Lokata rentierska – co to jest?

Lokata rentierska – co to jest?

author
Halszka Gronek
27 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Lokata rentierska nie jest produktem szczególnie popularnym wśród polskich konsumentów. Wynika to wprost ze szczególnej charakterystyki lokaty, ze względu na którą jest ona zarezerwowana jedynie dla zamożnych klientów banku. Sprawdzamy szczegóły dotyczące lokaty rentierskiej.

Spis treści:

 1. Lokata rentierska – co to jest?
 2. Dla kogo lokata rentierska?
 3. Lokata rentierska a terminowa
 4. Oprocentowanie lokaty rentierskiej
 5. Oferty na polskim rynku
 6. Pytania i odpowiedzi
Zwiń spis treści

Lokata rentierska – co to jest?

Lokata rentierska to nic innego, jak szczególny rodzaj depozytu oferowanego przez banki komercyjne. Opiera się on na zawarciu pisemnej umowy dotyczącej lokowania środków pieniężnych między deponentem (klientem) a bankiem. Dzięki temu bank zyskuje kapitał do prowadzenia kolejnych transakcji (na przykład udzielania pożyczek), a deponent otrzymuje za to stosowne wynagrodzenie.

Lokata rentierska jest lokatą długoterminową, co oznacza, iż nie można jej zawrzeć na okres krótszy niż 12 miesięcy. Niektóre banki rozszerzają ten wymóg i ustalają czas trwania lokaty na okres 18 lub nawet 36 miesięcy. Co szczególne dla lokaty rentierskiej, to fakt, iż bank wypłaca odsetki od uiszczonej przez deponenta kwoty w regularnych odstępach jeszcze w czasie trwania lokaty.

Oznacza to, że w ramach lokaty rentierskiej zarobione przez klienta odsetki nie zostają zamrożone aż o chwili ukończenia czasu trwania lokaty. Nie są one także, tak jak ma to miejsce w przypadku lokal o procencie składanym, dopisywane do kapitału klienta. Zysk deponenta jest bowiem regularnie przelewany na jego konto. W ten sposób Klient staje się rentierem, czyli osobą żyjącą z odsetek. By jednak móc osiągnąć taki standard życia, trzeba posiadać odpowiedni kapitał.

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Dla kogo lokata rentierska?

Nie da się ukryć, iż lokata rentierska jest produktem mało popularnym i rezerwowanym dla osób od odpowiednio dużym kapitale. Nic więc dziwnego, że wokół niej od lat roztacza się mgiełka ekskluzywności. W końcu większość lokat rentierskich skierowanych jest do osób zamożnych, dysponujących przynajmniej 100 000 złotych wolnego kapitału, który bez problemu można zamrozić na długi czas. Jednak najniższy wkład wynosi 1000 zł.

Jeżeli dany klient posiada spore oszczędności (bo na przykład sprzedał firmę, dostał ogromy spadek lub wygrał na loterii), lokata rentierska może okazać się dla niego idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu produktowi można bowiem żyć jak rentier, udostępniając swoje pieniądze bankowi, a w zamian za to otrzymując od banku regularne wynagrodzenie. Chyba każdy z nas chciałby żyć w ten sposób, czyż nie?

Niestety, lokata rentierska zarezerwowana jest jedynie dla wybranych. By móc ulokować na niej swoje środki (i liczyć na wypłatę sporego wynagrodzenia), trzeba dysponować pokaźną sumą kapitału. Co więcej, pieniądze te nie powinny być deponentowi chwilowo potrzebne – w końcu bank zamrozi je na długi czas. Sposób wypłaty odsetek także wskazuje na konkretny typ klienteli – wszak przeciętnemu Kowalskiemu zależy na zastrzyku sporej gotówki. 

Lokata rentierska a terminowa

W przeciwieństwie do lokaty rentierskiej, która uchodzi za niszową i ekskluzywną, lokata terminowa to najbardziej popularna lokata wśród Klientów banków. Czas jej trwania wynosi od 6 do nawet 36 miesięcy, dlatego też nazwać ją można zobowiązaniem krótkoterminowym. Lokata terminowa rozwiązywana jest po upływie określonego terminu i wtedy także następuje wypłata całego zysku (po odjęciu stosownego podatku Belki). 

Podczas gdy lokata rentierska wymaga wpłacenia sporej ilości gotówki, lokata terminowa umożliwia zdeponowanie niewielkiego wkładu własnego (na przykład 5-10 tysięcy złotych). Odsetki na „standardowej” lokacie nie są wypłacane regularnie, przykładowo co kilka miesięcy. By je otrzymać, należy doczekać do końca trwania umowy bankowej. Wtedy jednak zysk przybierze podstać sporego zastrzyku gotówki.

Oprocentowanie lokaty terminowej jest przeciętnie wyższe od tego, na jakie można liczyć, decydując się na lokatę rentierską. Wynika to z faktu, iż lokaty te zawierane są w calu zarobienia, zyskania relatywnie dużej gotówki w wyniku udostępnienia bankowi własnych środków na długi czas. Lokaty rentierskie mają inny cel – zapewnić klientowi stałe źródło utrzymania. To jednak wymaga od banku regularnych przelewów i jest mniej korzystne dla instytucji. 

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Oprocentowanie lokaty rentierskiej

Oprocentowanie lokat rentierskich jest nieco niższe, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lokat terminowych. Polskie banki komercyjne mają w swych aktualnych ofertach lokaty rentierskie z oprocentowaniem rzędu 0,9-6,5%. Dla porównania, oprocentowanie lokat terminowych waha się natomiast od 2,5% do nawet 9%.

Warto jednak zauważyć, że wysoki zysk nie jest głównych celem zaciągnięcia lokaty rentierskiej. Takie pobudki towarzyszą deponentom, którzy decydują się na ulokowanie własnych środków na lokacie terminowej. W przypadku lokaty rentierskiej klientom zależy przede wszystkim na tym, by poprzez udostępnieni bankowi swojego kapitału, móc się utrzymywać. Deponenci dostają bowiem „wypłatę” w regularnych odstępach czasu (na przykład co miesiąc). 

Oprocentowanie lokaty rentierskiej jest niższe, bowiem bank musi angażować się w systematyczną i terminową wypłatę odsetek na rzecz deponenta. Nie ma więc możliwości pełnego zainwestowania kapitału wpłaconego przez klienta. W przypadku lokat terminowych, deponent zamraża jednak swe środki na cały okres trwania umowy. Dopiero po jego upływie bank dokonuje wypłaty. I jest to z perspektywy instytucji finansowej (wtórnego inwestora) dużo korzystniejsze. 

Oferty na polskim rynku

Jak wspomnieliśmy już w poprzednich akapitach tekstu, lokata rentierska nie jest szczególnie popularnym produktem. Niemniej jednak na polskim rynku bankowym znaleźć można instytucje, które oferują lokatę rentierską – z myślą o zamożnych klientach posiadających spory kapitał. Są to kolejno:

 • Bank Pekao,
 • BNP Paribas,
 • Santander Bank Polska,
 • VeloBank.

Sprawdź nasz ranking banków w Polsce.

Lokata rentierska – najważniejsze informacje

 1. Lokata rentierska to rodzaj depozytu bankowego, jaki nie cieszy się w Polsce zbyt dużą popularnością z racji ograniczonego grona odbiorców.
 2. Ze względu na swą charakterystykę, lokata rentierska jest produktem zarezerwowanym dla zamożnych i posiadających spory kapitał klientów.
 3. Lokata rentierska to depozyt długoterminowy. Najkrótszy czas trwania umowy to 12 miesięcy.
 4. Oprocentowanie lokaty rentierskiej waha się w zależności od banku od 0,9% do 6,5%.
 5. Odsetki w przypadku lokaty rentierskiej nie są wypłacane jednorazowo po rozwiązaniu depozytu, lecz regularnie, co 1 lub 3 miesiące.
 6. By skorzystać z lokaty rentierskiej trzeba wnieść wkład własny. Najniższy wynosi 1000 złotych.
 7. W Polsce tylko trzy banki oferują lokatę rentierką. Są to: Bank Pekao, BNP Paribas, Santander Bank Polska, VeloBank.
 8. Celem zaciągnięcia lokaty rentierskiej jest zwykle chęć utrzymywania się z regularne wypłacanych odsetek. Dlatego deponentów tego typu lokat określa się mianem rentierów.

Pytania i odpowiedzi

Lokata rentierska to szczególny rodzaj depozytu oferowany przez banki komercyjne, oparty na pisemnej umowie między klientem a bankiem, w wyniku której klient zamraża swoje środki na długi okres, a bank wypłaca regularne odsetki.

Lokata rentierska jest długoterminowym produktem, zwykle trwającym nie mniej niż 12 miesięcy, a odsetki są wypłacane regularnie jeszcze w czasie trwania lokaty.

Klient staje się “rentierem”, ponieważ otrzymuje regularne wynagrodzenie w postaci wypłacanych odsetek od banku, co pozwala mu na życie z tych środków.

Lokata rentierska jest zarezerwowana głównie dla osób zamożnych, dysponujących dużą sumą kapitału, chociaż niektóre banki mogą akceptować mniejszy wkład na poziomie 1000 zł.

Lokata rentierska jest produktem długoterminowym, gdzie odsetki są wypłacane regularnie w trakcie trwania umowy, podczas gdy lokata terminowa ma krótszy okres trwania, a odsetki są wypłacane dopiero po zakończeniu umowy.

Oprocentowanie lokat rentierskich jest zwykle niższe niż lokat terminowych ze względu na konieczność regularnej wypłaty odsetek przez bank.

Przykładowymi polskimi bankami oferującymi lokatę rentierską są: Bank Pekao, BNP Paribas, Santander Bank Polska, VeloBank.

Główne wymagania to dysponowanie znacznym kapitałem (zazwyczaj od 100 000 zł – teraz częściej jest to już niższa kwota) oraz gotowość zamrożenia tych środków na długi okres.

Lokata rentierska jest mało popularna ze względu na duży wymóg kapitału oraz długi okres trwania umowy, co sprawia, że nie jest ona dostępna dla większości Klientów.

Korzyści to regularne odsetki i możliwość życia z wynagrodzenia od banku. Wady to wymóg dużej sumy kapitału, długi okres lokowania i niższe oprocentowanie w porównaniu do innych lokat.

author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-05-23 10:30:37

jakbym miała dwa miliony zbedne to pewnie bym skorzystala ha ha nie wiem kogo z polski na to stac my tu bida i tylko pińcet plus

Podobne artykuły

Ile kosztuje rejestracja skutera i motoru?

Rejestracja motocykla lub motoru, bez względu na jego stan i kraj pochodzenia, wiążą się z kosztami. Sprawdziliśmy, ile może kosztować rejestracja jednośladu.

author
Sandra Tessmer
01 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.

Promocja: „Akcja dekoracja” w mBanku

W mBanku trwa promocja skierowana do Klientów banku, którzy podczas kupowania ubezpieczenia nieruchomości mogą skorzystać ze specjalnego kodu i zgarnąć 100 złotych do IKEA. Promocja trwa do 31 sierpnia 2021 roku. Sprawdź warunki.

author
Patryk Byczek
14 lipca 2021
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

W jakich sytuacjach bank nigdy nie udzieli kredytu?

Istnieją sytuacje, w których polskie banki komercyjne nie mają możliwości udzielenia kredytu zainteresowanemu konsumentowi. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, o jakich przypadkach mowa, i wskażemy, kto na pewno spotka się z negatywną decyzją kredytową – niezależnie od swych zarobków i zdolności. 

author
Halszka Gronek
03 marca 2020
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

PKO BP w Rydułtowach

PKO BP to największy bank w Polsce. Zobacz placówki i oddziały w Rydułtowach – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Expander w Dąbrowie Górniczej

EXPANDER DĄBROWA GÓRNICZA

author
Dominika Byczek
29 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Ile kosztuje naprawa zalanego telefonu?

Woda może okazać się niebezpieczna dla naszych telefonów. Szczególnie w przypadku, jeśli zakupujemy sprzęt, który nie jest wodoodporny. Jeśli jednak wydarzy nam się sytuacja,w  której zalejemy telefon, dobrze wiedzieć ile kosztuje naprawa. Sprawdzamy.

author
Sandra Tessmer
18 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj