Lokata rentierska – co to jest?

Lokata rentierska – co to jest?

author
Halszka Gronek
09 maja 2019

Lokata rentierska nie jest produktem szczególnie popularnym wśród polskich konsumentów. Wynika to wprost ze szczególnej charakterystyki lokaty, ze względu na którą jest ona zarezerwowana jedynie dla zamożnych klientów banku. Sprawdzamy szczegóły dotyczące lokaty rentierskiej.

Spis treści

1. Lokata rentierska – co to jest?
2. Dla kogo lokata rentierska?
3. Lokata rentierska a terminowa.
4. Oprocentowanie lokaty rentierskiej.
5. Oferty w polskim rynku.
6. Podsumowanie.

Lokata rentierska – co to jest?

Lokata rentierska to nic innego, jak szczególny rodzaj depozytu oferowanego przez banki komercyjne. Opiera się on na zawarciu pisemnej umowy dotyczącej lokowania środków pieniężnych między deponentem (klientem) a bankiem. Dzięki temu bank zyskuje kapitał do prowadzenia kolejnych transakcji (na przykład udzielania pożyczek), a deponent otrzymuje za to stosowne wynagrodzenie.

Lokata rentierska jest lokatą długoterminową, co oznacza, iż nie można jej zawrzeć na okres krótszy niż 12 miesięcy. Niektóre banki rozszerzają ten wymóg i ustalają czas trwania lokaty na okres 18 lub nawet 36 miesięcy. Co szczególne dla lokaty rentierskiej, to fakt, iż bank wypłaca odsetki od uiszczonej przez deponenta kwoty w regularnych odstępach jeszcze w czasie trwania lokaty.

Oznacza to, że w ramach lokaty rentierskiej zarobione przez klienta odsetki nie zostają zamrożone aż o chwili ukończenia czasu trwania lokaty. Nie są one także, tak jak ma to miejsce w przypadku lokal o procencie składanym, dopisywane do kapitału klienta. Zysk deponenta jest bowiem regularnie przelewany na jego konto. W ten sposób klient staje się rentierem, czyli osobą żyjącą z odsetek. By jednak móc osiągnąć taki standard życia, trzeba posiadać odpowiedni kapitał.

Dla kogo lokata rentierska?

Nie da się ukryć, iż lokata rentierska jest produktem mało popularnym i rezerwowanym dla osób od odpowiednio dużym kapitale. Nic więc dziwnego, że wokół niej od lat roztacza się mgiełka ekskluzywności. W końcu większość lokat rentierskich skierowanych jest do osób zamożnych, dysponujących przynajmniej 100 000 złotych wolnego kapitału, który bez problemu można zamrozić na długi czas. 

Jeżeli dany klient posiada spore oszczędności (bo na przykład sprzedał firmę, dostał ogromy spadek lub wygrał na loterii), lokata rentierska może okazać się dla niego idealnym rozwiązaniem. Dzięki temu produktowi można bowiem żyć jak rentier, udostępniając swoje pieniądze bankowi, a w zamian za to otrzymując od banku regularne wynagrodzenie. Chyba każdy z nas chciałby żyć w ten sposób, czyż nie?

Niestety, lokata rentierska zarezerwowana jest jedynie dla wybranych. By móc ulokować na niej swoje środki (i liczyć na wypłatę sporego wynagrodzenia), trzeba dysponować pokaźną sumą kapitału. Co więcej, pieniądze te nie powinny być deponentowi chwilowo potrzebne – w końcu bank zamrozi je na długi czas. Sposób wypłaty odsetek także wskazuje na konkretny typ klienteli – wszak przeciętnemu Kowalskiemu zależy na zastrzyku sporej gotówki. 

Lokata rentierska a terminowa

W przeciwieństwie do lokaty rentierskiej, która uchodzi za niszową i ekskluzywną, lokata terminowa to najbardziej popularna lokata wśród klientów banków. Czas jej trwania wynosi najczęściej 6 do 12 miesięcy, dlatego też nazwać ją można zobowiązaniem krótkoterminowym. Lokata terminowa rozwiązywana jest po upływie określonego terminu i wtedy także następuje wypłata całego zysku (po odjęciu stosownego podatku Belki). 

Podczas gdy lokata rentierska wymaga wpłacenia sporej ilości gotówki, lokata terminowa umożliwia zdeponowanie niewielkiego wkładu własnego (na przykład 5-10 tysięcy złotych). Odsetki na „standardowej” lokacie nie są wypłacane regularnie, przykładowo co kilka miesięcy. By je otrzymać, należy doczekać do końca trwania umowy bankowej. Wtedy jednak zysk przybierze podstać sporego zastrzyku gotówki.

Oprocentowanie lokaty terminowej jest przeciętnie wyższe od tego, na jakie można liczyć, decydując się na lokatę rentierską. Wynika to z faktu, iż lokaty te zawierane są w calu zarobienia, zyskania relatywnie dużej gotówki w wyniku udostępnienia bankowi własnych środków na długi czas. Lokaty rentierskie mają inny cel – zapewnić klientowi stałe źródło utrzymania. To jednak wymaga od banku regularnych przelewów i jest mniej korzystne dla instytucji. 

Oprocentowanie lokaty rentierskiej

Oprocentowanie lokat rentierskich jest nieco niższe, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lokat terminowych. Polskie banki komercyjne mają w swych aktualnych ofertach lokaty rentierskie z oprocentowaniem rzędu 0,9-2,2%. Dla porównania, oprocentowanie lokat terminowych waha się natomiast od 2,5% do nawet 4% (dane na maj 2019 roku). 

Warto jednak zauważyć, że wysoki zysk nie jest głównych celem zaciągnięcia lokaty rentierskiej. Takie pobudki towarzyszą deponentom, którzy decydują się na ulokowanie własnych środków na lokacie terminowej. W przypadku lokaty rentierskiej klientom zależy przede wszystkim na tym, by poprzez udostępnieni bankowi swojego kapitału, móc się utrzymywać. Deponenci dostają bowiem „wypłatę” w regularnych odstępach czasu (na przykład co miesiąc). 

Oprocentowanie lokaty rentierskiej jest niższe, bowiem bank musi angażować się w systematyczną i terminową wypłatę odsetek na rzecz deponenta. Nie ma więc możliwości pełnego zainwestowania kapitału wpłaconego przez klienta. W przypadku lokat terminowych, deponent zamraża jednak swe środki na cały okres trwania umowy. Dopiero po jego upływie bank dokonuje wypłaty. I jest to z perspektywy instytucji finansowej (wtórnego inwestora) dużo korzystniejsze. 

 

Oferty w polskim rynku

Jak wspomnieliśmy już w poprzednich akapitach tekstu, lokata rentierska nie jest szczególnie popularnym produktem. Niemniej jednak na polskim rynku bankowym znaleźć można instytucje, które oferują lokatę rentierską – z myślą o zamożnych klientach posiadających spory kapitał. Są to kolejno:

 

1) Noble Private Banking 

Noble Private Banking to marka banku Getin Noble Bank S.A. Została stworzona z myślą o zapewnieniu najlepszej obsługi na rynku bankowości prywatnej – oczywiście na najwyższy poziomie. 

Lokata RENTIERSKA Noble Bank zapewnia:

 • oprocentowanie na poziomie 2,2%;
 • 36-miesięczny okres trwania umowy;
 • wypłatę odsetek co 1 miesiąc;
 • aktywowanie usługi przy kapitale w kwocie od 150 000 do 20 000 000 złotych.

 

2) Bank Pekao S.A.

Bank Polska Kasa Opieki Spółka Akcyjna jest drugim pod względem wielkości bankiem komercyjnym działającym na polskim rynku finansowym. Został założony w 1929 roku, a od 1988 roku jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Lokata Rentierska w Banku Pekao zapewnia:

 • oprocentowanie na poziomie 0,9% (dla waluty PLN);
 • 12-miesięczny okres trwania umowy;
 • wypłatę odsetek co miesiąc lub co kwartał;
 • aktywowanie usługi przy kapitale w kwocie od 10 000 złotych.

 

3) Santander Bank Polska 

Santander Bank Polska to trzeci pod względem wielkości bank komercyjny na polskim rynku finansowym. Do 2018 roku znany pod nazwą Bank Zachodni WBK. Kapitał własny tej instytucji sięga blisko 1 miliarda złotych. 

Lokata Rentierska Santander zapewnia:

 • oprocentowanie na poziomie 1,75%;
 • 18-miesięczny okres trwania umowy;
 • wypłatę odsetek co kwartał;
 • aktywowanie usługi przy kapitale w kwocie od 100 000 złotych.

Sprawdź nasz ranking banków w Polsce na 2019 rok: https://www.zadluzenia.com/banki-w-polsce/

Podsumowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

2019-05-23 10:30:37

jakbym miała dwa miliony zbedne to pewnie bym skorzystala ha ha nie wiem kogo z polski na to stac my tu bida i tylko pińcet plus

Podobne artykuły

Pożyczki bez BIK Nowy Dwór Mazowiecki
Pożyczki miasta
author
Aleksandra Gościnna
11 sierpnia 2022

Pożyczki bez BIK Nowy Dwór Mazowiecki

Koronawirus. Czy państwo może przejąć nasz samochód?
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
18 marca 2020

Koronawirus. Czy państwo może przejąć nasz samochód?

Bank Pekao w Skoczowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
03 lipca 2019

Bank Pekao w Skoczowie

Horum Bank – nowy polski bank
Banki
author
Dominika Sobieraj
25 maja 2018

Horum Bank – nowy polski bank

Kredyt online Alior Bank – do 200 000 zł
Pod Lupą
autor wpisu
Kordian_Spychalski
06 września 2013

Kredyt online Alior Bank – do 200 000 zł

Alior Bank w Białobrzegach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
12 czerwca 2019

Alior Bank w Białobrzegach

Porównaj