Co to jest start-up?

Co to jest start-up?

author
06 lutego 2019

Marzysz o zrobieniu czegoś swojego, ale nie masz pomysłu na biznes? Masz dosyć pracy, w której nikt nie docenia Twojej kreatywności? A może wiesz o tym, że drzemie w tobie potencjał wynalazcy, lecz wciąż brakuje Ci zaplecza finansowego? Jeśli tak, wszystko wskazuje na to, że start-up może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Wyjaśniamy, co to jest i w jaki sposób założyć własny start-up biznesowy.

Spis treści

1. Co to jest start-up?
2. Rodzaje start-upów.
3. Start-upy w Polsce.
4. Jak założyć start-up?
5. Startup Poland.
6. Podsumowanie.

Co to jest start-up?

Start-up (z angielska: „ruszać”, „wzrastać”) to termin, który współcześnie definiowany jest dwojako. W potocznych i niezobowiązujących rozmowach start-up oznacza tyle, co nowo utworzone przedsiębiorstwo, które dopiero zaczyna „rozkręcać” swój biznes na rynku. Start-upy jako świeżo zarejestrowane firmy najczęściej przybierają formę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Drugie znaczenie start-upu funkcjonuje także w środowisku inwestycyjnym i administracyjny. Mowa o tymczasowej organizacji, jaka poszukuje (lub znalazła już) modelu biznesowego wartego inwestycji. Na tej drugiej definicji skupimy się w dzisiejszym artykule. 

Start-up jest zazwyczaj krótkoterminowym biznesem. Grupa ludzi, a czasami nawet jedna osoba, organizuje się i poszukuje inwestycji, jaka mogłaby przynieść satysfakcjonujący zysk. Znalazłszy odpowiedni projekt, członkowie zajmują się jego wykonaniem. Zwykle pracują w bardzo szybkim tempie, walcząc o to, by zmieścić się w odpowiednim terminie. 

Projekty start-upowe wiążą się czasami ze sporym ryzykiem niepowodzenia, lecz zysk przynoszony z ich realizacji jest naprawdę satysfakcjonujący. Do start-upów dołączają zwykle ludzie młodzi, energiczni i pełni werwy – na tyle odporni na stres, by radzić z sobie z pędem między jednym projektem start-upu a drugim. 

 

Rodzaje start-upów

Start-up jest określeniem grupy ludzi, jaka podejmuje się wykonania danego projektu inwestycyjnego (a czasami kilku czy kilkunastu kolejnych projektów). Zakres pracy każdej z tych mikroorganizacji jest różny – w zależności od wybranego zlecenia. Jednak największą część rynku start-upów stanowią projekty związane z technologiami informacyjnymi, branżą komunikacyjną lub IT, a także – z sektorami high tech.

Posługując się klasyfikacją dr Szymona Wiercińskiego z Katedry Strategii warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, wyróżnić można cztery kolejne rodzaje start-upów:

Start-upy w Polsce

W Polsce istnieje wiele niezależnych katalogów start-upów online, poprzez które znaleźć można interesujące nas projekty wraz z opisiem wymagań realizacyjnych. Większość z nich dotyczy branży informatycznej, cyfrowej komunikacji, czy modnego w ostatnich czasach high tech. Są to więc zwykle kierunki ścisłe (choć w większości zespołów wykonawczych przyda się także humanista ze zdolnościami marketingowymi i tzw. soft skills).

Do internetowych katalogów start-upów informacje o kolejnych projektach poszukujących wykonawcy zgłaszane są zwykle przez samych zleceniodawców. Zainteresowani mogą zaaplikować, nadsyłając wstępny biznesplan, zarys strategii realizacji i kosztorys. Jeśli zleceniodawcy spodoba się pomysł danej grupy, przekażę pracę nad start-upem w ich ręce. 

Czy warto angażować się w polskie start-upy? Jak najbardziej! Dowodem na to może być sukces kilku grup wykonawczych, jakie w 2018 roku zdobyły tytuł laureata konkursu Start-up Challenge z rąk samego premiera Morawieckiego. Są to:

Jak założyć start-up?

Jeśli marzysz o ruszeniu z własnym biznesem „startapowym” i czujesz się gotowy do tego, by działać, pracę zacznij od znalezienia ciekawego projektu. Niezależnie od tego, czy masz zarejestrowaną działalność i czy działasz w pojedynkę – najpierw znajdź interesujące zlecenie, a o formalności i współwykonawców będziesz martwić się później.

Czasami znalezienie projektu, który wygląda na warty inwestycji, wymaga sporego czasu. Polecamy korzystać w tym celu z licznym internetowych katalogów star-upów. W owych bazach danych zaleźć można naprawdę wiele ciekawych ofert. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że z pewnością nie będziemy jedynymi chętnymi do wykonania danego zlecenia. 

Gdy znajdziemy projekt, możemy zacząć załatwiać formalności, a przede wszystkim – zebrać grupę wykonawczą. W praktyce najlepiej jest szukać partnerów wśród znajomych, bowiem sama organizacja naboru zwykle rozciąga się w czasie. Co więcej, przy realizacji start-upu najlepiej sprawdzają się zaufane osoby, zdolne do poświęceń i pracy pod presją czasu. 

Często zleceniodawca start-upu wymaga od kandydata wykonawczego pełnego biznesplanu wraz ze wskazaniem źródeł finansowania. Dlatego przy realizacji każdej inwestycji w start-up warto mieć zebrany kapitał własny.

Pamiętajmy jednak, że istnieje  przecież wiele funduszy europejskich (np. JEREMIE) pomagających start-upom. Wykonawcy mogą też skorzystać z pomocy polskich organizacji nazwanych „Aniołami Biznesu”, inkubatorów przedsiębiorczości, a nawet – firmowych kredytów obrotowych.

Startup Poland

Startup Poland jest wyjątkową organizacją pozarządową, jaka działa na terenie Polski już od blisko 4 lat. Powołana została do życia w celu budowania świadomości o rodzimym rynku start-upów i możliwościach z niego płynących. Co więcej, organizacja ta bierze czynny udział w licznych procesach legislacyjnych, jakie związane są ze środowiskiem start-upów. 

Organizacja Startup Poland została założona przez grupę aktywistów z różnych branż: przedsiębiorców, prawników, naukowców i oczywiście inwestorów. Na czele przedsiębiorstwa już od blisko 3 lat stoi pani prezeska Julia Krzysztofiak-Szopa. Wcześniej funkcję tę pełniła Eliza Kruszkowska – pierwsza prezesa Startup Poland. 

Do najważniejszych zadań i celów organizacji zalicza się:

  • budowanie świadomości potencjału start-upów w środowisku publicznym i administracyjnym; 
  • reprezentowanie interesów polskich start-upów i niewielkich przedsiębiorców technologicznych w dialogu z polską administracją publiczną, instytucjami europejskimi, korporacjami i środowiskiem akademickim;
  • promowanie kultury inwestowania w start-upy poprzez stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu silnych rynkowych przedsięwzięć;
  • likwidacja barier systemowych w polskim prawie i administracji, które ograniczają szybki wzrost i rozwój młodych firm;
  • promowanie regulacji i rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną;
  • budowanie otoczenia legislacyjnego i administracyjnego, jakie wspierać będzie rozwój innowacyjnych przedsięwzięć o światowym zasięgu;
  • przyczynianie się do przyspieszenia wzrostu PKB poprzez tworzenie miejsc pracy i zahamowanie procesu drenażu talentów

Podsumowanie


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Start-up
https://pl.wikipedia.org/wiki/Startup_Poland
https://businessinsider.com.pl/technologie/co-to-jest-startup-rodzaje-startupow/kt2g4cd
https://www.spidersweb.pl/2018/05/start-up-challenge.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Tomek
Tomek
2019-02-16 13:35:46

mozecie polecic gdzie szukac startapów to znaczy projektow czekających na wykonawcę?

Podobne artykuły

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania
Bez kategorii
author
23 sierpnia 2019

Jak zalogować się do BOŚ Banku? Nowe zasady logowania

Promocja: „Konto z przejazdem” w BNP Paribas
Bez kategorii
author
22 stycznia 2020

Promocja: „Konto z przejazdem” w BNP Paribas

PKO BP w Sosnowcu
Oddziały
author
02 września 2019

PKO BP w Sosnowcu

Branża pożyczkowa prosi o pomoc
Bez kategorii
author
23 marca 2020

Branża pożyczkowa prosi o pomoc

Szybkie pożyczki Stalowa Wola
Pożyczki miasta
author
14 stycznia 2021

Szybkie pożyczki Stalowa Wola

Klin podatkowy – co to jest?
Bez kategorii
author
10 lutego 2019

Klin podatkowy – co to jest?