Co to jest start-up?

Co to jest start-up?

author
Halszka Gronek
14 lipca 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Kategoria

Marzysz o zrobieniu czegoś swojego, ale nie masz pomysłu na biznes? Masz dosyć pracy, w której nikt nie docenia Twojej kreatywności? A może wiesz o tym, że drzemie w tobie potencjał wynalazcy, lecz wciąż brakuje Ci zaplecza finansowego? Jeśli tak, wszystko wskazuje na to, że start-up może być dla Ciebie idealnym rozwiązaniem! Wyjaśniamy, co to jest i w jaki sposób założyć własny start-up biznesowy.

Spis treści:

  1. Co to jest start-up?
  2. Rodzaje start-upów
  3. Start-upy w Polsce
  4. Jak założyć start-up?
  5. Startup Poland
Zwiń spis treści

Co to jest start-up?

Start-up (z angielska: „ruszać”, „wzrastać”) to termin, który współcześnie definiowany jest dwojako. W potocznych i niezobowiązujących rozmowach start-up oznacza tyle, co nowo utworzone przedsiębiorstwo, które dopiero zaczyna „rozkręcać” swój biznes na rynku. Start-upy jako świeżo zarejestrowane firmy najczęściej przybierają formę jednoosobowej działalności gospodarczej.

Drugie znaczenie start-upu funkcjonuje także w środowisku inwestycyjnym i administracyjny. Mowa o tymczasowej organizacji, jaka poszukuje (lub znalazła już) modelu biznesowego wartego inwestycji. Na tej drugiej definicji skupimy się w dzisiejszym artykule. 

Start-up jest zazwyczaj krótkoterminowym biznesem. Grupa ludzi, a czasami nawet jedna osoba, organizuje się i poszukuje inwestycji, jaka mogłaby przynieść satysfakcjonujący zysk. Znalazłszy odpowiedni projekt, członkowie zajmują się jego wykonaniem. Zwykle pracują w bardzo szybkim tempie, walcząc o to, by zmieścić się w odpowiednim terminie. 

Projekty start-upowe wiążą się czasami ze sporym ryzykiem niepowodzenia, lecz zysk przynoszony z ich realizacji jest naprawdę satysfakcjonujący. Do start-upów dołączają zwykle ludzie młodzi, energiczni i pełni werwy – na tyle odporni na stres, by radzić z sobie z pędem między jednym projektem start-upu a drugim. 

Szukasz najlepszych ofert kredytowych? Sprawdź:

Kredyty gotówkowe – do 200 000 zł

Kredyty konsolidacyjne – zamień wiele rat w jedną

Kredyty hipoteczne – na własne mieszkanie

Rodzaje start-upów

Start-up jest określeniem grupy ludzi, jaka podejmuje się wykonania danego projektu inwestycyjnego (a czasami kilku czy kilkunastu kolejnych projektów). Zakres pracy każdej z tych mikroorganizacji jest różny – w zależności od wybranego zlecenia. Jednak największą część rynku start-upów stanowią projekty związane z technologiami informacyjnymi, branżą komunikacyjną lub IT, a także – z sektorami high tech.

Posługując się klasyfikacją dr Szymona Wiercińskiego z Katedry Strategii warszawskiej Akademii Leona Koźmińskiego, wyróżnić można cztery kolejne rodzaje start-upów:

1. Wizjonerzy – dążą do tego, by projekt start-upu był dla nich jedynie szansą na zaistnienie w branży; wraz z wejściem na rynek starają się jak najszybciej zbudować pełnowymiarowy biznes; rekrutują ludzi i formalizują swą działalność.

2. Partnerzy – opracują projekt start-upu, którego nie chcą jednak wdrożyć na rynek samodzielnie; dążą do tego, by włączyć do projektu zewnętrznego partnera, jak zajmie się zarządzaniem i kwestiami biznesowymi; sami wykonawcy start-upu pozostaną natomiast przy swych kreatorskich rolach, a po ukończeniu projektu zajmą stanowiska doradcze.

3. Testerzy – zwykle nie posiadają dużego doświadczenia; podejmują się projektów o niskim ryzyku (a więc jednocześnie o stosunkowo niskim zysku z finalizacji); są otwarci na współprace z wieloma zleceniodawcami równocześnie.

4. Replikatorzy – powielają istniejące już wzorce i modele biznesowe (najpierw biznesplan, później strategia, na koniec dokładnie zaplanowane działanie); nie chcą eksperymentować, twardo stąpają po ziemi, omijają niepewne inwestycje i są tradycjonalistami w biznesie.

Start-upy w Polsce

W Polsce istnieje wiele niezależnych katalogów start-upów online, poprzez które znaleźć można interesujące nas projekty wraz z opisiem wymagań realizacyjnych. Większość z nich dotyczy branży informatycznej, cyfrowej komunikacji, czy modnego w ostatnich czasach high tech. Są to więc zwykle kierunki ścisłe (choć w większości zespołów wykonawczych przyda się także humanista ze zdolnościami marketingowymi i tzw. soft skills).

Do internetowych katalogów start-upów informacje o kolejnych projektach poszukujących wykonawcy zgłaszane są zwykle przez samych zleceniodawców. Zainteresowani mogą zaaplikować, nadsyłając wstępny biznesplan, zarys strategii realizacji i kosztorys. Jeśli zleceniodawcy spodoba się pomysł danej grupy, przekażę pracę nad start-upem w ich ręce. 

Czy warto angażować się w polskie start-upy? Jak najbardziej! Dowodem na to może być sukces kilku grup wykonawczych, jakie w 2018 roku zdobyły tytuł laureata konkursu Start-up Challenge z rąk samego premiera Morawieckiego. Są to:

Nominowane startupy i zwycięzcy Aulerów 2022 (według kolejności alfabetycznej):

  1. Aether Biomedical,
  2. Calamari,
  3. Foodsi,
  4. Giganci Programowania – nagroda specjalna,
  5. inStreamly,
  6. LiveKid,
  7. Plenti,
  8. PySENSE,
  9. Ramp – zwycięzca Aulera 2022,
  10. Roślinny Qurczak,
  11. uPacjenta – zwycięzca Aulera 2022,
  12. Useme,
  13. Vivelio,
  14. Vue Storefront – zwycięzca Aulera 2022,
  15. Waste24.net.

Potrzebujesz szybkiej gotówki? Sprawdź także:

Kredyt online – do 200 000 zł online

Pożyczki na dowód – minimum formalności

Pożyczki bez baz – z minimalną weryfikacją w bazach

Pożyczki online bez weryfikacji – w pełni przez Internet

Jak założyć start-up?

Jeśli marzysz o ruszeniu z własnym biznesem „startapowym” i czujesz się gotowy do tego, by działać, pracę zacznij od znalezienia ciekawego projektu. Niezależnie od tego, czy masz zarejestrowaną działalność i czy działasz w pojedynkę – najpierw znajdź interesujące zlecenie, a o formalności i współwykonawców będziesz martwić się później.

Czasami znalezienie projektu, który wygląda na warty inwestycji, wymaga sporego czasu. Polecamy korzystać w tym celu z licznym internetowych katalogów star-upów. W owych bazach danych zaleźć można naprawdę wiele ciekawych ofert. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że z pewnością nie będziemy jedynymi chętnymi do wykonania danego zlecenia. 

Gdy znajdziemy projekt, możemy zacząć załatwiać formalności, a przede wszystkim – zebrać grupę wykonawczą. W praktyce najlepiej jest szukać partnerów wśród znajomych, bowiem sama organizacja naboru zwykle rozciąga się w czasie. Co więcej, przy realizacji start-upu najlepiej sprawdzają się zaufane osoby, zdolne do poświęceń i pracy pod presją czasu. 

Często zleceniodawca start-upu wymaga od kandydata wykonawczego pełnego biznesplanu wraz ze wskazaniem źródeł finansowania. Dlatego przy realizacji każdej inwestycji w start-up warto mieć zebrany kapitał własny.

Pamiętajmy jednak, że istnieje  przecież wiele funduszy europejskich (np. JEREMIE) pomagających start-upom. Wykonawcy mogą też skorzystać z pomocy polskich organizacji nazwanych „Aniołami Biznesu”, inkubatorów przedsiębiorczości, a nawet – firmowych kredytów obrotowych.

Startup Poland

Startup Poland jest wyjątkową organizacją pozarządową, jaka działa na terenie Polski już od blisko 4 lat. Powołana została do życia w celu budowania świadomości o rodzimym rynku start-upów i możliwościach z niego płynących. Co więcej, organizacja ta bierze czynny udział w licznych procesach legislacyjnych, jakie związane są ze środowiskiem start-upów. 

Organizacja Startup Poland została założona przez grupę aktywistów z różnych branż: przedsiębiorców, prawników, naukowców i oczywiście inwestorów. Na czele przedsiębiorstwa już od blisko 3 lat stoi pani prezeska Julia Krzysztofiak-Szopa. Wcześniej funkcję tę pełniła Eliza Kruszkowska – pierwsza prezesa Startup Poland. 

Do najważniejszych zadań i celów organizacji zalicza się:

  • budowanie świadomości potencjału start-upów w środowisku publicznym i administracyjnym;,
  • reprezentowanie interesów polskich start-upów i niewielkich przedsiębiorców technologicznych w dialogu z polską administracją publiczną, instytucjami europejskimi, korporacjami i środowiskiem akademickim,
  • promowanie kultury inwestowania w start-upy poprzez stworzenie warunków sprzyjających powstawaniu silnych rynkowych przedsięwzięć,
  • likwidacja barier systemowych w polskim prawie i administracji, które ograniczają szybki wzrost i rozwój młodych firm,
  • promowanie regulacji i rekomendowanie działań stymulujących przedsiębiorczość technologiczną,
  • budowanie otoczenia legislacyjnego i administracyjnego, jakie wspierać będzie rozwój innowacyjnych przedsięwzięć o światowym zasięgu,
  • przyczynianie się do przyspieszenia wzrostu PKB poprzez tworzenie miejsc pracy i zahamowanie procesu drenażu talentów.

Podsumowanie

Start-up w Polsce – najważniejsze informacje

  1. Start-up to określenie nadawane tymczasowym organizacjom, jakie zajmują się przygotowaniem i realizacją konkretnego projektu inwestycyjnego.
  2. W skład grupy wykonawczej start-upu zwykle wchodzi kilka osób. Wspólnie pracują one nad wykonaniem zlecenia.
  3. Cechami wyróżniającymi start-up od własnego biznesu jest krótkoterminowość zalecenia, szybkie tempo pracy, duże ryzyko inwestycyjne i atrakcyjny zysk z realizacji.
  4. Wyróżnia się cztery rodzaje zespołów „startapowych”: Wizjonerów, Testerów, Repliakatorów, a także Partnerów. Różnią się one do siebie sposobem działania i otwartością na wysokie ryzyka inwestycyjne.
  5. W Polsce istnieje wiele internetowych katalogów start-upów, dzięki którym zainteresowani wykonawcy mogą odszukiwać atrakcyjnych projektów zleceniowych.
  6. Najlepsze i najbardziej innowacyjne startupy mogą startować w konkursie Start-up Challenge, którego ostateczne grono laureatów wymiera sam Premier RP.
  7. Polskie start-upy mogą liczyć na pomoc finansową z wielu źródeł – na przykład krajowych „Aniołów Biznesu” lub funduszy Unii Europejskiej.
  8. Organizacją pozarządową, jaka dba o interesy polskich start-upów, jest przedsiębiorstwo Startup Poland. Podmiot ten zajmuje się nie tylko promowaniem kultury inwestowania w Polsce, lecz także uczestniczy w wielu procesach legislacyjnych.
author
Halszka Gronek
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Tomek
Tomek
2019-02-16 13:35:46

mozecie polecic gdzie szukac startapów to znaczy projektow czekających na wykonawcę?

Podobne artykuły

Już w czwartek spotkanie Klubu Polska 2025+

Związek Banków Polskich zaprasza na kolejne spotkanie Klubu Polska 2025+. Spotkanie jest zatytułowane: „Politykom pod rozwagę… priorytety rozwojowe Polski na kolejną kadencję”.

author
Dominika Byczek
15 października 2019
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Darmowe konferencje o tarczy antykryzysowej

Już 26 maja rozpoczyna się cykl wideokonferencji poświęconych szczegółom Tarczy Antykryzysowej. Właściciele firm będą mogli dowiedzieć się o pomocy finansowej, na którą mogą liczyć w związku z programami wdrożonymi na skutek pandemii koronawirusa.

author
Dominika Byczek
25 maja 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Cashback, moneyback – jak działają?

Cashback i moneyback to pojęcia, z którymi bardzo często się spotykamy, a często nie wiemy, co tak naprawdę oznaczają. Czy cashback i moneyback różnią się czymś od siebie? Jakie korzyści dają i czy są bezpieczne? Na te i inne pytania dotyczące cashbacku i moneybacku odpowiadamy w tym artykule.

author
Dominika Byczek
14 czerwca 2023
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Nest Bank – nowy bank na rynku

Pod koniec października wystartuje Nest Bank – następca Smart i BIZ Banku. Oferta skierowana będzie do Klientów detalicznych oraz mikrofirm.

author
Patryk Byczek
06 września 2016
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik zajął sopocką uczelnię

Mieszkańców akademika Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie spotkała zaskakująca sytuacja. Studenci tej uczelni mieli pół godziny na spakowanie swoich rzeczy, bo komornik zajął ich uczelnię.

author
Aneta Jankowska
23 lutego 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Ile kosztują róże?

Róże są uważane za jedne z najpiękniejszych kwiatów. Zachwycają delikatnością i pięknym zapachem. Są również najbardziej popularnymi kwiatami, kupowanymi na różne okazje. Sprawdzamy, ile kosztują róże.

author
Sandra Tessmer
08 czerwca 2019
Jej obszarem zainteresowań w ramach pracy na stronie zadluzenia.com są pytania typu "ile kosztuje" oraz "ile zarabia," a jej teksty dostarczają czytelnikom wglądu w koszty różnych usług i życiowych wydatków, oraz średnie zarobki w różnych zawodach.
Porównaj