Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że na świat przychodzi w Polsce coraz mniej dzieci. Liczba urodzeń maleje z roku na rok.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 02.08.2018
Udostępnij:

Rodzi się coraz mniej dzieci, a liczba ludności spada

Przez pierwsze sześć miesięcy 2018 roku urodziło się ponad 190 tysięcy dzieci. To mniej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Co więcej, liczba zgonów od stycznia do czerwca wzrosła o ponad 4 tysiące osób w pierwszym półroczu ubiegłego roku. Podsumowując, ogólna liczba Polaków zmalała o 21 tysięcy.

Czy to koniec efektu 500+?

Profesor Irena Kotowska, która jest dyrektorem Instytutu Statystyki i Demografii SGH, w rozmowie z serwisem money.pl, tłumaczy, że takie wyniki GUSu mogą być efektem spadkowym Programu 500+. Rządowe wsparcie wpłynęło na liczbę urodzeń dzieci, ale w sposób chwilowy i krótkotrwały. Osoby, które mają już dzieci, decydują się na kolejne, jednak ci, którzy jeszcze nie zdecydowali się na potomstwo, nadal nie planują powiększenia rodziny w njabliższym czasie.

Nowy pomysł rządu

Minister Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej, Elżbieta Rafalska zapowiedziała kolejny pomysł na wsparcie przyszłych matek. Mowa o specjalnej emeryturze, którą miałyby dostawać te kobiety, które wychowały minimum czworo dzieci i nie pracowały zawodowo. Jak wynika z informacji przekazanych przez Minister, niedługo poznamy projekt ustawy. Serwis money.pl podaje, że nowy pomysł rządu będzie kosztować 915 mln złotych rocznie.

Komentarze (0)

…Przez pierwsze sześć miesięcy 2018 roku urodziło się ponad 190 tysięcy dzieci…
Według danych GUS, na które artykuł się powołuje było 194 tysiące dzieci, a nie 190 tysięcy.

    Z tego co mi wiadomo to ponad 190 tysięcy nie jest sprzeczne z 194 tysiącami. W takim wypadku dane nie są w żaden sposób zakłamane jak Pan sugeruje w komentarzu

      Tak, 194 tysiące to jest ponad 190 tysięcy. Nie jest to dokładnie rzecz rozumiejąc nieprawda. Można było jednak napisać 194 tysiące i nie zajęło by to więcej miejsca. Podobnie jest z wytłuszczonym zdaniem na początku: …Liczba urodzeń maleje z roku na rok… Co to znaczy? W kontekście programu 500+ chyba niewiele: w 2016 było więcej niż w 2015, w 2017 jeszcze więcej, a w pierwszej połowie 2018 mniej niż w pierwszej połowie 2017 i zapewne w całym roku też będzie mniej. Może Pan oczywiście stwierdzić, że to nie jest sprzeczne z maleje z roku na rok, bo z roku 2017 na 2018 chyb zmaleje. Ja jednak mam wrażenie, że nieuprzedzony czytelnik z lektury tej notki wyniesie wrażenie, że liczba urodzeń była nieznacznie tylko wyższa od 190 tysięcy, a ponadto że maleje ona od kilu lat. Dlatego podaję dane, żeby czytelnik wiedział. Obecnie trwa pewnego rodzaju kampania dezawuująca program 500+, a przy tym oparta na przeinaczaniu danych statystycznych i wybiórczym ich eksponowaniu. Nie twierdzę jednak wcale, że autorka tej notki świadomie wprowadza czytelników w błąd.