zadluzenia.com
zamknij

Komornik bez milionowych zarobków

Od 2017 roku komornicy oddadzą do budżetu państwa nawet do 40% pobieranych opłat. Małe kancelarie komornicze mogą nie przetrwać zmian, które wprowadza Ministerstwo Sprawiedliwości.

 

 

Obecną koncepcją wynagradzania komornika jest prowizja. Nowa ustawa zakłada, że pobierane opłaty egzekucyjne za czynności komorników są daniną publiczną i powinna ona być w całości dochodem budżetu państwa. Komornik zaś ma prawo do prowizjiod 99% do 60% od uzyskanych pieniędzy. 


Jednocześnie ze swojego wynagrodzenia musi pokryć wszystkie koszty działalności kancelarii i zapłacić podatek. To co zostanie, będzie jego zyskiem. 


Według nowych zasad, jeśli komornik na przestrzeni roku zarobi 500 tysięcy złotych, to 99% pobranych opłat jest dla niego. O ile uzyska milion, to odda najpierw (aby osiągnąć 500 tysięcy złotych) procent, a z reszty przekaże na rzecz państwa 20%. Prowizja będzie maleć co kolejne uzyskane pół miliona. Najbardziej stratni będą komornicy, osiągający przychód większy niż 2 miliony złotych. 


Mniej pracy, mniej pieniędzy


Komornicy będa mogli prowadzić działalność przede wszystkim na terenie swojego rewiru. Jednak po braku zaległości powyżej 6 miesięcy w prowadzeniu egzekucji z rewiru, otrzymają prawo do przyjmowania spraw wyboru wierzyciela (w granicach apelacji, nie z całej Polski). Co istotne, komornicy nie będą mogli mieć rocznie więcej niż 2500 spraw. Opłaty, z których żyją również mają zostać zmniejszone.

 

Problem małych kancelarii


Po wprowadzeniu nowych przepisów, małe kancelarie komornicze mogą nie przetrwać zmian. Będą miały problem z zarobieniem na pracowników czy lokal. Średnie kancelarie również nie są w dobrej sytuacji. Długi Polaków rosną i powstaje coraz więcej firm, które skupiają wierzytelności. Po zniknięciu wielkich kancelarii, komornicy przyjmują setki wniosków od windykatorów. Zwykle są to długi nie do wyegzekwowania, a na takich się nie zarabia. Mimo to liczą się one jako sprawy przyjęte, jednocześnie hamując przyjmowanie kolejnych. 

 

Więcej informacji o zmianach w egzekucji komorniczej we wcześniejszym artykule: https://www.zadluzenia.com/artykul/co-zmieni-sie-w-egzekucji/

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY