Co to jest start-up?

Co to jest start-up?

author
Halszka Gronek
14 lipca 2023

Marzysz o zrobieniu czegoś swojego, ale nie masz pomysłu na biznes? Masz dosyć pracy, w której nikt nie docenia Twojej kreatywności? A może wiesz o tym, że drzemie w tobie potencjał wynalazcy, lecz wciąż brakuje Ci zaplecza finansowego? Jeśli tak, wszystko wskazuje na to, że start-up może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Wyjaśniamy, co to jest i w jaki sposób założyć własny start-up biznesowy.

Spis treści:

 1. Co to jest start-up?
 2. Rodzaje start-upów
 3. Start-upy w Polsce
 4. Jak założyć start-up?
 5. Startup Poland
Zwiń spis treści

Co to jest start-up?

Start-up (z angielska: „ruszać”, „wzrastać”) to termin, który współcześnie definiowany jest dwojako. W potocznych i niezobowiązujących rozmowach start-up oznacza tyle, co nowo utworzone przedsiębiorstwo, które dopiero zaczyna „rozkręcać” swój biznes na rynku. Start-upy jako świeżo zarejestrowane firmy najczęściej przybierają formę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Drugie znaczenie start-upu funkcjonuje także w środowisku inwestycyjnym i administracyjny. Mowa o tymczasowej organizacji, jaka poszukuje (lub znalazła już) modelu biznesowego wartego inwestycji. Na tej drugiej definicji skupimy się w dzisiejszym artykule. 

Start-up jest zazwyczaj krótkoterminowym biznesem. Grupa ludzi, a czasami nawet jedna osoba, organizuje się i poszukuje inwestycji, jaka mogłaby przynieść satysfakcjonujący zysk. Znalazłszy odpowiedni projekt, członkowie zajmują się jego wykonaniem. Zwykle pracują w bardzo szybkim tempie, walcząc o to, by zmieścić się w odpowiednim terminie. 

Projekty start-upowe wiążą się czasami ze sporym ryzykiem niepowodzenia, lecz zysk przynoszony z ich realizacji jest naprawdę satysfakcjonujący. Do start-upów dołączają zwykle ludzie młodzi, energiczni i pełni werwy – na tyle odporni na stres, by radzić z sobie z pędem między jednym projektem start-upu a drugim. 

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Rodzaje start-upów

Start-up jest określeniem grupy ludzi, jaka podejmuje się wykonania danego projektu inwestycyjnego (a czasami kilku czy kilkunastu kolejnych projektów). Zakres pracy każdej z tych mikroorganizacji jest różny – w zależności od wybranego zlecenia. Jednak największą część rynku start-upów stanowią projekty związane z technologiami informacyjnymi, branżą komunikacyjną lub IT, a także – z sektorami high tech.

Posługując się klasyfikacją dr Szymona Wiercińskiego z Katedry Strategii warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, wyróżnić można cztery kolejne rodzaje start-upów:

1. Wizjonerzy – dążą do tego, by projekt start-upu był dla nich jedynie szansą na zaistnienie w branży; wraz z wejściem na rynek starają się jak najszybciej zbudować pełnowymiarowy biznes; rekrutują ludzi i formalizują swą działalność.

2. Partnerzy – opracują projekt start-upu, którego nie chcą jednak wdrożyć na rynek samodzielnie; dążą do tego, by włączyć do projektu zewnętrznego partnera, jak zajmie się zarządzaniem i kwestiami biznesowymi; sami wykonawcy start-upu pozostaną natomiast przy swych kreatorskich rolach, a po ukończeniu projektu zajmą stanowiska doradcze.

3. Testerzy – zwykle nie posiadają dużego doświadczenia; podejmują się projektów o niskim ryzyku (a więc jednocześnie o stosunkowo niskim zysku z finalizacji); są otwarci na współprace z wieloma zleceniodawcami równocześnie.

4. Replikatorzy – powielają istniejące już wzorce i modele biznesowe (najpierw biznesplan, później strategia, na koniec dokładnie zaplanowane działanie); nie chcą eksperymentować, twardo stąpają po ziemi, omijają niepewne inwestycje i są tradycjonalistami w biznesie.

