Podstawowe dane tysiąca osób przynależące do Klientów mBanku trafiły do sieci. Według ustaleń ekspertów mBanku, do obiegu nie trafiły te informacje, które w doraźny sposób mogłyby zagrozić osobom dotkniętych wydarzeniem.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 12.06.2018
Udostępnij:

W plikach znalazły się szczegóły o imionach, nazwiskach, adresachnumerach rachunków i ewentualnych nazwach firm osób posiadających konta w mBanku. Można zatem mówić o wielkim szczęściu, ponieważ najważniejsze dane, którymi są loginy, hasłanumery telefonów oraz numerów pesel nie zostały opublikowane.

Bank informuje, że niektóre z tych informacji można znaleźć w ogólnopolskich spisach firm i instytucji.

Brak większego zagrożenia

mBank potwierdza, że dane, które przez przestępców znalazły się w Internecie, nie dają nikomu dostępów do kont użytkownika w serwisie internetowym, a co a tym idzie – żadne operacje nie zostaną wykonane bez wiedzy samych Klientów. Ponadto, dane które trafiły do sieci zostały objęte szczególnym monitoringiem.

Co ważniejsze, Urząd Ochrony Danych Osobowych został poinformowany o całym zajściu. mBank miał również powiadomić odpowiednie dla takich spraw organy ścigania.

Reakcja mBanku

Instytucja w oficjalnym oświadczeniu przeprosiła dotkniętych sprawą Klientów oraz zapewniła, że sytuację traktuje jako priorytetową, która badana jest w specjalny sposób. 
 

Bank w oświadczeniu wypisał także kroki, które zostały podjęte zaraz po ustaleniu przestępstwa. Instytucja pisze:
 

  • 1. Po weryfikacji listy dostępnej w sieci podjęliśmy skuteczne działania, by ją zablokować.

  • 2. Wszystkich obecnych klientów z tej listy objęliśmy dodatkową ochroną. Oznacza to, że ich operacje są monitorowane i weryfikowane w sposób ponadstandardowy.

  • 3. Klienci z tej grupy otrzymali od nas maila z informacją na temat tego zdarzenia. W wiadomości przekazaliśmy również najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

  • 4. Zdarzenie zgłosiliśmy Urzędowi Ochrony Danych Osobowych.

  • 5. Sprawę przekażemy również organom ścigania, ponieważ istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa.


 

Komentarze