Kredyt konsumencki – najważniejsze informacje

Kredyt konsumencki – najważniejsze informacje

author
Patryk Byczek
20 stycznia 2023

Pilnie potrzebujesz dodatkowej gotówki? Na rynku finansowym znajdziesz wiele ciekawych ofert bankowych, z których warto skorzystać. Wśród produktów znajduje się bardzo popularny kredyt konsumencki. Sprawdź szczegóły dotyczące tego rodzaju kredytu.

Czym jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki jest, swego rodzaju, specjalną ofertą dostępna w bankach. Umowa o kredyt konsumencki nie może przekraczać kwoty wynoszącej 255 550 zł lub równowartości tej kwoty, oczywiście w obcej walucie. Klienci pieniądze z kredytu konsumenckiego przeznaczają najczęściej na wyremontowanie mieszkania lub domu, czy zakup samochodu. Są to dwa najpopularniejsze cele kredytu konsumenckiego.

Warto wiedzieć, że aby konkretny kredyt można było nazwać kredytem konsumenckim, musi on spełniać kilka formalnych warunków. Jednym z nich jest już wspominana maksymalna kwota kredytu – 255 550 zł (lub taka sama kwota w innej walucie). Kolejnym ważnym aspektem są koszty dodatkowe, takie jak np. oprocentowanie kredytu.

Kredyt konsumencki z punktu widzenia prawa

Opisywany kredyt konsumencki działa w oparciu o Ustawę z dnia 12. maja 2011 r. o kredycie konsumenckim.

Powyższy akt prawny oficjalnie definiuje kredyt konsumencki oraz przedstawia gro wymogów, które kredyt konsumencki musi spełniać. Każda oferta dotycząca kredytu konsumenckiego powinna w sposób jawny i przejrzysty informować Klienta o wysokości Rzeczywistej Stopie Oprocentowania oraz całkowitej kwocie do spłaty. Klient musi mieć dostęp do takich informacji.

Ustawa o kredycie konsumenckim wskazana wyżej musi również precyzyjnie określać np.:

  • typ udzielanego przez bank kredytu,
  • całkowity czas spłaty zobowiązania,
  • sposób spłacania odsetek,
  • metodę spłaty rat.

Dodatkowo umowa o kredyt konsumencki musi zawierać również informacje o każdym jednym dodatkowym koszcie kredytu, który Klient będzie musiał opłacić, jeżeli chce z kredytu skorzystać – mowa np. o prowizji czy ubezpieczeniu. Jeżeli umowa przygotowana przez instytucję nie będzie spełniała koniecznych wymogów, które są przedstawione w Ustawie o kredycie konsumenckim, nie będzie ona uważana legalnie obowiązujący dokument.

Pilnie potrzebujesz gotówki? Sprawdź najlepszy:

Kredyt online – wypłata w 15 minut

Kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej – w pełni online

Kredyt gotówkowy – do 200 000 zł

Jakie są rodzaje kredytu konsumenckiego?

Jest kilka oferty na rynku bankowym, które można określić jako kredyt konsumencki:

  1. Umowa o pożyczkę.
  2. Umowa o kredyt w oparciu o prawo bankowe.
  3. Umowa o kredyt odnawialny.
  4. Umowa o kredyt, w której kredytodawca zaciąga zobowiązanie wobec osoby trzeciej, a konsument do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.
  5. Umowa o odroczenie konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, jeżeli konsument jest zobowiązany do poniesienia jakichkolwiek kosztów związanych z tym odroczeniem.

Jakie obowiązki ma kredytodawca?

W związku z tym, że prawo bankowe i Ustawa o kredycie konsumenckim przedstawiają pewne wytyczne, instytucje udzielające kredyt muszą wywiązać się z szeregu formalności, które mają, przede wszystkim, zapewnić bezpieczeństwo Kredytobiorcom. Instytucja udzielająca kredytu musi jawnie i bezpośrednio wskazać w przygotowanej ofercie, między innymi, stopy oprocentowania danej oferty wraz z wykazem dodatkowych opłat, które przecież mają ogromny wpływ na całkowity koszt zobowiązania. RRSO również musi być widoczne.

Jeżeli jednak kredytodawca uzna, że Klient nie posiada wystarczająco dobrej zdolności kredytowej, aby otrzymać wybraną przez siebie ofertę, bank ma obowiązek poinformować Kredytobiorcę o odmowie przyznania kredytu. Jeżeli jednak decyzja będzie pozytywna, Kredytodawca musi Klientowi przedstawić projekt umowy kredytowej, w którym zawarte będą wszystkie informacje na temat kredytu oraz informacje prawne. Warto także wiedzieć, że każda ze stron musi posiadać jednoznacznie brzmiące, zrozumiałe i podpisane egzemplarze umowy.

