Ile osób otrzymuje honorowe świadczenie z ZUS ?
Z danych ZUSu wynika, że najwięcej osób pobierających dodatek, pochodzi z Warszawy, Gdańska oraz Krakowa. Warto zaznaczyć, że pieniądze przyznawane są co miesiąc, od momentu ukończenia stu lat, do końca życia. Rekordzistka w ciągu 12 lat otrzymała od ZUSu ponad 245 000 złotych.
Przyznanie świadczenia
Honorowe świadczenie można uzyskać na dwa sposoby: bez składania wniosku oraz po złożeniu wniosku. Regionalny rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska, wyjaśnia, że wniosku nie muszą składać stulatkowie, którzy są na emeryturze lub rencie. Osoby z tej grupy otrzymują świadczenie automatycznie w momencie, gdy ukończą sto lat.
Wniosek zaś składać muszą te osoby, które nie przepracowały ani jednego dnia w swoim życiu, a co za tym idzie, nie pobierają ani emerytury, ani renty. Tej grupie świadczenie także przysługuje, lecz musi ono zostać poprzedzone złożeniem odpowiedniego wniosku w instytucji.
„To dobra wiadomość szczególnie dla kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc nie dostają emerytury" – tłumaczyła Iwona Kowalska.
Gdzie żyje najwięcej stulatków?
Jak podaje portal money.pl, najwięcej osób, które skończyły sto lat, żyje w:
-
Warszawie – 261 osób,
-
Gdańsku – 121 osób,
-
Poznaniu – 112 osób,
-
Łodzi – 106 osób,
-
Krakowie – 101 osób.
Liczba osób, które zyją sto lub więcej lat, w podziale na województwa przedstawia się następująco:
Najstarsza osoba w Polsce
Najstarszą osobą w Polsce i jednocześnie rekordzistką w otrzymywaniu honorowych świadczeń jest Pani Tekla. Kobieta z Gliwic urodziła się 10 czerwca 1906 roku, co oznacza, że w roku bieżącym skończyła ona 112 lat. Portal najstarsipolacy.pl podaje, że Pani Tekla jest najdłużej żyjącą osobą w historii naszego kraju.
Z wyliczeń wynika, że Pani Tekla w ciągu 12 lat pobierania świadczenia, otrzymała od ZUSu prawie 245 000 złotych.
Liczba stulatków w Polsce rośnie
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, liczba Polaków, którzy żyją ponad sto lat, od roku 2011 stale rośnie. Wyjątkiem był rok 2015, kiedy liczba żyjących stulatków okazała się być mniejsza, niż w roku poprzednim. Z danych GUS wynika, że do końca ubiegłego roku żyło 4934 osób, które ukończyły 100 lat.
Dodaj komentarz