Nauczyciele bez czternastek?
Bardzo prawdopodobne, że nauczyciele nie otrzymają już czternastek. MEN szykuje zmiany i proponuje coroczne automatyczne podwyżki dla pedagogów.
Automatyczne podwyżki dla nauczycieli
Czternastki to jednorazowy dodatek uzupełniający, wypłacany przez samorządy w styczniu. Zgodnie z Kartą nauczyciela, gmina musi zapewnić nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego średnie pensje. W przypadku, gdy któraś z czterech grup zarabiała mniej, należy się jej wyrównanie. Dodatek otrzymują wszyscy nauczyciele na danym stopniu awansu, niezależnie czy sami zarabiali mniej, czy więcej od średniej.
Sprawdź, ile wyniesie płaca minimalna w 2019 roku
“Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że czternastka może zostać zlikwidowana. W zamian nauczyciele mają otrzymywać coroczne podwyżki.
Zgodnie z informacjami podanymi przez Dziennik, zlikwidowany ma zostać cały mechanizm naliczania średniej płacy pedagogom z samorządowych szkół oraz przedszkoli.
Autorzy artykułu przytaczają również koszt czternastej pensji gorzej zarabiających nauczycieli. Jak wyjaśniają, każdego roku samorządy wydają na ten cel około 250 mln zł.
Projekt, który opisuje Dziennik Gazeta Prawna, ma zakładać coroczne, automatyczne podwyżki dla nauczycieli.
MEN proponuje, aby kwota bazowa, określana dla nauczycieli każdego roku w ustawie budżetowej, była uzależniona od wskaźnika przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.
Według informacji Dziennika, nowe rozwiązania powinny zacząć obowiązywać od stycznia 2021 roku. Resort chce dać samorządom czas na przygotowanie się do nowych zasad. Jak czytamy w serwisie, gazetaprawna.pl, w pierwszym roku funkcjonowania nowych mechanizmów, miałyby być objęte nimi wyłacznie podstawówki.
Bez zmian pozostaną:
- dodatek stażowy
- wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe
- trzynastka
- nagroda jubileuszowa
Dodaj komentarz