Oszuści internetowi stale szukają nowych sposobów na kradzież pieniędzy z kont bankowości internetowej Polaków. Tym razem swoich klientów ostrzega mBank.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 17.10.2018
Udostępnij:


 

W komunikacie banku czytamy:
 

Ostrzegamy przed linkami prowadzącymi do fałszywych stron, na których można zapłacić za zakupy w Internecie.”
 

Nową metodą oszustów jest wysyłanie użytkownikom sieci fałszywych linków do zapłaty. W trakcie zakupów w Internecie, a szczególnie w przypadku sklepów online i portali aukcyjnych, przestępcy wysyłają wiadomość e-mail z linkiem do płatności za towar czy dostawę.
 

Oczywiście, jest to fałszywe przekierowanie, które w rzeczywistości może prowadzić do strony, na której przestępcy podszywają się pod bank lub integratora płatności. 
 

Innym sposobem oszustów na wyłudzanie pieniędzy jest podszywanie się pod znajomego w komunikatorach różnych portali społecznościowych.
 

W tym przypadku, internetowy złodziej prosi o przelew środków i również wysyła w wiadomości groźny link, który może przenieść nas do fałszywej strony.
 

Bank podpowiada, aby w sytuacji, kiedy otrzymamy wiadomość w komunikatorze od naszego znajomego, upewnić się, że to rzeczywiście on. Warto wówczas po prostu do niego zadzwonić i dopytać o jego prośbę.
 

Dzięki takim działaniom, przestępcy, którym uda się oszukać użytkownika sieci, przejmują dane do logowania w serwisie bankowości internetowej lub wyłudzają kody autoryzacyjne SMS
 

mBank przypomina, że jeżeli klient podał na takiej stronie swoje dane do logowania, to musi on jak najszybciej zmienić swoje hasła dostępu. 

Jeżeli dodatkowo podałeś kody autoryzacyjne SMS, sprawdź czy z Twojego rachunku nie zlecono przelewu lub dodano zaufanego odbiorcy oraz skontaktuj się z mLinią pod numerem 801 300 800 lub 42 6 300 800!”.

Warto pamiętać:
 

*Nie loguj się do banku lub stron integratora płatności z linków wysyłanych w wiadomościach e-mail lub na portalach społecznościowych.
 

*Nie otwieraj wiadomości e-mail i nie korzystaj z podsyłanych linków od nadawcy, którego nie znasz.
 

*Uważnie czytaj wszystkie wiadomości SMS przesłane z banku. Jeśli nie zlecałeś żadnego przelewu, nie dodawałeś zaufanego odbiorcy to nie wpisuj i nikomu nie podawaj kodu autoryzującego taką operację.

*Przed zakupem sprawdź opinie na temat sprzedawcy.
 

*Sprawdź kiedy sklep został uruchomiony – dłuższa obecność na rynku to większe bezpieczeństwo.

Źródło – mBank:
https://www.mbank.pl/informacje-dla-klienta/indywidualny/post,8401,ostrzegamy-przed-linkami-prowadzacymi-do-falszywych-stron-na-ktorych-mozna-zaplacic-za-zakupy-w-inte.html

Komentarze