Wszczęcie i przebieg egzekucji

Wszczęcie i przebieg egzekucji

author
Patryk Byczek
18 stycznia 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Każdy ma świadomość, że wszczęcie i sam przebieg egzekucji komorniczej nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy w życiu. Postępowanie nie musi się toczyć przeciwko nam, żebyśmy wiedzieli, ile stresu może przynieść człowiekowi taki okres w życiu. Czym tak naprawdę jest egzekucji komornicza? Sprawdzamy.

W jaki sposób zaczyna się egzekucja komornicza?

Na samym początku sąd w naszej sprawie musi wybrać konkretnego komornika sądowego. Wówczas cała sprawa – przeciwko nam – rozpoczyna się od tego, że wierzyciel, któremu jesteśmy winni pieniądze, a mimo wszystko ich nie spłacamy, kieruje tzw. Wniosek egzekucyjny do wybranego właśnie komornika sądowego. Do wniosku konieczne jest dołączenie tzw. Tytułu wykonawczego. Z reguły chodzi o nakaz zapłaty lub bankowy tytuł egzekucyjny – w przypadku banków. Do takiego tytułu musi być dołączona klauzula wykonalności.

Jednakże zgodnie z obecnie obowiązującym w Polsce prawem, wierzyciel może wypełnić wniosek egzekucyjny i wysłać go do dowolnie wybranej kancelarii komorniczej na terenie całej Polski. Wszystko dlatego, że aktualnie nie obowiązuje już tzw. Rejonizacja, czyli obowiązek prowadzenia egzekucji przez komornika, który jest właściwym organem wykonawczym dla właściwego miejsca zamieszkania dłużnika.

W skrócie: wniosek egzekucyjny napisany przez wierzyciela może trafić do komornika sądowego, który działa na co dzień w Krakowie, pomimo tego, że dłużnik mieszka np. w Gdańsku.

Kredyt dla zadłużonych – wypłata w 15 minut

Kredyt oddłużeniowy – przelew na konto

Pożyczki z komornikiem – w całości online

Co wpływa na wybór kancelarii?

Co decyduje o tym, do jakiej kancelarii komorniczej trafi dana sprawa egzekucyjna? Przede wszystkim:

1) Skuteczność komornika

Wiadomo, że każdy wierzyciel chciałby odzyskać swoje pieniądze w jak najkrótszym czasie. W Polsce są komornicy z lepszą oraz gorszą opinią w „branży”. Jeżeli zatem wierzyciel może wybrać dowolnego komornika, który zajmie się jego sprawą, oczywistym jest, że wybór padnie na komornika z najlepszymi opiniami i najpotężniejszą mocą sprawczą.

2) Współpraca wierzyciela z kancelarią

Może zdążyć się tak, że dana firma (będąca w tym przypadku wierzycielem) na stałe współpracuje z konkretną kancelarią komorniczą. Jeżeli stała współpraca idzie po myśli obu stron, będą one wspierały siebie nawzajem tak długo, jak to tylko możliwe. Wówczas nie ma znaczenia odległość między miejscami pracy obu firm.

3) Zbieg egzekucji z innym organem egzekucyjnym

Jeżeli zdarzy się, że do sprawy egzekucyjnej powołany jest jeszcze jeden, drugi organ egzekucyjny, wierzyciele starają się wybrać kancelarię komorniczą działającą w miejscu, w którym pracuje również ten trzeci organ egzekucyjny. Potrafi to przyspieszyć przepływ informacji, co pozytywnie wpływa na pracę i rozwiązanie sprawy.

Wniosek egzekucyjny, który wypełnił wierzyciel, jest wysyłany na adres kancelarii listem poleconym. Ten zwykle trafia do odbiorcy w ciągu kilku dni). Inną metodą jest skorzystanie z systemu teleinformatycznego. Wówczas wierzyciel wysyła elektroniczny wniosek o wszędzie egzekucji. Inne dokumenty również można wysyłać w formie elektronicznej, lecz najpierw trzeba dowiedzieć się w danej kancelarii komorniczej, czy ta honoruje sposób elektroniczny, czy zostaje wyłącznie przekazanie dokumentów pocztą tradycyjną.

Rejestracja sprawy egzekucyjnej

W chwili, w której kancelaria komornicza otrzyma wniosek od wierzyciela, następuje rejestracja sprawy i nadanie jej sygnatury. Rozróżniamy kilka sygnatur:

Km

Jest to najczęściej występujaca sygnatura, dotycząca rejestrowania spraw o świadczenie pieniężne.

Kms

Jest to sygnatura dotycząca rejestrowania spraw o egzekucję należności sądowych.

Kmp

Jest to sygnatura dotycząca rejestrowania spraw dotyczących egzekucji świadczeń powtarzających się.

Kmn

Jest to sygnatura dotycząca rejestrowania czynności, które nie są czynnościami egzekucyjnymi.

Sygnatura akt komorniczych musi być wskazana za każdym razem, podczas kontaktu z kancelarią komornika sądowego. W wielu sytuacjach bardzo ułatwi to odszukanie danej sprawy.

Jak przebiega egzekucja?

Przebieg egzekucji zależy głównie od tego, jakie sposoby egzekucji wierzyciel wskaże we wniosku egzekucyjnym, który został przekazany do kancelarii komorniczej. To właśnie od zapisów we wniosku zależy decyzja, z jakich części majątku dłużnika będzie prowadzone przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne. Najczęściej jest tak, że banki lub inne instytucje finansowe wskazują we wniosku, że komornik ma prowadzić egzekucję z:

 • wynagrodzenia przysługującego dłużnikowi we wskazanym zakładzie pracy
 • wierzytelności przysługujących dłużnikowi z tytułu umowy zlecenia, umowy o dzieło
 • wierzytelność przysługująca dłużnikowi z tytułu nadpłaty podatku w Urzędzie Skarbowym
 • rachunków bankowych
 • ruchomości stanowiących własność dłużnika
 • nieruchomości stanowiących własność dłużnika
 • renty/emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
 • innych źródeł utrzymania
 • praw majątkowych
 • papierów wartościowych
 • udziałów/akcji lub praw z tytułu udziału w spółce handlowej

Warto wiedzieć, że komornik może w tym samym czasie prowadzić egzekucję z kilku majątków. Dla przykładu, komornik będzie potrącał dłużnikowi z wynagrodzenia za pracę i jednocześnie zajmie pojazd dłużnika, który następnie zostanie wystawiony na sprzedaż w drodze licytacji komorniczej.

Przepisy jasno mówią, że:

„Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.”

Wnioski kierujemy do wierzyciela, nie komornika

Pamiętajmy o najważniejszym. W trakcie toczonego się przeciwko nam postępowania egzekucyjnego, wszystkie wnioski dotyczące zaprzestania egzekucji z wybranego sposobu jej prowadzenia, kierujmy wyłącznie do wierzyciela, a nie do komornika sądowego. Jak wspominaliśmy, to właśnie wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wskazuje komornikowi sądowemu sposoby, w jakich ten ma kierować sprawą o egzekucję. Tak więc odstąpienie od egzekucji z wynagrodzenia czy zajętej ruchomości leży w gestii wyłącznie wierzyciela, komornik zobowiązany jest do spełnienia jego woli.

author
Patryk Byczek
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

strauss
strauss
2014-09-09 11:18:57

a teorii co innego, a w praktyce i tak dzicz, wolna amerykanka i nieludzkie zachowanie komorników. Do znajomej przyszedł kiedyś komornik, już z poważną gębą, że on tu przyszedł zajmować mienie, ile to ona z mężem nie są winni. A oni nie mieli pojęcia o co chodzi ale bynajmniej nie było im do śmiechu. Co się okazało? Bałwan nie sprawdził, czy jest ktoś jeszcze pod tym samym nazwiskiem... DNO totalne. Komornik to chyba najbardziej znienawidzony zawód na świecie

Podobne artykuły

Promocja: „Konto Biznes za 0 zł z PREMIĄ do 1700 zł” w Credit Agricole

W Credit Agricole trwa promocja, w której w zamian za założenie Konta Biznes i spełnienie warunków Klienci mogą zgarnąć do 1700 złotych premii. Promocja trwa do 30 września 2021 roku. Sprawdź szczegóły.

author
Patryk Byczek
13 kwietnia 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

EnveloBank kontakt infolinia

Potrzebujesz skontaktować się z EnveloBankiem? Sprawdzamy numer infolinii oraz godziny pracy. Bank umożliwia także kontakt przez czat z konsultantem i przez Skype. Z bankiem mogą skontaktować się także osoby niesłyszące. Zobacz najszybsze formy kontaktu z EnveloBankiem.

author
Dominika Byczek
11 marca 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Kredyt konsolidacyjny Ostrów Wielkopolski

Jeżeli szukasz najlepszych ofert kredytu konsolidacyjnego w Ostrowie Wielkopolskim, sprawdź poniższy ranking. Maksymalna kwota możliwa do uzyskania, to nawet 300 000 zł.

author
Aleksandra Gościnna
15 stycznia 2021
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Artur Granicki został Dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych

Rozstrzygnięto konkurs, który wyłonił Dyrektora nowego Departamentu Innowacji Finansowych FinTech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF). Został nim Artur Granicki. 

author
Aneta Jankowska
14 maja 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Promocja: „220 zł z Kontem 360” w Banku Millennium

W Banku Millennium trwa promocja na start, w której za spełnienie bardzo prostych warunków, nowi Klienci zgarną 220 złotych premii. Promocja trwa do 5 października 2020 roku.

author
Patryk Byczek
05 września 2020
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Kredyt hipoteczny Kielce

Kredyt mieszkaniowy może pomóc w zakupie własnego mieszkania, jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel. Poniżej przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych dla osób mieszkających w Kielcach. Maksymalny czas spłaty kredytu to aż 35 lat.

author
Patryk Byczek
03 listopada 2017
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj