OC drożeje o 59%

OC drożeje o 59%

author
Aneta Jankowska
11 stycznia 2017
Wzrost cen OC wyniósł aż 59%. To w porównaniu z ubiegłym rokiem czterokrotnie wyższa podwyżka. Najwięcej płacą młodzi kierowcy i mieszkańcy niektórych województw. Nowy rok może jednak nie przynieść wyczekiwanej stabilizacji. 

 
Mediana najniższych cen OC wynosiła 477 złotych w styczniu 2016 roku. Co miesiąc koszt składek wzrastał. Punkt kulminacyjny odnotowano został w maju. Wtedy w porównaniu do kwietnia wyniósł 13,4%. W grudniu mediana kosztów OC wyniosła 759 zł. Zmiany są argumentowane jako efekt nieopłacalnej sprzedaży polis komunikacyjnych i stałego wzrostu kosztów likwidacji szkód.

Młodzi płacą najwięcej

Młodzi kierowcy, samodzielnie ubezpieczający samochód płacą najwięcej. Jest tak, ponieważ osobom do 29. roku życia przypisuje się wysokie ryzyko ubezpieczeniowe. Rok temu to właśnie ta grupa musiała stawić czoła zdecydowanie wyższemu skokowi cen. W skali roku było to 60,6%, gdzie starsi użytkownicy pojazdów zmierzyli się z 51% wzrostem. Co więcej od początku ubiegłego roku musieli płacić za najtańszą polisę około 781 złotych. Natomiast ci, po 29. roku życia, płacili kwotę 443 złotych. 

Mediana najniższych cen OC dla młodych osób wynosiła w grudniu 1254 złotych. Była 87,4% wyższa niż w przypadku właścicieli pojazdów w wieku 30 lat lub więcej – 669 złotych.
 

Wielu kierowców zastanawia się jak zmniejszyć składkę OC. Jak to zrobić przeczytasz w naszym zestawieniu:

https://www.zadluzenia.com/artykul/jak-zaplacic-mniejsze-oc-najlepsze-sposoby/

Największe podwyżki 

Mieszkańców województwa świętokrzyskiego, zachodnio-pomorskiego i lubelskiego podwyżki dotknęły najbardziej. W tych regionach był to wzrost o prawie 70%. Najmniej zaś dotknęły właścicieli pojazdów w województwie wielkopolskim, gdzie wzrost sięgnął 46%. 

Województwo podkarpackie jak i świętokrzyskie nadal są miejscami, w których płaci się najniższe składki OC. Mediana najniższych cen OC w grudniu 2016 r. wyniosła odpowiednio 649 złotych i 667 złotych. 
 
Najdrożej jest aktualnie w województwie dolnośląskim (868 złotych – tyle wynosi podwyżka od stycznia 2016 w wys. 59%), pomorskim (849 złotych, czyli 63%). Niezmiennie jest przez cały rok w województwie  mazowieckim. (838 złotych, czyli 57%).
 

Skąd wziął się wzrost cen polis komunikacyjnych ?

Przed 2016 rokiem ubezpieczyciele walczyli o klienta. Oferowali zatem niskie ceny OC. Bywało tak, że skromny budżet uzupełniano kosztem poszkodowanych, przyznając zaniżone świadczenia. Wówczas KNF wprowadziła wytyczne, które skróciły tego typu zabiegi.  Wojna o klienta się skończyła, natomiast aktywowała się lawina podwyżek cen OC.
 
Jak podają dane rankomat.pl, w I kwartale 2015 roku ceny OC były stabilne. Po wprowadzeniu wytycznych KNF w kwietniu tego roku, odnotowano pierwszy, jednak nieznaczny wzrost składek (+3,6%). Później stawki ponownie były na podobnym poziomie, ale tylko do października. Finalnie, podwyżki najniższych cen OC w 2015 roku oszacowano na 13,7%

Chociaż w poprzednim roku zebrano znacznie więcej pieniędzy ze składek OC, zysk ubezpieczycieli wciąż stoi pod znakiem zapytania. Za 9 miesięcy 2016 roku zysk netto rynku ubezpieczeń był o ponad 30% niższy niż przed rokiem.  Branża wciąż odczuwa skutki wojny cenowej i nadrabia olbrzymie straty. W poprzednich latach, gdy praktycznie zamrożono składki OC, rosły wartości wypłaconych odszkodowań. W przypadku szkód osobowych mówi się nawet o czterokrotnie wyższych kosztach ponoszonych przez ubezpieczycieli. – tłumaczy Urszula Pazio-Hrapkowicz, dyrektor operacyjny rankomat.pl
 
Innymi przyczynami podwyżek cen OC, które są wymieniane przez specjalistów branży ubezpieczeń to między innymi podatek bankowy, unormowanie kwestii pokrycia kosztów leczenia i rehabilitacji ofiar wypadków komunikacyjnych w niepublicznych placówkach (Uchwała Sądu Najwyższego z 19.05.2016 r. wydana na wniosek Rzecznika Finansowego),
działalność kancelarii odszkodowawczych i orzecznictwa sądów na rzecz ofiar wypadków czy coraz wyższe zadośćuczynienia za ból i cierpienie dla osób najbliższych śmiertelnej ofiary wypadku drogowego sprzed kilkunastu lat oraz brak regulacji w tej kwestii.

Wchodząca w życie od 1 stycznia rekomendacja KNF, dotycząca szkód osobowych również może wpłynąć na wzrost cen OC w 2017 roku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Ogłoszono nowelizację kodeksu celem usprawnienia postępowań
Bez kategorii
author
Halszka Gronek
12 sierpnia 2019

Ogłoszono nowelizację kodeksu celem usprawnienia postępowań

Smartney dołącza do Lendo Polska
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 marca 2020

Smartney dołącza do Lendo Polska

Wynagrodzenia w NBP będą jawne
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
13 stycznia 2019

Wynagrodzenia w NBP będą jawne

Pekao z oddziałem w Wielkiej Brytanii ?
Wpisy
author
Patryk Byczek
14 marca 2018

Pekao z oddziałem w Wielkiej Brytanii ?

Nowoczesne technologie pomagają nam w pracy
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
05 stycznia 2020

Nowoczesne technologie pomagają nam w pracy

Polacy wybierają kredyt hipoteczny z pomocą doradców
Bez kategorii
author
Aleksandra Gościnna
07 stycznia 2020

Polacy wybierają kredyt hipoteczny z pomocą doradców

Porównaj