zadluzenia.com
zamknij

KNF bez sprzeciwu odnośnie przejęcia Raiffeisen Bank Polska

BGŻ BNP Paribas może przejąć akcje Raiffeisen Bank Polska - Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła sprzeciwu. KNF w oficjalnym komunikacie podała, że BGŻ będzie miał prawo do jednej trzeciej głosów na WZ Raiffeisen Bank Polska.


Przejęcie akcji ma potrwać do 31 marca przyszłego roku. KNF wyraziła także zgodę na wyodrębnienie części majątku Raiffeisen Bank Polska do BGŻ BNP Paribas. Instytucja należąca do niemieckiej grupy otrzyma w zamian emitowane z planem podziału akcje, przypadające na 28 kwietnia bieżącego roku. KNF wyraziła również zgodę na powiązanie Raiffeisen Bank International AG z Raiffeisen Bank Polska. Będzie to skutkowało całkowitym przeniesieniem majątku Raiffeisen Bank Polska do Raiffeisen Bank International AG.
 

Zakup akcji


Komisja Nadzoru Finansowego nie zgłosiła także sprzeciwu w kwestii zakupienia przez BGŻ BNP Paribas ponad 50% akcji Raiffeisen TFI. Zakupienie akcji pozwoli instytucji na udział w kapitale kapitałowym oraz da możliwość głosowania na WZA Raiffeisen TFI - dodała w komunikacie KNF.

Następnie jednogłośny brak sprzeciwu nastąpił w przypadku nabycia przez BGŻ BNP Paribas udziałów w Raiffeisen Solutions. To również poskutkuje uprawnieniem do wykonywanie ponad połowy głosów.BGŻ BNP Paribas zapewnił komisję, że płynność akcji banku na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych wzrośnie co minimum 25% plus jedna akcja. Zmiany mają nastąpić do maksymalnie końca 2023 roku.
 

Warunki decyzji


Wydanie przez KNF decyzji ma swoje konsekwencje. Warunkiem było zawieszenie realizacji pakietu transakcji. W związku z tym podstawowa działalność Raiffeisen Bank Polska ma zostać przeniesiona do BGŻ BNP Paribas, natomiast część, która pozostała po podziale banku, ma zostać połączona z Raiffeisen Bank International AG.


 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY