mBank wesprze młodych polskich malarzy

mBank wesprze młodych polskich malarzy

author
30 czerwca 2020

mBank poinformował, że z tworzonej prze trzy lata kolekcji malarskiej przeznaczył na aukcję 150 przedmiotów. Dochód z pierwsze aukcji, na której sprzedano 30 obrazów, wyniósł 5 100 000 złotych. Cała zebrana suma zasili fundusz mBanku „m jak malarstwo”, którego celem jest wspieranie polskich, młodych malarzy.

Nowa kolekcja złożona będzie z obrazów autorstwa młodych polskich artystek i artystów. Specjalna komisja stworzona z przedstawicieli środowisk związanych z rynkiem sztuki nowoczesnej, zajmie się wyborem dzieł. W skład komisji wchodzą:

Julia Materna – kierownik działu projektów specjalnych w domu aukcyjnym Desa Unicum,
Karolina Nowak – Sarbińska – ekspert rynku sztuki,
Marek Bartelik – historyk i krytyk sztuki, wiceprzewodniczący AICA International,
Piotr Bazylko – kolekcjoner sztuki,
Piotr Sarzyński – publicysta i krytyk sztuki w tygodniku „Polityka”,
Rafał Kamecki – ekspert rynku sztuki, szef portalu Artinfo.pl.

Pierwsza i największa aukcja trzydziestu dzieł sztuki oraz rzadko spotykanych mebli miała miejsce w domu aukcyjnym Desa Unicum, 25 czerwca 2020 roku. Ta część kolekcji byłą bogata w takie unikaty, jak:

– wylicytowany za 1 700 000 złotych obraz „Pospolite ruszenie u Brodu” autorstwa Józefa Brandta,
– prace Alfreda Wierusza – Kowalskiego,
– prace Juliusza Kossaka,
– prace Stanisława Witkiewicza.

Kolekcję dopełniły nowsze prace Alfreda Lenicy i Jana Tarasina. Łączny dochód ze sprzedanych obiektów wyniósł 5 100 000 złotych.

Pozostałą część kolekcji będzie licytowana  zarówno podczas aukcji stacjonarnych, jak i aukcji online domu aukcyjnego Desa Unicum. Jesienią do sprzedaży trafi rzeźba Igora Mitoraja „Ikaria”, zdobiąca do tej pory hall warszawskiej siedziby. To już trzecia aukcja, którą dla mBanku prowadzi dom aukcyjny Desa Unicum. Dwie poprzednie aukcje zorganizowano podczas 27. i 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dochód wynoszący 2 700 000 złotych przekazano na cele Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Obecna aukcja także ma bardzo szczytny cel. Cały dochód z aukcji zasili specjalny fundusz „m jak malarstwo”.

Można śmiało powiedzieć, że nasza kolekcja przejdzie wymianę pokoleniową. Sprzedaż dzieł starszych mistrzów wesprze ich młodszych kolegów. W trudnym czasie pandemii jest to szczególnie ważne. Fundusz to nasz autorski pomysł, doskonale wpisujący się w nowoczesny i patrzący w przyszłość brand mBanku. Chcemy, żeby nasz fundusz inwestował w artystów z potencjałem. Dlatego nad wyborem dzieł czuwać będzie komisja zakupowa złożona z ludzi od wielu lat związanych ze światem sztuki nowoczesnej. Dzięki temu będziemy pewni, że po jakimś czasie nasz zbiór znów posłuży jako pomost dla kolejnego pokolenia twórców, a fundusz będzie działał na zasadzie wspierającego młodych artystów perpetuum mobile.

– mówił cytowany w komunikacie Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku.

mBank

mBank jest bankiem uniwersalnym założonym w 1986 roku. Swoją ofertę kieruje do Klientów detalicznych, inwestycyjnych, MŚP, korporacji oraz bankowości indywidualnej. Akcje banku widnieją na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1992 roku. mBank jest jednym z najpopularniejszych banków w Polsce. Instytucja wypracowała w trzecim kwartale bieżącego roku skonsolidowany zysk netto na poziomie 285 300 000 złotych. Od 2007 roku działa na polskim, czeskim i słowackim rynku. Prezesem zarządu mBanku jest aktualnie Cezary Stypułkowski.


źródło: https://pl.media.mbank.pl/101468-mbank-tworzy-fundusz-m-jak-malarstwo-bedzie-wspierac-mlodych-polskich-malarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Comarch i Millennium TFI łączą siły dla lepszej obsługi PPK
Bez kategorii
author
23 stycznia 2020

Comarch i Millennium TFI łączą siły dla lepszej obsługi PPK

Bank Pocztowy z gwarancjami dla sektora MŚP
Bez kategorii
author
30 kwietnia 2020

Bank Pocztowy z gwarancjami dla sektora MŚP

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE
Bez kategorii
author
29 sierpnia 2019

Kraje CEE i Polska produkują prawie 20 % pojazdów UE

ING Bank Śląski w Puławach
Oddziały
author
02 lipca 2019

ING Bank Śląski w Puławach

Ile kosztuje olej opałowy?
Bez kategorii
author
27 czerwca 2019

Ile kosztuje olej opałowy?

Inspektorat ZUS w Grodzisku Wielkopolskim
Oddziały
author
20 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Grodzisku Wielkopolskim