Na prywatne leczenie wydajemy 40 mld złotych

Na prywatne leczenie wydajemy 40 mld złotych

author
Patryk Byczek
07 maja 2018
Od kilku miesięcy do kilku lat oczekiwania na wykonanie zabiegu z NFZ „zmusza” Polaków do skorzystania z prywatnych punktów leczenia. Ponad połowa mieszkańców naszego kraju wydaje średnio co rok 40 000 000 000 złotych na leczenie z własnego portfela.

Z danych, które zebrała firma PwC wynika, że o wiele wyższa jakoś usług widoczna jest w placówkach z kapitałem własnym. Sektor prywatny o wiele bardziej radzi sobie ze świadczeniem usług z poziomu:
 

  • rehabilitacji,

  • podstawowej opieki zdrowotnej, 

  • leczenia uzdrowiskowego,

  • opieki długoterminowej,

  • opieki ambulatoryjnej.

Niedofinansowana Polska

Z rankingu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że polska służba zdrowia zajmuje czwarte miejsce od końca w klasyfikacji finansowania służb zdrowia. Nasz kraj zajmuje 31 na 35 miejsc. Największym w tym wszystkim pocieszeniem mógłby wydawać się fakt, że w w ciągu najbliższych dwóch dekad liczba seniorów wzrośnie o około 3 000 000. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższej przyszłości szpitale czeka ogromna restrukturyzacja, która pozwoli poradzić sobie ze wzrostem kosztów.

Szpitale w Polsce

Polska dysponuje 800 000 szpitalami, w których rozstawiono łącznie około 220 000 łóżek szpitalnych. Pozwala to na bycie w czołówce pośród krajów z najwyższym wskaźnikiem w Europie. Jednakże, placówki publiczne odniosły niewielki regres finansowy w zeszłym roku. 40% z takich placówek ma ujemny bilans finansowy.


 

Ubiegłoroczna ustawa

Ustawa, która w ubiegłym roku weszła w życie zadecydowała, że ogólnopolskiej sieci szpitali zostały zakwalifikowane placówki istniejące na terenie wszystkich województw z zapewnionym ryczałtowym finansowaniem do 2021 roku. Każdy zakwalifikowany szpital ma pewność, że Narodowy Fundusz Zdrowia podejmie z nim współpracę oraz otrzyma dofinansowanie na poziomie 93%
 

Obecnie w tejże sieci widnieją 594 placówki, w skład których wchodzi aż 61 placówek prywatnych. Poza siecią działa 355 szpitali i w każdej chwili mogą one zgłosić się do konkursu, aby uzyskać dofinansowanie.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Kto może skorzystać z pomocy społecznej?
Ekonomia
author
Halszka Gronek
13 lipca 2018

Kto może skorzystać z pomocy społecznej?

Bank Pekao w Rudzie Śląskiej
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 lipca 2019

Bank Pekao w Rudzie Śląskiej

Bank Pekao w Działoszynie
Oddziały
author
Patryk Byczek
10 lipca 2019

Bank Pekao w Działoszynie

Kredyt hipoteczny Bielsko-Biała
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
11 lutego 2022

Kredyt hipoteczny Bielsko-Biała

PKO BP największym bankiem korporacyjnym w Polsce
Bez kategorii
author
Aneta Jankowska
14 kwietnia 2019

PKO BP największym bankiem korporacyjnym w Polsce

Porównaj