Millenialsi na rynku nieruchomości

Millenialsi na rynku nieruchomości

author
Aneta Jankowska
16 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Aktualnie millenialsi dominują wśród nabywców mieszkań - zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Bardziej wolą być właścicielami swoich czterech kątów niż wynajmować je od kogoś obcego. 

Kim są millenialsi ?

Millenialsi są pokoleniem ludzi, którzy urodzili się między 1980 a 2000 r.. To bardzo różnorodna grupa (z rynkowego punktu widzenia są najbardziej pożądaną grupą klientów). W Polsce to prawie 10 milionów osób. W przeciwieństwie do poprzednich generacji millenialsi są pewni siebie, świadomi swoich wartości i kompetencji, a także elastyczni w podejściu do pracy i w prowadzonym stylu życia.
 
Millenialsi na rynku nieruchomości

Statystyki sieciowej agencji nieruchomości Metrohouse pokazują, że 46% klientów, którzy w ostatnich 12-stu miesiącach nabyli mieszkania z pośrednictwem ich agentów, stanowią właśnie millenialsi. 
 
Z pewnością pokolenie millenialsów nie ma żadnych oporów przed długoterminowym wynajmowaniem mieszkania. Jesteśmy coraz bardziej mobilni, często zdarzają się zmiany pracy, przeprowadzki między miastami. Własne mieszkanie może stać się w takich przypadkach niepotrzebnym balastem utrudniającym relokację. Jednak musimy pamiętać, że w Polsce mamy silnie utrwaloną potrzebę posiadania nieruchomości na własność, dlatego też millenialsi stanowią tak istotną grupę nabywców mieszkań, co wyróżnia ich na tle rówieśników z Europy zachodniej – tłumaczy Marcin Jańczuk z Metrohouse.


 
Millenialsi po 30-stym roku życia

Wśród nich są na przykład studenci i absolwenci studiów, którzy preferują wynajem – nie tylko ze względu na koszty, ale również ze względu na odkładanie w czasie decyzji, czy obecna lokalizacja stanie się docelową. Millenialsi po 30-stym roku życia czują jednak potrzebę stabilizacji i szukają nieruchomości do zakupu. Z naszych obserwacji wynika, że nie mają wygórowanych potrzeb. Poszukują małych mieszkań dwupokojowych lub kawalerek, tanich zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Co ciekawe, w lokalach najczęściej nie ma miejsca np. na pokój dla dziecka. Większą uwagę zwracają na kwestie lokalizacyjne i komunikacyjne – wyjaśnia Ewelina Strzałkowska z olsztyńskiego oddziału Metrohouse.

W jaki sposób kupują mieszkanie ?
 
Zazwyczaj opisywane pokolenie sięga po kredyt oraz wspiera go dopłatami w ramach wygaszanego już programu Mieszkanie dla Młodych. Tomasza Przyrowskiego, który jest dyrektorem doradców kredytowych w Metrohouse, stwierdza, że millenialsi to grupa klientów, z którymi współpracuje się najlepiej:
 
 – Najczęściej mają świadomość funkcjonowania rynku kredytowego, wiedzą czego chcą, a od doradcy kredytowego oczekują przedstawienia najkorzystniejszej oferty bankowej. Samodzielne wycieczki po placówkach bankowych odeszły już do przeszłości. Millenials liczy na to, że skoro kupuje za pośrednictwem agencji mieszkanie, ta ma mu przedstawić kompetentnego doradcę kredytowego, dzięki czemu załatwią zakup i finansowanie w jednym miejscu.
 

Wymagające pokolenie

Millenialsi wymagają coraz więcej od pośrednikom i deweloperów działających na lokalnych rynkach. Chętnie korzystają z nowych technologii i przez to wymuszają zmianę kanałów komunikacji z klientami. Mowa tu głównie o mediach społecznościowych, która jest po prostu szybka. W razie problemów z firmą lub produktem millenialsi mogą wybrać opcję konkurencyjną. Dlatego też liczy się czas. Z badań wynika, że więcej niż połowa millenialsów poszukuje informacji o firmie przed pierwszym kontaktem z marką w sieci.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka?

W ostatnim czasie obserwujemy nowy ciekawy trend – trend na przedsiębiorczość. Zjawisko to zdecydowanie coraz częściej widoczne jest w social mediach. Zachęca do rozsądnego gospodarowania finansami, skutecznego inwestowania środków i rozwagi w codziennych wydatkach. Coraz więcej mówi się przy tym o tzw. edukacji finansowej, której celem jest budowanie świadomości od najmłodszych lat. Nauka dzieci o wartości pieniądza, szacunku do pracy i skutkach niegospodarności, może zaprocentować w przyszłości i zapewnić pociechom łatwiejszy start w dorosłość. Zacznijmy od oszczędzania. Jak najlepiej oszczędzać dla dziecka? Jak wykształcić w nim dobre nawyki oszczędzania? Ile i gdzie odkładać? Odpowiadamy.

author
Katarzyna Wasiłowska
08 października 2023
Ekspertka finansowa, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka i redaktorka na zadluzenia.com. Specjalizuje się w klarownym tłumaczeniu finansów, łącząc doświadczenie pedagogiczne z praktyczną wiedzą z branży.

Spadek liczby niewypłacalnych firm w kwietniu

W kwietniu 2018 roku niewypłacalnych firm w Polsce było 76. Zgodnie z danymi Monitora Sądowego i Gospodarczego liczba ta spadła o 4 proc. i wynosi aktualnie 73 dla kwietnia 2019. Czy to oznacza polepszenie koniunktury firm w Polsce? Dane od początku roku wskazują na coś zupełnie innego.

author
Alicja Hirsekorn
23 maja 2019
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Najgorzej spłacamy kredyty powyżej 50 tysięcy

Kredyt jest dziś bardzo powszechny. Znamy go z własnego doświadczenia, bo osobiście posiadamy finansowe zobowiązania wobec banku lub ktoś z naszych znajomych miał już styczność z pożyczaniem pieniędzy od różnych instytucji. W jakich typach kredytów mamy największy problemy ze spłatą?

author
Aneta Jankowska
12 lipca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Akcja pomocy hospicjum z udziałem BOŚ Banku

W swoim najnowszym komunikacie Bank Ochrony Środowiska poinformował o trwającej od piątku 27 marca inicjatywie wsparcia dla osób potrzebujących. Akcja pomocy hospicjom pokazuje, iż warto pamiętać o tej grupie pacjentów w tak trudnych obecnie warunkach sanitarnych i epidemicznych.

author
Alicja Hirsekorn
31 marca 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Monit w firmie pożyczkowej

Wzięcie pożyczki wiąże się z koniecznością jej terminowego spłacenia. Nie zawsze jednak nam się to udaje. W takiej sytuacji firma pożyczkowa wysyła do nas różnego rodzaju monity przypominające o zaległej spłacie. Czym one są i czy za ich wysłanie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami? 

author
Dominika Byczek
08 marca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Bank Spółdzielczy w Nawojowej – oddziały, kontakt, kod SWIFT, IBAN

Bank Spółdzielczy w Nawojowej to polski bank, który jest zrzeszony w Grupie BPS. Sprawdzamy oddziały banku, godziny otwarcia, kod SWIFT, infolinię oraz dane kontaktowe.

author
Patryk Byczek
05 września 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj