Kontrole stanu licznika aut na lawetach

Kontrole stanu licznika aut na lawetach

author
24 sierpnia 2018
Ministerstwo Sprawiedliwości chce sprawdzać auta wjeżdżające na lawecie do Polski. To nowy pomysł na ograniczenie oszustw związanych z cofaniem licznika.

W przyszłości prawdopodobnie pojawi się ustawa, która będzie miała zlikwidować zjawisko cofania liczników. To propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości, które chce uszczelnić system kontrolowania tego procederu. 

Sprawdź, co grozi za cofanie licznika.

Kontrola liczników

Zgodnie z informacjami podanymi przez Dziennik Gazetę Prawną, poza zaostrzeniem kar, Ministerstwo planuje uszczelnić samą kontrolę pojazdów. Dzięki takim pomysłom, niektóre służby mundurowe otrzymają większe uprawnienia.

Niemcy są krajem, z którego najczęściej importujemy auta. Centralna Ewidencja Pojazdów (eksperci z CEP sprawdzają co roku stan licznika w systemie)oraz usługa historia pojazdu, nie obejmuje pojazdów sprowadzanych właśnie zza zachodniej granicy. Propozycja Rządu ma pozwolić na sprawdzanie stanu licznika pojazdów wjeżdżających na lawecie Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, Straży Granicznej i Służbie Celno-Skarbowej.

Czy to dobry pomysł? Kontrola CEP obejmuje tylko te samochody, które są zarejestrowane w Polsce. Dlatego, żeby plan Rządu zadziałał, potrzebna będzie "prerejestracja" takiego auta wraz ze spisaniem numeru VIN. Innym problemem może być fakt, że samochody często są transportowane do Polski na piętrowych lawetach, a przewoźnicy nie mają do nich po prostu kluczy.

Przede wszystkim dzięki możliwości odczytu drogomierzy pojazdów zarejestrowanych za granicą (m.in. pojazdów zaopatrzonych w zagraniczne tablice tymczasowe, wwozowe lub celne), tych niezarejestrowanych czy przewożonych jako ładunek, już od momentu przekroczenia polskiej granicy. Dopiero takie uprawnienia służb w połączeniu z przekazywaniem wskazania drogomierza do Centralnej Ewidencji Pojazdów i karną penalizacją ingerencji we wskazania licznika przebiegu powinny doprowadzić do likwidacji patologicznego zjawiska oszustwa w obrocie używanymi pojazdami” – czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Obecnie, projekt czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kasa Stefczyka Siedlce
Oddziały
author
30 października 2020

Kasa Stefczyka Siedlce

25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową
Bez kategorii
author
28 listopada 2018

25% dorosłych Polaków ma kartę kredytową

BNP Paribas wspiera osoby z niepełnosprawnościami słuchowymi
Bez kategorii
author
15 czerwca 2020

BNP Paribas wspiera osoby z niepełnosprawnościami słuchowymi

Ekonomia współdzielenia
Ekonomia
author
19 października 2018

Ekonomia współdzielenia

Santander Bank Polska w Malborku
Bez kategorii
author
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Malborku