Komornik bez milionowych zarobków

Komornik bez milionowych zarobków

author
Aneta Jankowska
06 grudnia 2016
Od 2017 roku komornicy oddadzą do budżetu państwa nawet do 40% pobieranych opłat. Małe kancelarie komornicze mogą nie przetrwać zmian, które wprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości.

Obecną koncepcją wynagradzania komornika jest prowizja. Nowa ustawa zakłada, że pobierane opłaty egzekucyjne za czynności komorników są daniną publiczną i powinna ona być w całości dochodem budżetu państwa. Komornik zaś ma prawo do prowizji od 99% do 60% od uzyskanych pieniędzy. 

Jednocześnie ze swojego wynagrodzenia musi pokryć wszystkie koszty działalności kancelarii i zapłacić podatek. To co zostanie, będzie jego zyskiem. 

Według nowych zasad, jeśli komornik na przestrzeni roku zarobi 500 tysięcy złotych, to 99% pobranych opłat jest dla niego. O ile uzyska milion, to odda najpierw (aby osiągnąć 500 tysięcy złotych) procent, a z reszty przekaże na rzecz państwa 20%. Prowizja będzie maleć co kolejne uzyskane pół miliona. Najbardziej stratni będą komornicy, osiągający przychód większy niż 2 miliony złotych. 

Mniej pracy, mniej pieniędzy

Komornicy będa mogli prowadzić działalność przede wszystkim na terenie swojego rewiru. Jednak po braku zaległości powyżej 6 miesięcy w prowadzeniu egzekucji z rewiru, otrzymają prawo do przyjmowania spraw wyboru wierzyciela (w granicach apelacji, nie z całej Polski). Co istotne, komornicy nie będą mogli mieć rocznie więcej niż 2500 spraw. Opłaty, z których żyją również mają zostać zmniejszone.

Problem małych kancelarii

Po wprowadzeniu nowych przepisów, małe kancelarie komornicze mogą nie przetrwać zmian. Będą miały problem z zarobieniem na pracowników czy lokal. Średnie kancelarie również nie są w dobrej sytuacji. Długi Polaków rosną i powstaje coraz więcej firm, które skupiają wierzytelności. Po zniknięciu wielkich kancelarii, komornicy przyjmują setki wniosków od windykatorów. Zwykle są to długi nie do wyegzekwowania, a na takich się nie zarabia. Mimo to liczą się one jako sprawy przyjęte, jednocześnie hamując przyjmowanie kolejnych. 

Więcej informacji o zmianach w egzekucji komorniczej we wcześniejszym artykule:  https://www.zadluzenia.com/artykul/co-zmieni-sie-w-egzekucji/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Wczasy ze smartfonem – badania Banku Millennium
Wpisy
author
Aneta Jankowska
11 lipca 2018

Wczasy ze smartfonem – badania Banku Millennium

ING Bank Śląski w Mysłowicach
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
14 lipca 2019

ING Bank Śląski w Mysłowicach

Lendon spłaca pożyczkę
Wpisy
autor wpisu
Maciej_Stanko
04 lutego 2014

Lendon spłaca pożyczkę

Większy zysk Bank Millennium w III kwartale
Wpisy
author
Patryk Byczek
25 października 2018

Większy zysk Bank Millennium w III kwartale

Waluciarz.pl bez zezwolenia od KNF
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 listopada 2019

Waluciarz.pl bez zezwolenia od KNF

Porównaj