Kradzież kryptowaluty o wartości 1,5 mld zł

Kradzież kryptowaluty o wartości 1,5 mld zł

author
Aneta Jankowska
03 lutego 2018
Największa kradzież w historii kryptowalut - jak wynika z informacji Reutersa, z japońskiej giełdy Coincheck zniknęło w ubiegłym tygodniu 532 mln dolarów. Hakerzy włamali się do portfela, który przechowywał kryptowalutę NEM. W wyniku przestępstwa, skradziono około 5% światowych zasobów tej wirtualnej monety.

W związku z kradzieżą, Coincheck, czyli tokijska giełda kryptowalut zawiesiła wpłaty, wypłaty i obrót NEM i innymi wirtualnymi walutami za wyjątkiem bitcoina. NEM coin to dziesiąta najbardziej popularna kryptowaluta świata. 

Coincheck ogłosiła, że zwróci poszkodowanym 90% straconych pieniędzy z własnych funduszy. Niestety giełda nie wyjaśniła, jak dokładnie ma zamiar to zrobić. 

Jak doszło do kradzieży ?

NEM były przechowywane w tzw. gorącym portfelu (połączonym z siecią), mniej bezpiecznym niż portfel zimny (offline). Co istotne, platforma przyznała również, że nie stosowała dodatkowych zabezpieczeń w formie systemu wielopodpisowego.

Japońska Agencja Rynków Finansowych (FSA) – regulator rynku – zapowiedziała, że sprawdzi wszystkie giełdy kryptowalut w Japonii. Nakazała Coincheck współpracę oraz zaleciła usprawnienie operacji i zabezpieczeń i przesłanie do 13 lutego szczegółowego raportu a także wskazanie konkretnych środków, zapobiegających powtórzeniu się ataku. 

W razie potrzeby agencja zamierza przeprowadzić kontrole innych "kryptogiełd".

Aktualnie w Japonii trwają próby uregulowania platform obrotu kryptowalutami. Tym samym, to pierwszy kraj, który na poziomie narodowym ustalił jednolite regulacje. Od kwietnia 2017 roku FSA zarejestrowała 16 giełd kryptowalut, a kolejnych 16 czeka na zgodę i włączenie w system rozliczeniowy. Coincheck złożyła swoją aplikację we wrześniu.

Japonia ponownym celem hakerów

Jest to kolejna już duża kradzież kryptowalut i drugi rekordowy rabunek w Japonii. Cztery lata temu inna tokijska giełda kryptowalut – Mt. Gox, upadła po tym, jak wypłynęło z niej 850 tysięcy bitcoinów wycenianych ówcześnie na około 480 mln dolarów. Później, udało się odzyskać 200 tysięcy z zaginionych środków.Natomiast na początku grudnia 2017 roku hakerzy wyprowadzili ze słoweńskiej kopalni kryptowalut NiceHash około 4,7 tysięcy bitcoinów, czyli około 64 mln dolarów w czasie kradzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kredyt konsolidacyjny Śrem
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
10 grudnia 2022

Kredyt konsolidacyjny Śrem

Kasa Stefczyka Dębno
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 października 2020

Kasa Stefczyka Dębno

PKO BP w Sejnach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019

PKO BP w Sejnach

Lombardy we Wrocławiu
Lombardy
author
Patryk Byczek
08 grudnia 2022

Lombardy we Wrocławiu

Strata finansowa w Idea Banku
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
03 maja 2019

Strata finansowa w Idea Banku

Poczta Polska stawia na elektryczne auta
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
27 kwietnia 2019

Poczta Polska stawia na elektryczne auta

Porównaj