zadluzenia.com
zamknij

Kto kupi polski Deutsche Bank ?

Deutsche Bank wystawił na sprzedaż aktywa w Polsce. Jak twierdzi informator Pulsu Biznesu, oferty wiążące powinny wpłynąć na przełomie lipca i sierpnia.

 

Deutsche Bank to dwunasty co do wielkości bank w Polsce. Rozmowy w sprawie kupna prowadzi trzech inwestorów: Commerzbank, właściciel mBanku, Santander, właściciel BZ WBK, a także Banco Comercial Portugues, który jest właścicielem Banku Millennium. 

 

Bank sprzedaje część wolną od kredytów walutowych. Jego portfel kredytów hipotecznych w walutach obcych wyniósł 12,8 mld zł. Jest to prawie jedną trzecią portfela kredytów i pożyczek w polskim Deutsche Banku, którego wartość wynosi 30 mld zł. Na koniec ubiegłego roku bank miał 39 mld zł aktywów i 100 mln zł zysku netto.

O ile transakcja dojdzie do skutku to Deutsche Bank zostanie podzielony. Wówczas zostanie sprzedana wydzielona część detaliczna banku (do niej zaliczają się klienci indywidualni, mikro i małe firmy). Deutsche Bank zaś zostawiłby sobie bankowość korporacyjną oraz inwestycyjną. 

 

Jak szacuje jeden z rozmówców Pulsu Biznesu, wartość sprzedawanego aktywa może sięgnąć 500 mln EUR, nie licząc dyskonta. Sprzedaż Deutsche Bank Polska jest jednym z elementów szerszej strategii niemieckiego banku, który szuka kapitałów i stara się uprościć model biznesowy. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY