Oszukiwali przy kredytach dla zadłużonych

Oszukiwali przy kredytach dla zadłużonych

author
Aneta Jankowska
24 marca 2017
W śledztwie, które dotyczy zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się oszustwami kredytowymi zatrzymano już 11 osób. W tej sprawie pokrzywdzonych jest ponad 11 tys. osób, a straty wynoszą więcej niż 11 mln zł, a jak zaznacza prokuratura, kwota ta może znacznie wzrosnąć. 

Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu Arkadiusz Golanowski poinformował na konferencji prasowej, że w sprawie zatrzymano do tej pory 11 osób, w tym też lidera grupy zajmującej się oszustwami kredytowymi. Dodał, że pokrzywdzonych jest ponad 11 tys. osób z całego kraju. Prokurator Regionalny we Wrocławiu Piotr Kowalczyk, stwierdził, że z zebranych materiałów wynika, iż straty osób poszkodowanych sięgają ponad 11 mln zł. Prokurator zasygnalizował również, że “ta kwota może wzrosnąć, a świadczy o tym choćby postawiony w tej sprawie zarzut prania pieniędzy w kwocie 240 mln zł.”

Członkom rozbitej grupy przestępczej postawiono już zarzuty oszustw na wielką skalę, prania pieniędzy jak i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Osobami, którym je postawiono są pracownicy firm pośredniczących w zawieraniu umów kredytowych. Prokuratur nie ujawnia kim jest lider grupy, jednak zaznacza, że jest to osoba zaangażowana w działalność tych firm. 

Oszukiwali wykorzystując niewiedzę klientów

Śledztwo prokuratury trwa od sierpnia ubiegłego roku. Wcześniej sprawę prowadziła samodzielnie policja. Prowadząca śledztwo prokurator Joanna Pawlik-Czyniewska poinformowała, że przestępstwa objęte zarzutami były popełniane już w 2010 r. W większości przypadków, pokrzywdzonymi są osoby w trudnej sytuacji życiowej, które często nie miały możliwości uzyskania kredytu w bankach, więc postanowiły zgłosić się do firm pośredniczących w uzyskaniu pożyczki. Grupa przestępcza stosowała różne sposoby oszustwa. Zarabiałą jednak przede wszystkim na prowizjach od umów kredytowych, które były zawierane na osoby pokrzywdzone. 

Sprawdzane firmy w związku z tą sprawą to:

– Kancelaria Prawna Proculus

– Council Finance

– El Globala

– Europejska Grupa Finansowa Council

Ustalono już, że w błąd zostały wprowadzone osoby, które zgłaszały się do pośredników prosząc o pomoc w zaciągnięciu kredytu, ale i banki, które udzielały kredytów. Podejrzani skupiali się na nieporadności osób zgłaszających się do pośrednika, ich wieku i chorobach, które często uniemożliwiały zrozumienie podpisywanych umów, skutecznie to wykorzystując. Poszkodowani, którzy nie mieli zdolności kredytowej byli przekonywani, że pośrednik jest w stanie usunąć ich dane uniemożliwiające zaciągnięcie kredytu z Biura Informacji Kredytowej. 

Jak donosi prokuratura, oszuści mieli też zatajać przed pokrzywdzonymi udział innych pośredników w zawieranych umowach kredytowych – prowizja dla tych pośredników dodatkowo podnosiła koszty kredytu. Co więcej, pokrzywdzonych nie informowano o wysokości opłat dla pośredników, a ci, kiedy się już zorientowali, musieli zapłacić wysoką prowizję. Przestrzegano, że jest to warunek otrzymania kredytu.

Podejrzanym w tej sprawie grozi do 12 lat więzienia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pożyczka oddłużeniowa bez BIK
Wpisy
autor wpisu
Adam Zieliński
20 października 2015

Pożyczka oddłużeniowa bez BIK

Kasa Stefczyka Opole
Oddziały
author
Patryk Byczek
21 października 2020

Kasa Stefczyka Opole

Biuro Terenowe ZUS w Krasnymstawie
Oddziały
author
Patryk Byczek
06 sierpnia 2019

Biuro Terenowe ZUS w Krasnymstawie

Alior Bank w Jędrzejowie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
28 czerwca 2019

Alior Bank w Jędrzejowie

Zysk BNP Paribas w II kwartale 2020
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
14 sierpnia 2020

Zysk BNP Paribas w II kwartale 2020

Porównaj