Młody człowiek na rynku pracy jest zdeterminowany, ambitny, czasem zagubiony, niepewny swojej przyszłości i często nie wie, co chce robić w życiu. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania #MłodziPrzyGłosie?

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 24.10.2018
Udostępnij:

#MłodziPrzyGłosie to raport przygotowany przez Deloitte na zlecenie Coca-Cola. Publikacja analizuje ludzi młodych na rynku pracy i ich oczekiwania od pracodawców. 

Przyszłość młodych na rynku pracy

Z danych GUS wynika, że co dziesiąty mieszkaniec Polski to osoba w wieku 18–26 lat. W Unii Europejskiej mieszka około 88 mln osób w wieku od 15 do 29 lat, co stanowi blisko
17% populacji. 

Młodzi ludzie są ambitni i bardzo zdeterminowani. Mają swoje wymagania – część z badanych oczekuje, że będzie zarabiać tyle, ile wynosi ponad dwa razy średnia krajowa. Różnią się i każdy z nich ma inne preferencje zawodowe. Raport przygotowany przez Deloitte opowiada o czynnikach, które wpływają na wybory zawodowe właśnie tej grupy Polaków.

Stoyan Ivanov, Dyrektor Generalny Coca‑Cola Poland Services, wyjaśnia, że aktywizacja zawodowa młodych musi stać się priorytetem dla wszystkich pracodawców i decydentów politycznych, ze względu na sytuację demograficzną Polski i starzejące się społeczeństwo. 

Poprzez raport #MłodziPrzyGłosie chcieliśmy lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania młodych osób i dzięki temu zaproponować najlepsze rozwiązania, które pomogą młodym pewnie wejść na rynek pracy. Chcemy aktywnie uczestniczyć w dyskusji o przyszłości rynku pracy, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Inwestycje w kapitał ludzki są dla nas niezwykle ważne, ponieważ to dzięki nim gospodarka może się prężnie rozwijać, a biznes tworzyć warunki do dalszego stabilnego rozwoju – wyjaśnia.

Wnioski z badania

Dzisiejszy rynek pracy nie jest przyjazny dla osób, które dopiero co wchodzą w swoje życie zawodowe. Stale się zmienia, zawody ewoluują, a wszechobecny postęp technologiczny sprawia, że człowieka zastępują maszyny.

Z badania wynika, że młodzi są świadomi stale zachodzących zmian i w 60% są gotowi do ciągłej nauki i nabywania nowych kompetencji. Z raportu płynie również jeden smutny wniosek – osoby w wieku od 18 do 26 lat czują się „pozostawione same sobie” i twierdzą, że szkoły niewystarczająco wspierają je w rozwijaniu zainteresowań oraz talentów.

Człowiek młody wiedzę o rynku pracy czerpie z:

  • porad przyjaciół i znajomych
  • Internetu 
  • urzędów pracy oraz doradztwa zawodowego

Zawodowe marzenia

Młodzi najchętniej pracowaliby w branży IT i nowych technologii. Wśród najlepiej ocenianych umiejętności studentów przez siebie samych, są osoby po trzech kierunkach:

  • matematyka i nauki ścisłe
  • kierunki pedagogiczne 
  • kierunki ekonomiczne

Źródło: http://mlodziprzyglosie.pl/wp-content/uploads/2018/08/Raport-YEP.pdf

Priorytety w pracy według osób młodych to:

  • bliskość do miejsca zamieszkania
  • wysokość wynagrodzenia
  • praca musi być ciekawa

Autorzy badania zapytali respondentów również o to, ile chcieliby zarabiać. Większość ankietowanych oczekuje, że będzie zarabiać co najmniej dwukrotnie więcej niż średnia krajowa. Ciekawostką jest fakt, że osoby w wieku 24–26 lat do swoich zarobków podchodzą bardzo realistycznie. Liczy się dla nich przede wszystkim stabilność i przewidywalność.


Źródło: http://mlodziprzyglosie.pl/wp-content/uploads/2018/08/Raport-YEP.pdf
 

Komentarze