Start-upy w Polsce

W Polsce istnieje wiele niezależnych katalogów start-upów online, poprzez które znaleźć można interesujące nas projekty wraz z opisiem wymagań realizacyjnych. Większość z nich dotyczy branży informatycznej, cyfrowej komunikacji, czy modnego w ostatnich czasach high tech. Są to więc zwykle kierunki ścisłe (choć w większości zespołów wykonawczych przyda się także humanista ze zdolnościami marketingowymi i tzw. soft skills).

Do internetowych katalogów start-upów informacje o kolejnych projektach poszukujących wykonawcy zgłaszane są zwykle przez samych zleceniodawców. Zainteresowani mogą zaaplikować, nadsyłając wstępny biznesplan, zarys strategii realizacji i kosztorys. Jeśli zleceniodawcy spodoba się pomysł danej grupy, przekażę pracę nad start-upem w ich ręce. 

Czy warto angażować się w polskie start-upy? Jak najbardziej! Dowodem na to może być sukces kilku grup wykonawczych, jakie w 2018 roku zdobyły tytuł laureata konkursu Start-up Challenge z rąk samego premiera Morawieckiego. Są to:

Nominowane startupy i zwycięzcy Aulerów 2022 (według kolejności alfabetycznej):

 1. Aether Biomedical,
 2. Calamari,
 3. Foodsi,
 4. Giganci Programowania – nagroda specjalna,
 5. inStreamly,
 6. LiveKid,
 7. Plenti,
 8. PySENSE,
 9. Ramp – zwycięzca Aulera 2022,
 10. Roślinny Qurczak,
 11. uPacjenta – zwycięzca Aulera 2022,
 12. Useme,
 13. Vivelio,
 14. Vue Storefront – zwycięzca Aulera 2022,
 15. Waste24.net.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Jak założyć start-up?

Jeśli marzysz o ruszeniu z własnym biznesem „startapowym” i czujesz się gotowy do tego, by działać, pracę zacznij od znalezienia ciekawego projektu. Niezależnie od tego, czy masz zarejestrowaną działalność i czy działasz w pojedynkę – najpierw znajdź interesujące zlecenie, a o formalności i współwykonawców będziesz martwić się później.

Czasami znalezienie projektu, który wygląda na warty inwestycji, wymaga sporego czasu. Polecamy korzystać w tym celu z licznym internetowych katalogów star-upów. W owych bazach danych zaleźć można naprawdę wiele ciekawych ofert. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że z pewnością nie będziemy jedynymi chętnymi do wykonania danego zlecenia. 

Gdy znajdziemy projekt, możemy zacząć załatwiać formalności, a przede wszystkim – zebrać grupę wykonawczą. W praktyce najlepiej jest szukać partnerów wśród znajomych, bowiem sama organizacja naboru zwykle rozciąga się w czasie. Co więcej, przy realizacji start-upu najlepiej sprawdzają się zaufane osoby, zdolne do poświęceń i pracy pod presją czasu. 

Często zleceniodawca start-upu wymaga od kandydata wykonawczego pełnego biznesplanu wraz ze wskazaniem źródeł finansowania. Dlatego przy realizacji każdej inwestycji w start-up warto mieć zebrany kapitał własny.

Pamiętajmy jednak, że istnieje  przecież wiele funduszy europejskich (np. JEREMIE) pomagających start-upom. Wykonawcy mogą też skorzystać z pomocy polskich organizacji nazwanych „Aniołami Biznesu”, inkubatorów przedsiębiorczości, a nawet – firmowych kredytów obrotowych.

Startup Poland

Startup Poland jest wyjątkową organizacją pozarządową, jaka działa na terenie Polski już od blisko 4 lat. Powołana została do życia w celu budowania świadomości o rodzimym rynku start-upów i możliwościach z niego płynących. Co więcej, organizacja ta bierze czynny udział w licznych procesach legislacyjnych, jakie związane są ze środowiskiem start-upów. 

Organizacja Startup Poland została założona przez grupę aktywistów z różnych branż: przedsiębiorców, prawników, naukowców i oczywiście inwestorów. Na czele przedsiębiorstwa już od blisko 3 lat stoi pani prezeska Julia Krzysztofiak-Szopa. Wcześniej funkcję tę pełniła Eliza Kruszkowska – pierwsza prezesa Startup Poland. 

Do najważniejszych zadań i celów organizacji zalicza się:

 • budowanie świadomości potencjału start-upów w środowisku publicznym i administracyjnym;,
 • reprezentowanie interesów polskich start-upów i niewielkich przedsiębiorców technologicznych w dialogu z polską administracją publiczną, instytucjami europejskimi, korporacjami i środowiskiem akademickim,
 • promowanie kultury inwestowania w start-upy poprzez stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu silnych rynkowych przedsięwzięć,
 • likwidacja barier systemowych w polskim prawie i administracji, które ograniczają szybki wzrost i rozwój młodych firm,
 • promowanie regulacji i rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną,
 • budowanie otoczenia legislacyjnego i administracyjnego, jakie wspierać będzie rozwój innowacyjnych przedsięwzięć o światowym zasięgu,
 • przyczynianie się do przyspieszenia wzrostu PKB poprzez tworzenie miejsc pracy i zahamowanie procesu drenażu talentów.

Podsumowanie

Start-up w Polsce – najważniejsze informacje

 1. Start-up to określenie nadawane tymczasowym organizacjom, jakie zajmują się przygotowaniem i realizacją konkretnego projektu inwestycyjnego.
 2. W skład grupy wykonawczej start-upu zwykle wchodzi kilka osób. Wspólnie pracują one nad wykonaniem zlecenia.
 3. Cechami wyróżniającymi start-up od własnego biznesu jest krótkoterminowość zalecenia, szybkie tempo pracy, duże ryzyko inwestycyjne i atrakcyjny zysk z realizacji.
 4. Wyróżnia się cztery rodzaje zespołów „startapowych”: Wizjonerów, Testerów, Repliakatorów, a także Partnerów. Różnią się one do siebie sposobem działania i otwartością na wysokie ryzyka inwestycyjne.
 5. W Polsce istnieje wiele internetowych katalogów start-upów, dzięki którym zainteresowani wykonawcy mogą odszukiwać atrakcyjnych projektów zleceniowych.
 6. Najlepsze i najbardziej innowacyjne startupy mogą startować w konkursie Start-up Challenge, którego ostateczne grono laureatów wymiera sam Premier RP.
 7. Polskie start-upy mogą liczyć na pomoc finansową z wielu źródeł – na przykład krajowych „Aniołów Biznesu” lub funduszy Unii Europejskiej.
 8. Organizacją pozarządową, jaka dba o interesy polskich start-upów, jest przedsiębiorstwo Startup Poland. Podmiot ten zajmuje się nie tylko promowaniem kultury inwestowania w Polsce, lecz także uczestniczy w wielu procesach legislacyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Tomek
Tomek
2019-02-16 13:35:46

mozecie polecic gdzie szukac startapów to znaczy projektow czekających na wykonawcę?

Podobne artykuły

PKO BP w Rydułtowach
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
15 sierpnia 2019

PKO BP w Rydułtowach

Deutsche Bank w Legnicy
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
28 listopada 2017

Deutsche Bank w Legnicy

Gwiazdy z komornikiem: Jacek Łągwa
Blog
author
Aneta Jankowska
08 października 2016

Gwiazdy z komornikiem: Jacek Łągwa

Tata w reklamie mBanku
Wpisy
author
Patryk Byczek
20 czerwca 2018

Tata w reklamie mBanku

Bezpieczne e-zakupy – badania MasterCard
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
15 czerwca 2019

Bezpieczne e-zakupy – badania MasterCard

Powstał samoobsługowy kiosk RUCH-u
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
27 września 2020

Powstał samoobsługowy kiosk RUCH-u

Porównaj