zadluzenia.com
zamknij

Marek Chrzanowski nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego

13 października nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego zostanie Marek Chrzanowski. To były członek Rady Polityki Pieniężnej, członek Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie RP i pracownik naukowy SGH.

 

 

Kim jest nowy szef KNF ?


Marek Chrzanowski urodził się 25 stycznia 1981 r. w Mielcu. Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (posiada tytuł doktora naukowego), gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Zakładzie Polityki Gospodarczej w Instytucie Ekonomii Politycznej, Prawa i Polityki Gospodarczej. W latach 2007-2016 kierował podyplomowymi studiami administrowania funduszami unijnymi. Od dwóch kadencji jest członkiem Rady Naukowej Kolegium Zarządzania i Finansów SGH. W maju 2015 r. został redaktorem naczelnym półrocznika "Polityka Gospodarcza". W latach 2009-2016 kierował pracami Instytutu Gospodarki Narodowej.

 

Chrzanowski zasiadał w Radzie Polityki Pieniężnej, do której został wybrany przez Senat w połowie stycznia 2016 roku jako kandydat PiS. Zrezygnował z członkostwa w RPP na początku września, by w połowie miesiąca wycofać swój wniosek o rezygnację, a następnie złożyć go ponownie. Ostatecznie Senat odwołał go ze stanowiska w czwartek 6 października. Jak mówił sam zainteresowany, o rezygnacji z zasiadania w Radzie miały przesądzić sprawy osobiste:


"Złożyłem rezygnację. Nic złego się nie dzieje. Nie jest to związane z żadnym konfliktem, ani żadnymi niepokojami wokół RPP i NBP"- mówił. 

 

Do obowiązków nowego szefa KNF będzie należało między innymi:

 

- nadzorowanie prac banków, firm ubezpieczeniowych, maklerów, funduszy inwestycyjnych oraz pośredników finansowych
- podejmowanie działań służących prawidłowemu funkcjonowaniu i rozwojowi rynku finansowego i emerytalnego
- podejmowanie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie funkcjonowania rynku finansowego
- rozstrzygania sporów między uczestnikami rynku finansowego

 

Kadencja przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego trwa 5 lat. Marek Chrzanowski zastąpi od czwartku Andrzeja Jakubiaka, który swoją funkcję pełnił od 2011 roku. 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY