zadluzenia.com
zamknij

Jak wymienić dowód osobisty przez Internet

Twój dowód traci ważność? Zgubiłeś go lub przez przypadek zniszczyłeś? Sprawdź jak wymienić dowód osobisty bez wychodzenia z domu.

 

Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło nową wersję elektronicznego wniosku o wydanie dowodu osobistego. Dane wypełnia się automatycznie i cały proces nie zajmuje zbyt wiele czasu. 

 

 

NOWY DOWÓD PRZEZ INTERNET - KROK PO KROKU

 

1. W celu skorzystania z elektronicznego formularza należy wejść na stronę: Obywatel.gov.pl, następnie kliknąć w baner i zalogować się swoim Profilem Zaufanym, który jest niezbędny do złożenia wniosku. 

 

Więcej o Profilu Zaufanym pisaliśmy w artykule:  https://www.zadluzenia.com/artykul/co-jest-profil-zaufany/

 

2. Po zalogowaniu zaznaczamy odpowiedni powód złożenia wniosku oraz wskazujemy urząd, w którym chcemy odebrać dowód. Dane ładują się automatycznie.

 

3. Załączamy zdjęcie, które musi spełniać odpowiednie wymagania:


- rozdzielczość: minimum 492×610 pikseli;
- rozmiar: do 2,5 MB;
- rozszerzenie: .jpg, .jpeg, .png, .tiff, .tif;
- kompozycja: twarz skierowana w stronę obiektywu, białe tło.

 

Po spełnieniu wszystkich kroków możemy zobaczyć jak będzie wyglądać awers naszego dowodu. Na koniec podpisujemy się Profilem Zaufanym. Dowód musimy odebrać osobiście w wybranym wcześniej urzędzie. 

 

Usługa jest całkowicie bezpłatna.

 

Jak długo będziemy czekać na nowy dowód osobisty ?

 

Na nowy dokument będziemy czekać maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku, jednak termin ten może się wydłużyć w szczególnych przypadkach, o czym zostaniemy poinformowani przez urzędnika. 

 

Jak sprawdzić czy dokument jest już gotowy ?

 

Wystarczy wpisać numer wniosku w odpowiednim okienku na Obywatel.gov.pl

 

 

Dowody z chipem za dwa lata

 

Ministerstwo Cyfryzacji zaznacza, że dowód osobisty z warstwą elektroniczną, z chipem, pojawi się już w 2019 roku. Taki dokument funkcjonuje już prawie we wszystkich krajach UE. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY