zadluzenia.com
zamknij

Na czym polega program mDokumenty ?

W maju w czterech miastach ruszył pilotaż mDokumentów. Polacy, dzięki telefonom komórkowym będą mogli uzyskać dostęp do swoich dokumentów (np. do dowodu osobistego). Póki co, Ministerstwo Cyfryzacji chce przetestować program oraz poznać opinię użytkowników.

 

 

Aktualnie, mDokumenty są testowane w Łodzi, Ełku, Koszalinie oraz Nowym Wiśniczu. Jak podkreśla Ministerstwo, to jeden z najbardziej przyszłościowych projektów.
 
Na czym polega program ?
 
Mimo, że Polacy będa mieli dostęp do swojego dowodu osobistego przez telefon, to w komórce nie będzie żadnych danych. Pozostaną one w rejestrach państwowych (w przypadku dowodu osobistego w Rejestrze Dowodów Osobistych). 
 
Telefon komórkowy ma być tylko urządzeniem. Użytkownikowi zostanie przesłany specjalny SMS z kodem weryfikacyjnym potrzebnym do skorzystania z mDokumentu, czyli dowodu przez komórkę. Jest to analogiczny mechanizm do zatwierdzania transakcji bankowych w Internecie.
 
Istotne, że korzystanie z mobilnego dowodu, a tym samym z programu, ma być dobrowolne. Wszyscy, którzy będą chcieli zachować tradycyjny dokument i z niego korzystać, nadal będą mieli taką możliwość.  
 
Skąd pomysł na mobilne dokumenty ? 
 
mDokumenty mają być alternatywą w przypadku, kiedy zapomnimy wziąć ze sobą tradycyjnych dokumentów. Możliwość skorzystania z mobilnego dowodu osobistego czy innych dokumentów, ma być uzupełnieniem obecnie obowiązującego systemu.
 
Obowiązek posiadania dowodu w wersji tradycyjnej nie zostanie zniesiony (możemy go po prostu nie mieć przy sobie), a sam program będzie funkcjonować jedynie na terenie Polski. 

 


 
Więcej elektronicznych dokumentów
 
Ministerstwo zapowiada, że do końca roku do programu mają zostać dodane: prawo jazdy, dowód rejestracyjny auta i potwierdzenie polisy OC. Studentów może zainteresować fakt, że toczą się również prace nad wprowadzeniem do tego zestawu legitymacji studenckiej
 
Na początku funkcjonowania programu, posługiwanie się mobilnym dowodem ma być możliwe jedynie w relacjach z administracją lub policją. Z czasem jednak korzystanie z mDokumentów ma również rozszerzyć się na inne sfery życia Polaka (na poczcie, w banku, u operatora telekomunikacyjnego, w bibliotece czy wypożyczalni).
  

Co w przypadku, gdy rozładuje się telefon?
 
Jest to analogiczna sytuacja do tej, kiedy pozostawimy tradycyjny dokument w domu. 
 
Jak skorzystać z mDokumentów ?
 
Trzeba aktywować usługę na portalu obywatel.gov.pl. Potrzebny będzie do tego Profil Zaufany (eGO). Tam też chętni zostaną poproszeni o numer telefonu, na który będą przychodzić SMS-y z kodami weryfikacyjnymi. W dowolnym momencie usługę będzie można anulować.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY