Międzynarodowa firma Grant Thornton przeprowadziła badanie, które sprawdziło produkcję prawa w Polsce. Jakie wnioski płyną z analiz?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 11.07.2018
Udostępnij:

  • przeczytanie wszystkich nowych ustaw i rozporządzeń zajęło około 2h i 15 minut każdego dnia roboczego w pierwszym półroczu 2018 roku
  • w tym czasie przyjęto 8,7 tys. stron maszynopisu ustaw i rozporządzeń
  • produkcja prawa w Polsce spadła przez 365 dni o 50%

Wprowadzanie zmian i nowych regulacji jest istotne, bo w wielu przypadkach część przepisów jest po prostu źle skonstruowana. 

Polska jednak produkuje bardzo dużo nowych, prawnych założeń. Tylko przez sześć pierwszych miesięcy w bieżącym roku powstało ich 8,7 tys. 

Źródło: http://grantthornton.pl/publikacja/produkcja-prawa-wyraznie-spowalnia/

W sytuacji, kiedy przyjmiemy, że takie wyniki się utrzymają to liczba stron aktów prawnych za cały rok 2018 sięgnie 49,96% w porównaniu rok do roku.

W pierwszym półroczu 2018 r. na przeczytanie wszystkich nowych ustaw i rozporządzeń trzeba było poświęcić około 2 godziny i 15 minut każdego dnia roboczego (przy konserwatywnym założeniu, że na jedną stronę potrzeba średnio 2 minut). Dziennik ustaw opublikował w I półroczu 2018 roku 808 aktów prawnych. Oznacza to, że obecnie każdego dnia wchodzą w życie średnio cztery nowe akty prawne najwyższego urzędu – argumentują eksperci.

Komentarze