Jeszcze w tym roku, Citi Handlowy zamierza rozwinąć bankowość internetową. Zmiany mają przynieść ogromne korzyści dla Klientów chcących otrzymać kredyt online. Bank chce wprowadzić między innymi zautomatyzowaną weryfikację biometryczną Klienta. Rozwiązanie ma zostać wdrożone w trzech ostatnich miesiącach roku.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 14.05.2018
Udostępnij:

Bieżący rok rozpoczął się bardzo dobrze dla Citi Handlowego. Bank potroił sumę skonsolidowanego zysku netto, względem tego sprzed roku, a przychody banku wzrosły o jedną piątą – wynika z raportu kwartalnego instytucji. Podążając za ciosem, CH planuje rozwinąć także technologie online.


 

Rozwój technologii

Władze banków komunikują, że wprowadzenie weryfikacji biometrycznej Klienta to bardzo poważny, a jednocześnie potrzebny krok w przód. Stawiając głównie na dobro i jakość obsługi Klienta, rozwój technologii jest bardzo poważnym punktem w strategii banku. Podjęcie kredytu online w maksymalnie 30 minut to bardzo korzystna opcja dla wszystkich tych, którym bardzo zależy na czasie. 

Strategia Citi Handlowego
 

Instytucja celuje przede wszystkim w bankowość przedsiębiorczą i instytucjonalną. Władze informują, że ich działania mają spowodować, żeby Citi Handlowy stał się „bankiem pierwszego wyboru”. Instytucja na każdym etapie wspiera swoich przedsiębiorców, Klientom sklepów internetowych oferuje płatnicze karty lojalnościowe, a dodatkowo posiada, jako jedyna na rynku, automat walutowy, w którym zaprogramowane są aż 143 waluty. 
 

Na początku lipca, bank wprowadza tak zwany „split payment” polegający na oddzieleniu należności z podatku od pozostałych wpływów. Bank na każdym kroku stara się ułatwić życie swoim Klientom i właśnie dlatego wprowadza tak zaawansowane technologicznie rozwiązania.

Biometria

Weryfikacja biometryczna jest zabezpieczeniem, które opiera się na szczegółowych danych biometrycznych danej osoby, na przykład: rysy i wizerunek twarzy, linie papilarne, tonacja głosu, odczyt obrazu tęczówki. Taki rodzaj zabezpieczenia jest przypisany do konkretnej osoby i raczej nie ma możliwości złamania go (ewentualnie poprzez oszustwo lub przymuszenie). Rozwiązania weryfikacji biometrycznej mogą być różne. Obecnie banki stosują na przykład:
 

  • logowanie odciskiem palca,

  • biometria głosu,

  • biometria twarzy,

  • biometrii głosowa na infolinii,

  • skanowanie podpisu.

Póki co te sposoby dotyczą logowanie się do aplikacji, czy wykonania przelewu. Citi Handlowy chce pójść krok dalej i umożliwić, za pomocą weryfikacji biometrycznej, podjęcie kredytu.

Citi Handlowy

Jest bankiem komercyjnym z siedzibą zlokalizowaną w Warszawie. Od 1997 roku akcje instytucji notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na koniec IV kwartału ubiegłego roku bank odnotował 163 400 000 złotych zysku netto. Zysk za pierwszy kwartał roku bieżącego był trzy razy wyższy niż rok temu.
 

Komentarze