Młodzi chcą zarabiać więcej niż dwie średnie krajowe

Młodzi chcą zarabiać więcej niż dwie średnie krajowe

author
Aneta Jankowska
24 października 2018
Młody człowiek na rynku pracy jest zdeterminowany, ambitny, czasem zagubiony, niepewny swojej przyszłości i często nie wie, co chce robić w życiu. Jakie jeszcze wnioski płyną z badania #MłodziPrzyGłosie?

#MłodziPrzyGłosie to raport przygotowany przez Deloitte na zlecenie Coca-Cola. Publikacja analizuje ludzi młodych na rynku pracy i ich oczekiwania od pracodawców. 

Przyszłość młodych na rynku pracy

Z danych GUS wynika, że co dziesiąty mieszkaniec Polski to osoba w wieku 18–26 lat. W Unii Europejskiej mieszka około 88 mln osób w wieku od 15 do 29 lat, co stanowi blisko
17% populacji. 

Młodzi ludzie są ambitni i bardzo zdeterminowani. Mają swoje wymagania – część z badanych oczekuje, że będzie zarabiać tyle, ile wynosi ponad dwa razy średnia krajowa. Różnią się i każdy z nich ma inne preferencje zawodowe. Raport przygotowany przez Deloitte opowiada o czynnikach, które wpływają na wybory zawodowe właśnie tej grupy Polaków.

Stoyan Ivanov, Dyrektor Generalny Coca‑Cola Poland Services, wyjaśnia, że aktywizacja zawodowa młodych musi stać się priorytetem dla wszystkich pracodawców i decydentów politycznych, ze względu na sytuację demograficzną Polski i starzejące się społeczeństwo. 

Poprzez raport #MłodziPrzyGłosie chcieliśmy lepiej zrozumieć potrzeby i oczekiwania młodych osób i dzięki temu zaproponować najlepsze rozwiązania, które pomogą młodym pewnie wejść na rynek pracy. Chcemy aktywnie uczestniczyć w dyskusji o przyszłości rynku pracy, zarówno na poziomie globalnym, jak i lokalnym. Inwestycje w kapitał ludzki są dla nas niezwykle ważne, ponieważ to dzięki nim gospodarka może się prężnie rozwijać, a biznes tworzyć warunki do dalszego stabilnego rozwoju – wyjaśnia.

Wnioski z badania

Dzisiejszy rynek pracy nie jest przyjazny dla osób, które dopiero co wchodzą w swoje życie zawodowe. Stale się zmienia, zawody ewoluują, a wszechobecny postęp technologiczny sprawia, że człowieka zastępują maszyny.

Z badania wynika, że młodzi są świadomi stale zachodzących zmian i w 60% są gotowi do ciągłej nauki i nabywania nowych kompetencji. Z raportu płynie również jeden smutny wniosek – osoby w wieku od 18 do 26 lat czują się „pozostawione same sobie” i twierdzą, że szkoły niewystarczająco wspierają je w rozwijaniu zainteresowań oraz talentów.

Człowiek młody wiedzę o rynku pracy czerpie z:

  • porad przyjaciół i znajomych
  • Internetu 
  • urzędów pracy oraz doradztwa zawodowego

Zawodowe marzenia

Młodzi najchętniej pracowaliby w branży IT i nowych technologii. Wśród najlepiej ocenianych umiejętności studentów przez siebie samych, są osoby po trzech kierunkach:

  • matematyka i nauki ścisłe
  • kierunki pedagogiczne 
  • kierunki ekonomiczne

Źródło: http://mlodziprzyglosie.pl/wp-content/uploads/2018/08/Raport-YEP.pdf

Priorytety w pracy według osób młodych to:

  • bliskość do miejsca zamieszkania
  • wysokość wynagrodzenia
  • praca musi być ciekawa

Autorzy badania zapytali respondentów również o to, ile chcieliby zarabiać. Większość ankietowanych oczekuje, że będzie zarabiać co najmniej dwukrotnie więcej niż średnia krajowa. Ciekawostką jest fakt, że osoby w wieku 24–26 lat do swoich zarobków podchodzą bardzo realistycznie. Liczy się dla nich przede wszystkim stabilność i przewidywalność.


Źródło: http://mlodziprzyglosie.pl/wp-content/uploads/2018/08/Raport-YEP.pdf
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 kwietnia 2019

Promocja: „Złap 200 zł” w Banku Millennium

Program 500+ z kryterium dochodowym?
Świadczenia socjalne
author
Halszka Gronek
24 sierpnia 2018

Program 500+ z kryterium dochodowym?

Kredyt konsolidacyjny Łomża
Kredyty miasta
author
Aleksandra Gościnna
15 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Łomża

Raty równe czy raty malejące?
Bez kategorii
autor wpisu
Julia Wierciło
25 sierpnia 2023

Raty równe czy raty malejące?

Santander Bank Polska Przyjaznym Bankiem
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
26 lutego 2020

Santander Bank Polska Przyjaznym Bankiem

Porównaj