Millenialsi na rynku nieruchomości

Millenialsi na rynku nieruchomości

author
Aneta Jankowska
16 czerwca 2017
Aktualnie millenialsi dominują wśród nabywców mieszkań - zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Bardziej wolą być właścicielami swoich czterech kątów niż wynajmować je od kogoś obcego. 

Kim są millenialsi ?

Millenialsi są pokoleniem ludzi, którzy urodzili się między 1980 a 2000 r.. To bardzo różnorodna grupa (z rynkowego punktu widzenia są najbardziej pożądaną grupą klientów). W Polsce to prawie 10 milionów osób. W przeciwieństwie do poprzednich generacji millenialsi są pewni siebie, świadomi swoich wartości i kompetencji, a także elastyczni w podejściu do pracy i w prowadzonym stylu życia.
 
Millenialsi na rynku nieruchomości

Statystyki sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse pokazują, że 46% klientów, którzy w ostatnich 12-stu miesiącach nabyli mieszkania z pośrednictwem ich agentów, stanowią właśnie millenialsi. 
 
Z pewnością pokolenie millenialsów nie ma żadnych oporów przed długoterminowym wynajmowaniem mieszkania. Jesteśmy coraz bardziej mobilni, często zdarzają się zmiany pracy, przeprowadzki między miastami. Własne mieszkanie może stać się w takich przypadkach niepotrzebnym balastem utrudniającym relokację. Jednak musimy pamiętać, że w Polsce mamy silnie utrwaloną potrzebę posiadania nieruchomości na własność, dlatego też millenialsi stanowią tak istotną grupę nabywców mieszkań, co wyróżnia ich na tle rówieśników z Europy zachodniej – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse.


 
Millenialsi po 30-stym roku życia

Wśród nich są na przykład studenci i absolwenci studiów, którzy preferują wynajem – nie tylko ze względu na koszty, ale również ze względu na odkładanie w czasie decyzji, czy obecna lokalizacja stanie się docelową. Millenialsi po 30-stym roku życia czują jednak potrzebę stabilizacji i szukają nieruchomości do zakupu. Z naszych obserwacji wynika, że nie mają wygórowanych potrzeb. Poszukują małych mieszkań dwupokojowych lub kawalerek, tanich zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Co ciekawe, w lokalach najczęściej nie ma miejsca np. na pokój dla dziecka. Większą uwagę zwracają na kwestie lokalizacyjne i komunikacyjne – wyjaśnia Ewelina Strzałkowska z olsztyńskiego oddziału Metrohouse.

W jaki sposób kupują mieszkanie ?
 
Zazwyczaj opisywane pokolenie sięga po kredyt oraz wspiera go dopłatami w ramach wygaszanego już programu Mieszkanie dla Młodych. Tomasza Przyrowskiego, który jest dyrektorem doradców kredytowych w Metrohouse, stwierdza, że millenialsi to grupa klientów, z którymi współpracuje się najlepiej:
 
 – Najczęściej mają świadomość funkcjonowania rynku kredytowego, wiedzą czego chcą, a od doradcy kredytowego oczekują przedstawienia najkorzystniejszej oferty bankowej. Samodzielne wycieczki po placówkach bankowych odeszły już do przeszłości. Millenials liczy na to, że skoro kupuje za pośrednictwem agencji mieszkanie, ta ma mu przedstawić kompetentnego doradcę kredytowego, dzięki czemu załatwią zakup i finansowanie w jednym miejscu.
 

Wymagające pokolenie

Millenialsi wymagają coraz więcej od pośrednikom i deweloperów działających na lokalnych rynkach. Chętnie korzystają z nowych technologii i przez to wymuszają zmianę kanałów komunikacji z klientami. Mowa tu głównie o mediach społecznościowych, która jest po prostu szybka. W razie problemów z firmą lub produktem millenialsi mogą wybrać opcję konkurencyjną. Dlatego też liczy się czas. Z badań wynika, że więcej niż połowa millenialsów poszukuje informacji o firmie przed pierwszym kontaktem z marką w sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska
Wpisy
author
Aneta Jankowska
01 lutego 2017

3,5 mln kary dla Raiffeisen Polska

PKO BP w Kościanie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
05 września 2019

PKO BP w Kościanie

Lombardy w Siemianowicach Śląskich
Lombardy
autor wpisu
Marta Janusz
22 marca 2022

Lombardy w Siemianowicach Śląskich

Karty płatnicze Up and Go w sklepach Żabka
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
19 lipca 2019

Karty płatnicze Up and Go w sklepach Żabka

Inspektorat ZUS w Nysie
Oddziały
author
Patryk Byczek
19 sierpnia 2019

Inspektorat ZUS w Nysie

Porównaj