, choć może się zdarzyć, że z różnych względów nie uda nam się zaoszczędzić potrzebnej na danych wydatek sumy i wówczas sięgamy po pożyczkę. Jednak takich decyzji również nie powinniśmy podejmować spontanicznie i bez zastanowienia się, jak sobie poradzimy ze spłatą czy innymi wydatkami, które nas czekają w kolejnych miesiącach. Planowanie budżetu jest kluczem do osiągnięcia kontroli nad swoimi finansami.” – mówi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.

Barometr Providenta

Provident zebrał dane dzięki cyklicznemu badaniu „Barometr Providenta”, które pozwala zrozumieć zachowania i decyzje finansowe Konsumentów. Firma PBS przeprowadziła badanie w dniach 19-21.01.2018 rok na grupie Polaków w wieku 15+.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

irka
irka
2018-03-13 18:47:20

Ja zdecydowanie planuje. Getn ma wiele narzędzi które mi w tym pomagają wiec chętnie z nich korzystam.

Podobne artykuły

Szybkie pożyczki Chojna
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Chojna

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem
Biuro Informacji Kredytowej
author
Dominika Sobieraj
08 kwietnia 2022

Alerty BIK – ochrona przed wyłudzeniem

GPW sprawdziła, ile Polacy wiedzą o finansach
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
13 marca 2020

GPW sprawdziła, ile Polacy wiedzą o finansach

Alior Bank w Pińczowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 maja 2019

Alior Bank w Pińczowie

PKO BP – NIP, REGON, KRS i dane adresowe
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
21 listopada 2018

PKO BP – NIP, REGON, KRS i dane adresowe

Porównaj