Przelewy międzybankowe w okresie świątecznym

Przelewy międzybankowe w okresie świątecznym

author
Halszka Gronek
24 grudnia 2019

Zastanawiasz się nad funkcjonowaniem systemu rozliczeń przelewów w okresie świątecznym? Przygotowaliśmy prosty poradnik wyjaśniający, który system transakcyjny będzie działał w Święta i kiedy spodziewać się przelewu nadanego na krótko przed świętami. Zapraszamy do artykułu!

Krajowa Izba Rozliczeniowa przypomina, iż przelewy w okresie świątecznym warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem. Powodem tego jest fakt, iż w dni ustawowo wolne od pracy, jak Boże Narodzenie czy Nowy Rok, standardowe rozliczenia międzybankowe w systemie Elixir nie są realizowane. Dla konsumentów potrzebujących szybkiego przekazu pieniędzy dostępne będą jednak przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir, który funkcjonuje nieprzerwanie – także w dni świąteczne.

Dzięki systemowi Express Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej możliwe jest dokonywanie transakcji płatniczych w czasie liczonym w sekundach. Co więcej, możliwość realizacji ekspresowego przelewu dostępna jest zwykle całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Transakcja natychmiastowa rozliczana jest bez udziału instytucji pośredniczących. Wszystko dlatego, że dzięki wykorzystaniu infrastruktury Krajowej Izby Rozliczeniowej i Narodowego Banku Polskiego przelewane środki pieniężne nie opuszczają systemu bankowego.

Nie spodziewaj się tradycyjnego przelewu

W Święta Bożego Narodzenia nie powinniśmy spodziewać się nadejścia przelewu wystałego w standardowym systemie Elixir. Jest on bazowym elektronicznym systemem rozliczeń międzybankowych dla transakcji w złotych, który opracowała i zdrożyła Krajowa Izba Rozliczeniowa. Rozliczenie standardowych przelewów następuje w czasie jednej z trzech sesji odbywających się w dni robocze, w godzinach: 9:30, 13:30 i 16:00. W dni wolne od pracy, a więc w czasie Świąt (25 i 26 grudnia) czy w Nowy Rok (1 stycznia), system nie wykonuje transakcji.

Wigilia i sylwester – będzie przelew?

Wiemy już, że w święta Krajowa Izba Rozliczeniowa nie obsługuje przelewów. Jak jednak sprawa ta wygląda w dni takie jak sylwester czy wigilia? Wszak dla większości z nas daty te są dniami pracującymi. Na pytanie odpowiada Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR:

"

24 grudnia oraz 31 grudnia w systemie Elixir odbywają się dwie sesje rozliczeniowe. Przelewy zlecone w tych dniach po godz. 13.30 zostaną rozliczone w ramach porannej sesji pierwszego dnia roboczego, tj. odpowiednio 27 grudnia i 2 stycznia. Dokładne terminy przekazywania zleceń klientów do rozliczenia zależą od polityki poszczególnych banków w zakresie księgowania transakcji.

Świąteczne przelewy w euro

Tomasz Jończyk, dyrektor Linii biznesowej rozliczenia sesyjne w Krajowej Izbie Rozliczeniowej, wyjaśnia, iż system Euro Elixir służący realizacji transakcji w europejskiej walucie, działa podobnie jak tradycyjny system Elixir. Oznacza to, iż nie będzie on funkcjonował 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Co istotne jednak, w 24 i 31 grudnia system będzie działał według standardowego harmonogramu, w ramach sześciu sesji rozliczeniowych.

Szybki przelew w Święta

Krajowa Izba Rozliczeniowa zaznacza, iż niezależnie od ograniczonego funkcjonowania systemów Elixir i Euro Elixir do dyspozycji klientów w okresie świątecznym pozostanie system przelewów natychmiastowych Express Elixir, który działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, także w dni wolne od pracy. Aby zrealizować taki przelew, należy się upewnić, że obydwa banki, czyli zarówno bank nadawcy, jak i bank obiorcy są uczestnikami systemu Express Elixir oraz że są dostępne w czasie, gdy chcemy zrealizować przelew. Informacje na ten temat znajdują się na stronie KIR-u.


Źródła:
https://www.kir.pl/kontakt/biuro-prasowe/komunikaty-prasowe/ip2019/przelewy-w-okresie-swiatecznym-warto-zaplanowac-z-wyprzedzeniem,43.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Alior Bank w Oleśnicy
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
19 czerwca 2019

Alior Bank w Oleśnicy

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
01 sierpnia 2019

Indywidualny rachunek podatkowy – najważniejsze informacje

BLIK – kontakt, infolinia
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
27 lutego 2023

BLIK – kontakt, infolinia

mBank odświeża bankowość internetową
Wpisy
author
Patryk Byczek
27 kwietnia 2018

mBank odświeża bankowość internetową

Credit Agricole w Piasecznie
Oddziały
author
Patryk Byczek
25 lipca 2019

Credit Agricole w Piasecznie

Porównaj