Jak Polacy spędzili pierwszą niedzielę wolną od handlu
Pierwsza niedziela wyłączona z handlu na mocy ustawy o zakazie handlu w niedzielę już za nami. Polacy zamiast w sklepach i galeriach handlowych spędzili czas na spacerach, czy bawiąc się ze swoimi pociechami na placach zabaw.
Statystyki pokazują, że o wiele częściej korzystaliśmy z Internetu, czy smartfonów, natomiast do kościołów poszło o wiele mniej wierzących niż zwykle. Jakie są odczucia Polaków po zeszłej niedzieli?
Badania
Badania Selectivv Mobile House przedstawiają czynności Polaków, którzy 11 marca bieżącego roku musieli znaleźć alternatywę od robienia zakupów. W analizie wzięło udział 511 221 osób, spośród których 40% zdecydowało się na aktywność na świeżym powietrzu, spacerując i bawiąc się z dziećmi na placach zabaw (był to wynik wyższy o ponad 420% niż w inne niedziele). Dwa razy więcej osób korzystało tego dnia ze smartfonów i Internetu. W poszukiwaniu produktów spożywczych, na stacje benzynowe udało się 19% badanych (tutaj również odnotowano wzrost, tym razem o 302%). Warto dodać, że tylko 3% osób biorących udział w badaniu, robiło tego dnia zakupy online.
Zakazane niedziele
Według kalendarza, w bieżącym roku czekają nas jeszcze 22 niedziele, które będą objęte ustawą o zakazie handlu. Dwie z nich, przed świętami Bożego Narodzenia, mogę okazać się handlowe. Rok 2019 przewidziana jest jedna niedziela handlowa w miesiącu, zaś w 2020 roku wszystkie niedziele będą wyłączone z handlu.
Pracownicy dyskontów
Zatrudnieni w sieci sklepów Biedronka będą pracowali na o wiele bardziej wymagających warunkach. Dyskont wprowadził dłuższe godziny otwarcia sklepów w sobotę, co również wpływa na pracowników. Ci, którzy będą na stanowiskach aż do zamknięcia sklepu, wyjdą z niego dopiero przed północą. Kolejno w nocy z niedzieli na poniedziałek personel będzie musiał pojawić się na miejscu pracy po północy, aby odebrać towar i wypiec pieczywo na poranną sprzedaż. Biedronkę mają wspomóc dodatkowi pracownicy. Pracownicy innych dyskontów także będą musieli pracować dłużeń.
Wierni w kościołach
Z założenia zakaz handlu w niedziele miał popędzić wiernych do uczestniczenia w niedzielnym nabożeństwie. Stało się jednak całkowicie na odwrót. Według badań 11 marca, w pierwszą zakazaną niedzielę handlową, do kościoła udało się o 2,1% osób mniej, niż podczas innych niedziel w roku. Nie został doprecyzowany powód takiej sytuacji. Być może z kościołów wierni udawali się na zakupy, a w związku z zamknięciem sklepów woleli zostać w domu.
Najbliższa niedziela handlowa
Polacy zrobią zakupy, biorąc pod uwagę tylko niedziele, dopiero 25 marca, czyli ostatnią niedzielę w tym miesiącu. Warto zauważyć, że kwiecieć może być ciężki, ponieważ na przełomie całego miesiąca wypadnie tylko jedna niedziela, w której handel będzie dozwolony.
Sprawdź, które niedziele są handlowe w 2023 roku.
Dodaj komentarz