zadluzenia.com
zamknij

Nowy system scoringowy w Kokos.pl

Młodzi ludzie bez sprawdzonej historii kredytowej będą mogli uzyskać pożyczkę na lepszych warunkach niż w tradycyjnym banku. Wszystko dzięki narzędziuu, które wprowadza serwis Kokos.pl we współpracy ze startupem FriendlyScore.


Co to jest ?

 

Social scoring to usługa pozwalająca na podłączenie kont internetowych pożyczkobiorcy pod system Kokos.pl,  takich jak:

 

- Google
- Twitter
- Facebook
- LinkedIn

 

Dzięki temu zabiegowi z serwisów społecznościowych będą pobierane informacje, które pozwolą dokładniej ocenić wiarygodność kredytową. Dane wykorzystywane w social scoringu są identyczne jak te, na które zwraca uwagę bank (ok. 85%). Informacje dotyczą kwestii rodzinnych, poziomu dochodów i doświadczenia zawodowego. 


Jak mówi operator Kokos.pl, Joanna Tokarska z Blue Media, zabieg ten ma nie tylko na celu ostrzeżenie, ale przede wszystkim podniesienie wiarygodności, realizowane na życzenie klienta.


- W przypadku wykorzystywania danych osobowych pochodzących z serwisów społecznościowych logika oceny jest odwrotna niż w przypadku analizy danych wnioskowych. Jest okazją nie tyle do zapalenia czerwonej lampki, ile do dobrowolnego, realizowanego na życzenie klienta, podniesienia jego wiarygodności.

Jak to działa ?
 
Social scoring działa np. na algorytmie - bierze pod uwagę zidentyfikowane wcześniej odniesienia. Dlatego istotna jest spójność wpisywanych wcześniej informacji na portalach społecznościowych. Mowa tu między innymi o edukacji, miejscu pracy, ale i zainteresowaniach pożyczkobiorcy.  

 

Maciej Doliński z FriendlyScore  zaznacza również, że na plus pożyczkobiorcy wpływa również korzystanie z kart kredytowych czy kalendarza online, jednocześnie podkreślając, że skłonności do imprezowania i tematyka postów wrzucanych na “tablice” użytkowników, nie mają nic wspólnego z rzetelnością wpłat udzielonej pożyczki. 
 
Kredyt dla millenialsów ?

 

Polska jest w czołówce najwyższych wskaźników spłacalności kredytów konsumenckich w Unii Europejskiej. Wszystko dzięki raportom banków i największych firm pożyczkowych o każdej spłacie raty kredytu lub saldzie karty kredytowej, które spływając do Biura Informacji Kredytowej.

 

Social scoring to jedno, a raport z BIK to drugie. Niemniej social scoring pozwala podejmować właściwe decyzje w sprawie osób, które nie występują w BIK lub nie ma o nich wystarczających informacji.  Dobrym przykładem są tu millenialsi, czyli osoby urodzone między 1980 a 1995, które często nie mogą otrzymać pożyczki na swoje potrzeby, bo nie zgromadzono o nich potrzebnych i satysfakcjonujących danych. 


- Poddanie się procedurze weryfikacji za pomocą mediów społecznościowych jest u nas zawsze dobrowolne - odbywa się wyłącznie na życzenie pożyczkobiorcy, który chce uzyskać lepsze warunki kredytu - mówi ekspertka Kokos.pl


Pożyczać millenialsom pieniądze czy nie? To dylemat całej branży finansowej.  Brakuje o nich informacji w BIK i właśnie dlatego Kokos.pl wyszedł naprzeciw swoim klientom i rozpoczął współpracę z londyńskim startupem FriendlyScore, który ma na swoim koncie wiele sukcesów międzynarodowych. Spółka była między innymi wymieniana w gronie pięciu projektów zmieniających sektor finansowy na świecie podczas World Economic Forum w Davos . 

 


Kokos.pl to pierwszy serwis w Polsce wdrażający w życie ideę Social Lending, czyli pożyczki udzielane bez pośrednictwa banków przez Internet. W 2007 roku rozpoczęły się prace nad budową serwisu. Patronat nad projektem objęła wówcza firma Blue Media.  Kokos.pl umożliwia przeprowadzenie transakcji osobom poszukującym pożyczki na np. wdrożenie nowego pomysłu na biznes z inwestorami posiadającymi wolne środki finansowe na inwestycje.

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY