zadluzenia.com
zamknij

Które sklepy płacą największe podatki ?

Zgodnie z informacjami złożonymi do Krajowego Rejestru Sądowego, właściciel zarówno największej sieci handlowej w Polsce jak i drugiej pod względem przychodów firmy w kraju - Biedronki, zarabia więcej niż 1 mld zł rocznie. Od zysków właściciel regularnie płaci podatek CIT, który według KRS w 2015 roku wyniósł 290 mln zł. Ile płacą inne sieci handlowe?

 

 

Sieci handlowe płacą coraz więcej

 

Wywiadownia gospodarcza Bisnode Polska, na prośbę Gazety Wyborczej zebrała informację na temat podatków, które płacą firmy za lata 2014-2015.  Tomasz Starzyk z Bisnode Polska zauważa, że fałszywa jest opinia, iż sieci handlowe nie płacą podatków od zysków:


- Absolutnie nie jest to prawda. A na pewno nie w mniejszym lub większym stopniu niż robią to pozostałe firmy na rynku. Niezależnie od tego, czy są to podmioty polskie czy zagraniczne. Powiem więcej. Sieci handlowe w większości przypadków wykazały wzrost odprowadzonego podatku CIT w 2015 r. w porównaniu z 2014 r. Wszystko to przy ogólnej spadkowej tendencji płaconego podatku.  

 

Dwa lata temu tysiąc największych pod względem przychodów przedsiębiorstw zapłaciło 13,5 mld zł podatku CIT. Jest to o 8,5 punktów procentowych mniej niż trzy lata temu. Wówczas ta kwota wynosiła 14,8 mld zł. 

 

Istotny jest format sklepu, a mniej ważne są przychody. Stąd też duże zyski mają np. dyskonty, a gorzej radzą sobie hipermarkety, chociaż ich przychody są wysokie.  

 

Ile płaci Rossmann, Tesco i H&M ?

 

Jak wynika z danych KRS, Spółka Rossmann Supermarkety Drogeryjne w 2014 roku zapłaciła 138,1 mln podatku CIT, a za następny rok - 171,1 mln. Według deklaracji Rossmanna, podatek od zysków za ubiegły rok wyniesie ponad 200 mln zł.

 

Sieć Netto za 2015 rok zapłaciła 22,2 mln zł CIT. Polska firma Piotr i Paweł - 4 mln zł, a sieć Tesco 39,4 mln CIT. H&M Hennes & Mauritz zapłacił 18,3 mln zł, a Zara Polska – 12,2 mln zł. Dla porównania LPP SA, czyli właściciel np. marki Reserved - 37,5 mln zł.

 

 

Źródło: Gazeta Wyborcza

 

Dane KRS nie do końca precyzyjne

 

Trzeba pamiętać, że ustalenie podatku według danych KRS nie jest całkowicie precyzyjne z wielu powodów. Np. pod jedną marką może działać kilka spółek. Dlatego też z KRS wynika, że Lidl Polska spółka z o.o. za 2015 rok zapłacił 16,2 mln zł, a już Lidl spółka z o.o. spółka komandytowa podatek na kwotę równą 88,9 mln zł.

 

Ze względu na różne pojęcia księgowe również mogą występować rozbieżności między KRS a kwotą rzeczywiście wpłaconą do urzędu skarbowego. Biedronka w sprawozdaniu finansowym za 2015 rok wpisała 290 mln zł (podatek dochodowy bieżący i podatek dochodowy odroczony). Faktycznie na konta skarbówki popłynęło więcej niż 367 mln zł (podatek dochodowy).

 

Niektóre sieci, mimo, że powinny, nie wpisują do KRS danych o CIT. Mowa tu o sieci Auchan czy Carrefour. Reporter GW nie uzyskał od rzeczników prasowych firm odpowiedzi na pytanie, dlaczego nie udzielają takich informacji.


Problem ze składaniem sprawozdań

 

Niektóre firmy w ogóle nie składają sprawozdań finansowych. Tyczy się to nie tylko handlu, ale wszystkich przedsiębiorstw. Rocznie w KRS swoje sprawozdanie publikuje około 120 tysięcy firm. To połowa tych, którzy powinni je składać.

 

- Trzeba wiedzieć, że w Skandynawii czy Niemczech taka polityka jest wręcz nie do przyjęcia. W Skandynawii swoje dane finansowe publikuje blisko 100% firm – wyjaśnia Tomasz Starzyk z Bisnode Polska.

 

Firmy nie składają sprawozdań finansowych na czas albo w ogóle tego nie robią z możliwych kilku powodów. Niektóre to po prostu zaniedbują, inne z premedytacją nie przedstawiają danych finansowych z powodu ciekawej konkurencji. Część firm nie obawia się też sądów i stosunkowo niskich kar za naruszenie przepisów. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY