zadluzenia.com
zamknij

Jak Polacy spędzili pierwszą niedzielę wolną od handlu

Pierwsza niedziela wyłączona z handlu na mocy ustawy o zakazie handlu w niedzielę już za nami. Polacy zamiast w sklepach i galeriach handlowych spędzili czas na spacerach, czy bawiąc się ze swoimi pociechami na placach zabaw. 


Statystyki pokazują, że o wiele częściej korzystaliśmy z Internetu, czy smartfonów, natomiast do kościołów poszło o wiele mniej wierzących niż zwykle. Jakie są odczucia Polaków po zeszłej niedzieli?Badania

Badania Selectivv Mobile House przedstawiają czynności Polaków, którzy 11 marca bieżącego roku musieli znaleźć alternatywę od robienia zakupów. W analizie wzięło udział 511 221 osób, spośród których 40% zdecydowało się na aktywność na świeżym powietrzu, spacerując i bawiąc się z dziećmi na placach zabaw (był to wynik wyższy o ponad 420% niż w inne niedziele). Dwa razy więcej osób korzystało tego dnia ze smartfonów i Internetu. W poszukiwaniu produktów spożywczych, na stacje benzynowe udało się 19% badanych (tutaj również odnotowano wzrost, tym razem o 302%). Warto dodać, że tylko 3% osób biorących udział w badaniu, robiło tego dnia zakupy online.

Zakazane niedziele

Według kalendarza, w bieżącym roku czekają nas jeszcze 22 niedziele, które będą objęte ustawą o zakazie handlu. Dwie z nich, przed świętami Bożego Narodzenia, mogę okazać się handlowe. Rok 2019 przewidziana jest jedna niedziela handlowa w miesiącu, zaś w 2020 roku wszystkie niedziele będą wyłączone z handlu.Pracownicy dyskontów

Zatrudnieni w sieci sklepów Biedronka będą pracowali na o wiele bardziej wymagających warunkach. Dyskont wprowadził dłuższe godziny otwarcia sklepów w sobotę, co również wpływa na pracowników. Ci, którzy będą na stanowiskach aż do zamknięcia sklepu, wyjdą z niego dopiero przed północą. Kolejno w nocy z niedzieli na poniedziałek personel będzie musiał pojawić się na miejscu pracy po północy, aby odebrać towar i wypiec pieczywo na poranną sprzedaż. Biedronkę mają wspomóc dodatkowi pracownicy. Pracownicy innych dyskontów także będą musieli pracować dłużeń.

Wierni w kościołach

Z założenia zakaz handlu w niedziele miał popędzić wiernych do uczestniczenia w niedzielnym nabożeństwie. Stało się jednak całkowicie na odwrót. Według badań 11 marca, w pierwszą zakazaną niedzielę handlową, do kościoła udało się o 2,1% osób mniej, niż podczas innych niedziel w roku. Nie został doprecyzowany powód takiej sytuacji. Być może z kościołów wierni udawali się na zakupy, a w związku z zamknięciem sklepów woleli zostać w domu. 

Najbliższa niedziela handlowa

Polacy zrobią zakupy, biorąc pod uwagę tylko niedziele, dopiero 25 marca, czyli ostatnią niedzielę w tym miesiącu. Warto zauważyć, że kwiecieć może być ciężki, ponieważ na przełomie całego miesiąca wypadnie tylko jedna niedziela, w której handel będzie dozwolony.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY