zadluzenia.com
zamknij

Nowe legitymacje emeryta-rencista

Na początku lutego ZUS wprowadził nową legitymację emeryta-rencisty. Jest ona dostosowana do potrzeb osób słabowidzących i niewidzących. Nową wersję dostanie każdy, kto przechodzi na świadczenie z ZUS. Mimo zmian, stare legitymacje zachowują ważność i nie będą automatycznie wymieniane.

 

Rocznie ZUS wydaje do 400 tysięcy takich legitymacji. Dokument emeryta-rencisty jest potwierdzeniem pobierania świadczenia z ZUS. Do niedawna miały jasnozielony wzór z elementami graficznymi w tle. Od początku miesiąca legitymacje mają nowe biało-zielone barwy.

 

 

 

Pomocne zmiany

 

Na nowym dokumencie znajdziemy zapisany alfabetem Braille'a skrót "LER", czyli legitymacja emeryta-rencisty. To ułatwienie, które pomoże rozpoznać dokument osobom słabowidzącym i niewidzącym. Pole "numer świadczenia" zastąpiono "rodzajem świadczenia". W tym miejscu będą wpisywane: emerytura, emerytura pomostowa, renta, renta socjalna oraz nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

 

Chociaż stare legitymacje zachowują ważność i ZUS nie będzie ich wymieniał, to osoby, które mają problem ze wzrokiem i chciałyby otrzymać nową legitymację opisaną alfabetem Braille'a, mogą zgłosić się i zdać stary dokument, a później odebrać nowy.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY