Nowy system scoringowy w Kokos.pl

Nowy system scoringowy w Kokos.pl

author
Aneta Jankowska
31 października 2016
Młodzi ludzie bez sprawdzonej historii kredytowej będą mogli uzyskać pożyczkę na lepszych warunkach niż w tradycyjnym banku. Wszystko dzięki narzędziuu, które wprowadza serwis Kokos.pl we współpracy ze startupem FriendlyScore.

Co to jest ?

Social scoring to usługa pozwalająca na podłączenie kont internetowych pożyczkobiorcy pod system Kokos.pl,  takich jak:

– Google
– Twitter
– Facebook
– LinkedIn

Dzięki temu zabiegowi z serwisów społecznościowych będą pobierane informacje, które pozwolą dokładniej ocenić wiarygodność kredytową. Dane wykorzystywane w social scoringu są identyczne jak te, na które zwraca uwagę bank (ok. 85%). Informacje dotyczą kwestii rodzinnych, poziomu dochodów i doświadczenia zawodowego. 

Jak mówi operator Kokos.pl, Joanna Tokarska z Blue Media, zabieg ten ma nie tylko na celu ostrzeżenie, ale przede wszystkim podniesienie wiarygodności, realizowane na życzenie klienta.

– W przypadku wykorzystywania danych osobowych pochodzących z serwisów społecznościowych logika oceny jest odwrotna niż w przypadku analizy danych wnioskowych. Jest okazją nie tyle do zapalenia czerwonej lampki, ile do dobrowolnego, realizowanego na życzenie klienta, podniesienia jego wiarygodności.

Jak to działa ?
 
Social scoring działa np. na algorytmie – bierze pod uwagę zidentyfikowane wcześniej odniesienia. Dlatego istotna jest spójność wpisywanych wcześniej informacji na portalach społecznościowych. Mowa tu między innymi o edukacji, miejscu pracy, ale i zainteresowaniach pożyczkobiorcy.  

Maciej Doliński z FriendlyScore  zaznacza również, że na plus pożyczkobiorcy wpływa również korzystanie z kart kredytowych czy kalendarza online, jednocześnie podkreślając, że skłonności do imprezowania i tematyka postów wrzucanych na “tablice” użytkowników, nie mają nic wspólnego z rzetelnością wpłat udzielonej pożyczki. 
 
Kredyt dla millenialsów ?

Polska jest w czołówce najwyższych wskaźników spłacalności kredytów konsumenckich w Unii Europejskiej. Wszystko dzięki raportom banków i największych firm pożyczkowych o każdej spłacie raty kredytu lub saldzie karty kredytowej, które spływając do Biura Informacji Kredytowej.

Social scoring to jedno, a raport z BIK to drugie. Niemniej social scoring pozwala podejmować właściwe decyzje w sprawie osób, które nie występują w BIK lub nie ma o nich wystarczających informacji.  Dobrym przykładem są tu millenialsi, czyli osoby urodzone między 1980 a 1995, które często nie mogą otrzymać pożyczki na swoje potrzeby, bo nie zgromadzono o nich potrzebnych i satysfakcjonujących danych. 

Poddanie się procedurze weryfikacji za pomocą mediów społecznościowych jest u nas zawsze dobrowolne – odbywa się wyłącznie na życzenie pożyczkobiorcy, który chce uzyskać lepsze warunki kredytu – mówi ekspertka Kokos.pl

Pożyczać millenialsom pieniądze czy nie? To dylemat całej branży finansowej.  Brakuje o nich informacji w BIK i właśnie dlatego Kokos.pl wyszedł naprzeciw swoim klientom i rozpoczął współpracę z londyńskim startupem FriendlyScore, który ma na swoim koncie wiele sukcesów międzynarodowych. Spółka była między innymi wymieniana w gronie pięciu projektów zmieniających sektor finansowy na świecie podczas World Economic Forum w Davos . 

Kokos.pl to pierwszy serwis w Polsce wdrażający w życie ideę Social Lending, czyli pożyczki udzielane bez pośrednictwa banków przez Internet. W 2007 roku rozpoczęły się prace nad budową serwisu. Patronat nad projektem objęła wówcza firma Blue Media.  Kokos.pl umożliwia przeprowadzenie transakcji osobom poszukującym pożyczki na np. wdrożenie nowego pomysłu na biznes z inwestorami posiadającymi wolne środki finansowe na inwestycje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Promocja: „Młodzi mogą więcej” w mBanku
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
23 kwietnia 2019

Promocja: „Młodzi mogą więcej” w mBanku

Promocja „Rozkręć firmę z 500 zł” w Banku Millennium
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
12 stycznia 2020

Promocja „Rozkręć firmę z 500 zł” w Banku Millennium

Santander Bank Polska w Zawierciu
Oddziały
author
Patryk Byczek
28 maja 2019

Santander Bank Polska w Zawierciu

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia
Banki
author
Dominika Sobieraj
04 maja 2019

T-Mobile Usługi Bankowe kontakt infolinia

Getin Noble Bank w systemie Express Elixir
Aktualności
author
Patryk Byczek
07 września 2018

Getin Noble Bank w systemie Express Elixir

Porównaj