Jak Polacy spędzili pierwszą niedzielę wolną od handlu

Jak Polacy spędzili pierwszą niedzielę wolną od handlu

author
13 marca 2018
Pierwsza niedziela wyłączona z handlu na mocy ustawy o zakazie handlu w niedzielę już za nami. Polacy zamiast w sklepach i galeriach handlowych spędzili czas na spacerach, czy bawiąc się ze swoimi pociechami na placach zabaw. 

Statystyki pokazują, że o wiele częściej korzystaliśmy z Internetu, czy smartfonów, natomiast do kościołów poszło o wiele mniej wierzących niż zwykle. Jakie są odczucia Polaków po zeszłej niedzieli?

Badania

Badania Selectivv Mobile House przedstawiają czynności Polaków, którzy 11 marca bieżącego roku musieli znaleźć alternatywę od robienia zakupów. W analizie wzięło udział 511 221 osób, spośród których 40% zdecydowało się na aktywność na świeżym powietrzu, spacerując i bawiąc się z dziećmi na placach zabaw (był to wynik wyższy o ponad 420% niż w inne niedziele). Dwa razy więcej osób korzystało tego dnia ze smartfonów i Internetu. W poszukiwaniu produktów spożywczych, na stacje benzynowe udało się 19% badanych (tutaj również odnotowano wzrost, tym razem o 302%). Warto dodać, że tylko 3% osób biorących udział w badaniu, robiło tego dnia zakupy online.

Zakazane niedziele

Według kalendarza, w bieżącym roku czekają nas jeszcze 22 niedziele, które będą objęte ustawą o zakazie handlu. Dwie z nich, przed świętami Bożego Narodzenia, mogę okazać się handlowe. Rok 2019 przewidziana jest jedna niedziela handlowa w miesiącu, zaś w 2020 roku wszystkie niedziele będą wyłączone z handlu.

Pracownicy dyskontów

Zatrudnieni w sieci sklepów Biedronka będą pracowali na o wiele bardziej wymagających warunkach. Dyskont wprowadził dłuższe godziny otwarcia sklepów w sobotę, co również wpływa na pracowników. Ci, którzy będą na stanowiskach aż do zamknięcia sklepu, wyjdą z niego dopiero przed północą. Kolejno w nocy z niedzieli na poniedziałek personel będzie musiał pojawić się na miejscu pracy po północy, aby odebrać towar i wypiec pieczywo na poranną sprzedaż. Biedronkę mają wspomóc dodatkowi pracownicy. Pracownicy innych dyskontów także będą musieli pracować dłużeń.

Wierni w kościołach

Z założenia zakaz handlu w niedziele miał popędzić wiernych do uczestniczenia w niedzielnym nabożeństwie. Stało się jednak całkowicie na odwrót. Według badań 11 marca, w pierwszą zakazaną niedzielę handlową, do kościoła udało się o 2,1% osób mniej, niż podczas innych niedziel w roku. Nie został doprecyzowany powód takiej sytuacji. Być może z kościołów wierni udawali się na zakupy, a w związku z zamknięciem sklepów woleli zostać w domu. 

Najbliższa niedziela handlowa

Polacy zrobią zakupy, biorąc pod uwagę tylko niedziele, dopiero 25 marca, czyli ostatnią niedzielę w tym miesiącu. Warto zauważyć, że kwiecieć może być ciężki, ponieważ na przełomie całego miesiąca wypadnie tylko jedna niedziela, w której handel będzie dozwolony.
 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Podobne artykuły

Expander w Wałbrzychu
Wpisy
author
27 stycznia 2015

Expander w Wałbrzychu

Pożyczki z komornikiem
Pożyczki
author
29 marca 2022

Pożyczki z komornikiem

Polak  na mieszkanie musi wydać  99 pensji
Bez kategorii
author
13 czerwca 2019

Polak na mieszkanie musi wydać 99 pensji

Jak obniżyć ratę kredytu?
Poradnik
author
16 sierpnia 2018

Jak obniżyć ratę kredytu?

Studenci wydają najwięcej na zakwaterowanie – Barometr Providenta
Bez kategorii
author
22 października 2019

Studenci wydają najwięcej na zakwaterowanie – Barometr Providenta