Uprawnienia kredytobiorcy

Każdy kredytobiorca ma prawo do informacji oraz wyjaśnień, w odniesieniu do interesującego go kredytu konsumenckiego. Kolejnym prawem kredytobiorcy jest otrzymanie darmowego projektu umowy o kredyt konsumencki, pod warunkiem, że kredytobiorca kwalifikuje się do otrzymania danego kredytu. Jeżeli w trakcie zawierania umowy jakiekolwiek rzeczy nie są zrozumiałe dla Klienta, ma on prawo uzyskać wszelkie informacje dotyczące oferty od kredytodawcy lub pośrednika kredytowego.

Konsument ma także prawo do tego, by przed określonym w umowie terminem ostatecznym spłacić całość lub pozostałą części kredytu konsumenckiego.

Ponadto Klient może odstąpić od umowy o kredyt konsumencki w ciągu 14 dni do momentu podpisania umowy. Klient nie musi wówczas podawać przyczyny odstąpienia od umowy. Taka możliwość oczywiście obowiązuje, gdy Klient przed upływem 14 dni złoży odpowiedni wniosek o odstąpienie od umowy kredytowej. Odstąpienie od umowy nie wiąże się z jakimikolwiek dodatkowymi kosztami, wyjątkiem odsetek za okres od dnia wypłaty kredytu do dnia spłaty kredytu.

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny

W świecie finansów ludzie bardzo często mylą kredyt konsumencki z kredytem konsumpcyjnym. Różnica między produktami jest widoczna jedynie w celu zaciągania kredytu.

Pieniądze z kredytu konsumenckiego muszą zostać przeznaczone na konkretnie wskazany cel.

Pieniądze z kredytu konsumpcyjnego mogą zostać przeznaczone na dowolny cel.

Tłumacząc: jeżeli pieniądze chcesz przeznaczyć na cokolwiek, weź kredyt konsumpcyjny. Bank nie będzie potrzebował potwierdzenia, na co przeznaczyłeś pieniądze. Jeżeli jednak bierzesz kredyt w konkretym celu, np. na zakup samochodu, wówczas mowa o kredycie konsumenckim.

Kredyt konsumencki - pytania i odpowiedzi

Kredyt konsumencki to rodzaj kredytu, którego wysokość nie może przekroczyć 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. Jest to kredyt celowy.

Kredyt konsumencki jest skierowany do osób pełnoletnich, którzy posiadają pozytywną historię kredytową oraz zdolność kredytową na tyle dobrą, żeby kredyt otrzymać.

Kredyt konsumencki to typ kredytu, z którego pieniądze można przeznaczyć na prywatne potrzeby, a nie rzeczy związane z działalnością gospodarczą.

Tak. Przepisy jasno określają, że kredytem konsumenckim można nazwać również np. kartę kredytową, kredyt gotówkowy, pożyczkę pozabankową czy też chwilówkę.

Tak. Każdy kredyt wzięty w banku jest widoczny w bazie BIK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

mirelka33
mirelka33
2018-08-03 11:44:45

konsumencki, konsumpcyjny, konsolidacyjny... tyle tych nazw wymyslaja ahhaha latwo sie pomylic juz

Podobne artykuły

Kredyt gotówkowy Świętochłowice
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 grudnia 2021

Kredyt gotówkowy Świętochłowice

Domy z drewna – rządowy program
Ekonomia
author
Aneta Jankowska
12 maja 2018

Domy z drewna – rządowy program

Promocja „Konto z premią 300 zł” w Santander Bank Polska
Promocje bankowe
author
Patryk Byczek
09 lutego 2022

Promocja „Konto z premią 300 zł” w Santander Bank Polska

Bank Spółdzielczy w Krzepicach sesje przychodzące i wychodzące
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
30 września 2019

Bank Spółdzielczy w Krzepicach sesje przychodzące i wychodzące

PKO BP w Limanowej
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
30 lipca 2019

PKO BP w Limanowej

Co zrobić, jak utracimy dokumenty na wczasach?
Poradnik
author
Dominika Sobieraj
30 czerwca 2017

Co zrobić, jak utracimy dokumenty na wczasach?

Porównaj