zadluzenia.com
zamknij

Ostrzejsza polityka kredytowa banków

Banki zaostrzyły w II kwartale 2017 roku politykę kredytową w przypadku większości rodzajów kredytów. Wyjątkiem są kredyty dla dużych przedsiębiorstw.

 

27 banków o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 89%, wypełniło ankietę na przełomie czerwca i lipca. Z analiz i informacji Narodowego Banku Polskiego wynika, że w II kwartale br. w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw banki w małym stopniu podniosły kryteria udzielania kredytów krótkoterminowych dla sektora MSP. 

 

- W II kwartale 2017 r. po raz pierwszy od końca 2015 r. banki odczuły niewielki wzrost popytu na kredyty dla przedsiębiorstw, zwłaszcza w odniesieniu do kredytów długoterminowych. Na III kwartał 2017 r. pojedyncze banki przewidują złagodzenie polityki kredytowej w segmencie kredytów dla MSP. Według ankietowanych banków wzrost popytu będzie odczuwany głównie w segmencie kredytów dla dużych przedsiębiorstw - podaje NBP w komunikacie.

 

W II kwartale br. została podniesiona  marża kredytowa dla kredytów obarczonych wyższym ryzykiem. Z analiz i ankiety w tym czasie wynika, że banki odczuły wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe. Natomiast na III kwartał 2017 roku niektóre instytucje przewidują złagodzenie polityki kredytowej jak i spadek popytu. Co więcej, banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów konsumpcyjnych, a także część warunków udzielania kredytów. Banki informują, że przyczyniły się do tego głównie czynniki regulacyjne, które nie zostały uwzględnione w ankiecie, jak i przegląd oraz racjonalizacja zasad oceny wniosków kredytowych.

 

Na kolejny kwartał br. banki przewidują dalsze zaostrzanie polityki kredytowej i oczekują wzrostu popytu. 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY