Wielkie zmiany w płockiej spółce PKN Orlen. Ze stanowisk odwołani zostali prezes Wojciech Jasiński, wiceprezes Mirosław Kochalski oraz członek rządu do spraw inwestycji i zakupów Maria Sosnowska. Nowym prezesem został Daniel Obajtek, były szef Energi.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 12.02.2018
Udostępnij:

„Ceniony menedżer, doświadczony działacz samorządowy, przedsiębiorca”. Obajtek był prezesem firmy Energa prawie rok, po czym powołany został na urząd prezesa największego koncernu paliwowego w Polsce. Po kikunastu dniach pracy zauważyć można, że nowy szef czuje się na swoim stanowisku bardzo dobrze.


 

PRZESZŁOŚĆ NOWEGO PREZESA

 

W 2006 roku Daniel Obajtek został wybrany na wójta gminy Pcim. Jest to niewielka gmina wiejska w województwie małopolskim. Stanowisko to zajmował do 27 listopada 2015 roku. 
 

W tym samym roku przejął funkcję pełniącą obowiązki prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, po to by 13 stycznia 2016 roku zostać prezesem tej agencji. Miał pod sobą jedenaście tysięcy pracowników oraz budżet wynoszący dwadzieścia siedem miliardów złotych.
 

2 marca 2017 roku przejął urząd prezesa grupy energetycznej Energa S.A.. Pod jego przewodnictwem firma zakończyła rok 2017 z kapitalizacją na poziomie 5,3 miliarda złotych. Stanowisko pełnił do roku 2018.
 

Od 5 lutego bieżącego roku, zastępując Wojciecha Jasińskiego, został prezesem największego koncernu paliwowego w Polsce – PKN Orlen.

Obajtek z zarzutami
 

Na nowym prezesie Orlenu ciążyły trzy zarzuty prokuratorskie. Pierwszy dotyczył łapówki w wysokości pięćdziesięciu tysięcy złotych, którą Obajtek miał przyjąć za czasów piastowania stanowiska wójta gminy Pcim.
 

Kolejne dwa zarzuty były związane z pracą w zakładzie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Firma Elektroplast, zajmująca się produkcją rur i złączek, w której Obajtek pracował w latach dziewięćdziesiątych. Zarzuty dotyczyły rzekomej działalności na szkodę firmy i narażenie jej na stratę blisko półtora miliona złotych. Obajtek miał też wyłudzić prawie milion złotych. W połowie ubiegłego roku sprawa została umorzona.

ZARZĄD PKN ORLEN

Zarząd płockiego koncernu paliwowego składa się z pięciu osób. Obok prezesa PKN Orlen w zarządzie zasiadają jeszcze cztery osoby:
 

  • Józef Węgrecki, odpowiedzialny za inwestycje i zakupy,

  • Krystian Pater – jako członek spółki, który zajmuje się nadzorem produkcji,

  • Wiesław Protasewicz – jako członek spółki odpowiadający za finanse,

  • Zbigniew Leszczyński – jako członek odpowiedzialny za nadzór sprzedaży.

Kontrowersje wokół nowego prezesaNominacja Daniela Obajtka na prezesa spółki PKN Orlen wywołała ogromne kontrowersje. Duża grupa ludzi, składająca się głównie z polityków oraz dziennikarzy twierdzi, że kariera Obajtka rozwija się zaskakująco szybko, ponieważ w zaledwie dwa lata przeszedł przez drogę "od wójta do prezesa kolejno trzech wiodących firm w kraju".

Zyski spółki

Z informacji podanej przez koncern pod koniec stycznia bieżącego roku można było dowiedzieć się, że w całym poprzednim roku Orlen osiągnął zysk netto plasujący się na poziomie siedmiu miliardów stu siedemdziesięciu milionów złotych, tym samym ustalając nowy rekord. Oznacza to, że wynik był o blisko półtorej miliarda złotych lepszy, niż w roku 2016.
 

Komentarze