zadluzenia.com
zamknij

Nowy prezes w PKN Orlen

Wielkie zmiany w płockiej spółce PKN Orlen. Ze stanowisk odwołani zostali prezes Wojciech Jasiński, wiceprezes Mirosław Kochalski oraz członek rządu do spraw inwestycji i zakupów Maria Sosnowska. Nowym prezesem został Daniel Obajtek, były szef Energi.

„Ceniony menedżer, doświadczony działacz samorządowy, przedsiębiorca”. Obajtek był prezesem firmy Energa prawie rok, po czym powołany został na urząd prezesa największego koncernu paliwowego w Polsce. Po kikunastu dniach pracy zauważyć można, że nowy szef czuje się na swoim stanowisku bardzo dobrze.


 

PRZESZŁOŚĆ NOWEGO PREZESA


 

W 2006 roku Daniel Obajtek został wybrany na wójta gminy Pcim. Jest to niewielka gmina wiejska w województwie małopolskim. Stanowisko to zajmował do 27 listopada 2015 roku. 
 

W tym samym roku przejął funkcję pełniącą obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po to by 13 stycznia 2016 roku zostać prezesem tej agencji. Miał pod sobą jedenaście tysięcy pracowników oraz budżet wynoszący dwadzieścia siedem miliardów złotych.
 

2 marca 2017 roku przejął urząd prezesa grupy energetycznej Energa S.A.. Pod jego przewodnictwem firma zakończyła rok 2017 z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych. Stanowisko pełnił do roku 2018.
 

Od 5 lutego bieżącego roku, zastępując Wojciecha Jasińskiego, został prezesem największego koncernu paliwowego w Polsce - PKN Orlen.


Obajtek z zarzutami
 

Na nowym prezesie Orlenu ciążyły trzy zarzuty prokuratorskie. Pierwszy dotyczył łapówki w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych, którą Obajtek miał przyjąć za czasów piastowania stanowiska wójta gminy Pcim.
 

Kolejne dwa zarzuty były związane z pracą w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Firma Elektroplast, zajmująca się produkcją rur i złączek, w której Obajtek pracował w latach dziewięćdziesiątych. Zarzuty dotyczyły rzekomej działalności na szkodę firmy i narażenie jej na stratę blisko półtora miliona złotych. Obajtek miał też wyłudzić prawie milion złotych. W połowie ubiegłego roku sprawa została umorzona.

 

ZARZĄD PKN ORLEN


Zarząd płockiego koncernu paliwowego składa się z pięciu osób. Obok prezesa PKN Orlen w zarządzie zasiadają jeszcze cztery osoby:
 

  • Józef Węgrecki, odpowiedzialny za inwestycje i zakupy,

  • Krystian Pater - jako członek spółki, który zajmuje się nadzorem produkcji,

  • Wiesław Protasewicz - jako członek spółki odpowiadający za finanse,

  • Zbigniew Leszczyński - jako członek odpowiedzialny za nadzór sprzedaży.
Kontrowersje wokół nowego prezesa

Nominacja Daniela Obajtka na prezesa spółki PKN Orlen wywołała ogromne kontrowersje. Duża grupa ludzi, składająca się głównie z polityków oraz dziennikarzy twierdzi, że kariera Obajtka rozwija się zaskakująco szybko, ponieważ w zaledwie dwa lata przeszedł przez drogę "od wójta do prezesa kolejno trzech wiodących firm w kraju".

Zyski spółki

Z informacji podanej przez koncern pod koniec stycznia bieżącego roku można było dowiedzieć się, że w całym poprzednim roku Orlen osiągnął zysk netto plasujący się na poziomie siedmiu miliardów stu siedemdziesięciu milionów złotych, tym samym ustalając nowy rekord. Oznacza to, że wynik był o blisko półtorej miliarda złotych lepszy, niż w roku 2016.
 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY