Kiedy egzekucja jest bezskuteczna

Kiedy egzekucja jest bezskuteczna

author
Sienkiewicz
05 maja 2016
Wiele osób zastanawia się, kiedy komornik może umorzyć egzekucję z uwagi na jej bezskuteczność. Zagadnienie wyjaśnia nam asesor komorniczy z jednej z największych kancelarii komorniczych w Polsce.

W teorii z bezskutecznością egzekucji mamy do czynienia wtedy, gdy Dłużnik jest niewypłacalny. W praktyce oznacza to najczęściej, że Dłużnik:

  • nie jest nigdzie zatrudniony
  • otrzymuje wynagrodzenie za pracę w kwocie minimalnej, która nie podlega zajęciu 
  • nie pobiera renty, emerytury lub zasiłków
  • nie posiada nieruchomości
  • nie posiada wartościowych ruchomości
  • nie posiada środków na rachunkach bankowych.

W celu ustalenia majątku Dłużnika, komornik dokonuje zapytań między innymi do: Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Wydziału Ksiąg Wieczystych, Geodezji, CEPIK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), systemu OGNIVO oraz przeprowadza czynności terenowe w miejscu zamieszkania Dłużnika.

Uzyskanie negatywnych odpowiedzi z powyższych instytucji, po uprzednim wysłuchaniu Wierzyciela, potwierdzających niewypłacalność Dłużnika, doprowadzi do umorzenia postępowania wobec bezskuteczności egzekucji.

Komornik umorzy również postępowanie, jeśli z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych.

Przykład: Dłużnik ma 5 postępowań na rzecz różnych Wierzycieli, a każde z nich dotyczy zadłużenia wynoszącego po 20000,00 zł. Jedynym skutecznym sposobem egzekucji okazało się zajęcie wynagrodzenia za pracę, skąd dokonywane są comiesięczne potrącenia w kwocie 100,00 zł. Powyższa kwota dzielona jest do wszystkich spraw zgodnie z planem podziału (po potrąceniu kosztów egzekucji). Biorąc pod uwagę wysokość zadłużenia, ilość spraw, kwotę potrącenia, stwierdzić należy, iż spłata zaległości nastąpi po upływie długiego czasu, a zatem prowadzenie egzekucji okaże się nieopłacalne dla wierzycieli.

Umorzenie egzekucji to nie umorzenie długu

Umorzenie postępowania wskutek bezskuteczności egzekucji nie powoduje umorzenia długu. Po umorzeniu postępowania egzekucyjnego wierzyciel w ciągu kolejnych 10 lat ma prawo na nowo wszcząć egzekucję, a zatem umorzenie postępowania nie pozbawia go możliwości skorzystania z ponownej egzekucji.

Komornik Sądowy umarzając postępowanie wydaje w tym celu postanowienie, w którym ustala koszty postępowania. Kosztami postępowania obciążany jest Dłużnik, lecz tymczasowo koszty te pokrywa wierzyciel. Dłużnik zobowiązany jest do zwrotu poniesionych przez wierzyciela kosztów egzekucyjnych. Na koszty składają się wydatki gotówkowe, do których należą m.in.:

– koszty korespondencji: 4,10 zł za jeden list,
– przelew bankowy: 2 zł,
– papierowe zapytanie do ZUS-u: 40,11 zł + 2 zł za przelew,
– elektroniczne zapytanie do ZUS-u: 34,69 zł + 2 zł za przelew,
– zapytanie do US: 45 zł + 2 zł za przelew,
– zapytanie do KW: 20 zł + 2 zł za przelew,
– zapytanie do CEPIK-u: bezpłatnie,
– zapytanie o rachunki bankowe za pomocą elektronicznego systemu Ognivo: 0,31 zł za zapytanie o rachunek w jednym Banku (zapytanie najczęściej dotyczy 20 Banków).

W praktyce oznacza to, że wierzyciel składając ponownie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego będzie mógł domagać się wyegzekwowania kosztów, które poniósł w poprzednim postępowaniu. W tym celu powinien załączyć prawomocne postanowienie komornika ustalające koszty poprzedniej egzekucji. 

Wierzyciel może złożyć wniosek egzekucyjny w każdym czasie, gdy tylko nabierze przekonania, że sytuacja finansowa dłużnika uległa poprawie. Powyższa decyzja leży wyłącznie w jego gestii.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Wszystkie komentarze

Wariat z budzikiem

Mi uczelnia ZUT w Szczecinie odpuściła jakieś 2000 zł długu po bezskutecznym postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego. Fakt po tym zdarzeniu na Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym został drastycznie uszczelniony system ściągania należności, zwłaszcza że dług umorzyła mi też Biblioteka Główna ZUT za przetrzymanie i niezwrócenie książek. Ale co tam, pomieszkałem za darmo w akademiku 2 miesiące. I zapłaciła za to uczelnia bo egzekucja komornicza okazała się bezskuteczna.

eloo

Pani Malwino, proszę popracować nad reklamowaniem kancelarii, nadal za mało subtelnie by się nie domyślić XD

Malwina

Zawsze można poradzić się prawnika, co najlepiej zrobić, gdy postępowanie zostaje umorzone ze względu na bezskuteczność działań. Podejrzewam, że wszystko zależy od tego, w jakiej się jest sytuacji. Ja się konsultowałem u pana Sawindy w kancelarii Dubiel & Sawinda. Podrzucam ich artykuł na ten temat http://dubielsawinda.pl/egzekucja-komornicza-i-nic-problemy-na-drodze-egzekucji-naleznosci/ w razie wątpliwości zawsze można się umówić na konsultację albo poprosić, żeby sporządzili stosowne umowy. Dobry radca prawny pomoże pośrednio odzyskać dług - doradzi jak działać i jakie pisma, gdzie słać :)

pipol

jak nic nie mają?, mają długi

pipol

jak nic nie mają?, mają długi

Podobne artykuły

mBank przekaże dodatkowe wsparcie dla WOŚP
Wpisy
author
Sienkiewicz
13 września 2018

mBank przekaże dodatkowe wsparcie dla WOŚP

Jak kupić kartę podarunkową Google Play w PKO BP?
Bez kategorii
author
Sienkiewicz
25 kwietnia 2019

Jak kupić kartę podarunkową Google Play w PKO BP?

Likwidacja pieczątek w 2019 roku ?
Wpisy
author
Sienkiewicz
28 lipca 2018

Likwidacja pieczątek w 2019 roku ?

Konto bez OGNIVO
Dla zadłużonych
author
Sienkiewicz
02 stycznia 2019

Konto bez OGNIVO