Małe firmy rocznie odzyskują 3,7 mld zł długu

Małe firmy rocznie odzyskują 3,7 mld zł długu

author
Patryk Byczek
02 sierpnia 2018
Firmy windykacyjne pomagają małym firmom w zwróceniu należnych im pieniędzy. Ze statystyk wynika, że przedsiębiorstwa z MŚP odzyskują rocznie około 1 940 000 000 złotych, dzięki windykacji. Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorstwa mogą odzyskać znacznie więcej pieniędzy, ponieważ jedynie co trzeci przedsiębiorca decyduje się na odzyskanie długu.

Łączny dług polskich przedsiębiorstw wynosi blisko 8 650 000 000 złotych. Po jednej stronie, za tą kwotą, stoją wierzyciele, którzy na wszelkie sposoby starają się odzyskać należne im pieniądze. Po drugiej stronie stoją dłużnicy, którzy nie potrafią uregulować ponad 985 000 zobowiązań

Odzyskanie długów

Chcąc odzyskać swoje pieniądze, Polacy decydują się na skorzystanie z pomocy specjalistów, inny zaś próbują walczyć o swoje samodzielnie. Na polskim rynku funkcjonuje około 6000 firm windykacyjnych, które specjalizują się w odzyskiwaniu czyjejś należności. Nie zawsze są to duże przedsiębiorstwa. Zdarza się tak, że firma windykacyjna jest działalnością jednoosobową. Firmy te działają w trzech sektorach:
 

  • pierwszy z nich to małe kancelarie prawne oraz przedsiębiorstwa obsługujące sprawy procesów sądowych dotyczących MŚP,

  • drugi z nich reprezentują firmy zajmujące się skupowaniem długów długów od wierzycieli, które następnie windykują,

  • trzecim są przedsiębiorstwa, które odzyskują długi na zlecenie.


 

Windykacja na zlecenie

Z zeszłorocznego badania „Audyt windykacyjny”, przeprowadzonego przez Keralla Research na zlecenie Kaczmarski Inkasso wynika, że jedynie 13,4% MŚP powierza sprawę odzyskania długi specjalizującej się w tym firmie windykacyjnej. Według danych GUS z zeszłego roku, w 2016 roku na polskim rynku w sektorze MŚP funkcjonowało 2 009 779 firm. Oznacza to, teoretycznie, że jedynie 270 000 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw decyduje się na skorzystanie z pomocy firm windykacyjnych. Firmy z sektora MŚP odzyskały dzięki firmom windykacyjnym blisko 1 950 000 000 złotych.

Długi odzyskiwać pomagają także kancelarie prawne. Zaczynają one działać w momencie, gdy dłużnik nie przekonuje się do działania pośrednika, którym są wynajęte firmy windykacyjne. Wówczas windykacja kieruje sprawę do sądu, a tam przejmują je kancelarie prawne. Z badania wynika, że na tę formę odzyskania długu decyduje się 19,7% przedsiębiorców. Z podobnych obliczeń, do których odniesiono się w ramach współpracy z firmami windykacyjnymi, można wywnioskować, że jedynie 395 000 firm rocznie decyduje się na skorzystanie z pomocy kancelarii prawnych. Pomogły one w odzyskaniu długów wynoszących 1 760 000 000 złotych.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ministerstwo Rozwoju o dobrych wynikach przedsiębiorstw w 2019 roku
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
02 stycznia 2020

Ministerstwo Rozwoju o dobrych wynikach przedsiębiorstw w 2019 roku

PKO BP w Bielsku-Białej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
03 lipca 2019

PKO BP w Bielsku-Białej

Ile zarabia górnik ?
Blog
author
Aneta Jankowska
18 grudnia 2017

Ile zarabia górnik ?

Pożyczki Gdynia
Pożyczki miasta
author
Patryk Byczek
22 stycznia 2022

Pożyczki Gdynia

Porównaj