Chociaż branża mleczarska na przełomie ostatnich dwudziestu pięciu lat transformacji nie miała łatwo, to okres kryzysowy jest już przeszłością. Statystyki pokazują, że w dobrej lub bardzo dobrej sytuacji finansowej jest siedemdziesiąt pięć procent przetwórców mleka. Sześćdziesiąt procent zaś osiąga najwyższe notowania.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 11.10.2017
Udostępnij:

Z danych BIK, Bisnode Polska oraz BIG InfoMonitor wynika także, że niewielka część nie ma uregulowanych spraw finansowych ze swoimi kontrahentami lub bankami. Zadłużenie nie jest jednak wysokie – wynosi zaledwie dwa miliony osiemset tysięcy złotych.

 

SYTUACJA FINANSOWA

Analiza Bisnode Polska wskazuje, że siedemdziesiąt procent firm mleczarskich jest na wysokim poziomie finansowym, z czego sześćdziesiąt procent z nich osiąga bardzo wysokie notowania. Tylko siedem procent jest obecnie w słabej sytuacji, a zaledwie siedemnaście procent jest w bardzo złej sytuacji. Warto nadmienić, że od dwa tysiące czternastego do dwa tysiące piętnastego roku, upadłość ogłosiły tylko cztery firmy. Tak mała liczba jest pozytywnym skutkiem tego, że Unia Europejska bardzo chętnie wspiera rynek mleka i przetworów mlecznych.

Zadłużenia i kredyty

Z baz danych BIK i BIG InfoMonitor wynika, że zaległe zobowiązania finansowe posiada 7,4% firm, czyli czterdzieści przedsiębiorstw, z czego aktywnych jest dwadzieścia siedem. Kwota zadłużenia wynosi dwa miliony osiemset tysięcy złotych, co w porównaniu z roczną sumą obrotu wynoszącą dwadzieścia cztery miliardy, jest bardzo małą kwotą.

Co druga duża i co czwarta mała firma ma kredyt. Sto dwadzieścia pięć firm zarejestrownych w KRS posiada zobowiązania wobec banków, z czego tylko trzy z nich ma opóźnienia w obsłudze kredytów. Spółdzielnie i spółki mleczarskie mają do zapłaty z tytułu kredytów łącznie sześćset pięćdziesiąt cztery miliony siedemset tysięcy złotych, a zaległa do zapłacenia kwota wynosi sześćset siedemnaście tysięcy złotych.

Drobnych, aktywnych producentów wyrobów mleczarskich, na polskim rynku jest jedynie sto czterdzieści siedem. Dwadzieścia trzy procent z nich, uwzględnionych w BIK, posiada zadłużenie na kwotę rzędu ośmiu milionów siedmiuset tysięcy złotych.

PERSPEKTYWA BRANŻY

Wzrost zapotrzebowania

Aktualna sytuacja branży mleczarskiej wskazuje na to, że kryzys dobiegł końca, a perspektywy są bardzo obiecujące. Popyt na mleko i przetwory mleczne, szczególnie na rynku afrykańskim i azjatyckim, wciąż rośnie. Statystyki wskazują na to, że w 2020 roku rynek mleczarski ma dobić do 3,7%. Fakt ten bardzo cieszy polskich eksporterów, których 80,7% produktów mlecznych trafia do państw Unii Europejskiej. Do bliskich państw trafiają nawet produkty z krótką datą ważności, a państwa bardziej oddalone wyposażane są głównie w mleko w proszku oraz masło.

Zmiany w produktach

Polskie mleczarnie podążają za modą i stylem życia, którym aktualnie żyją Polacy. Stawiają w związku z tym na produkty funkcjonalne, co przejawia się chociażby w eliminowaniu cukru w produktach. Dla osób aktywnych fizycznie i dbających o swój wygląd, mleczarnie wciąż szukają dobrego sposobu na produkty, w których zawarte są wysokonasycone białka. Dla wegan i wegetarian branża mleczarska przygotowuje multum produktów opartych na oleju roślinnym.


 

Komentarze