Ilu Polaków było na zwolnieniu w 2018 roku?
Statystyczny Polak w 2018 roku chorował przez 14,3 dni. Koszty tej wyjątkowo wysokiej nieobecności liczone są – jak wskazuje ZUS – w miliardach złotych. Urząd zapowiada kontrole mające ukrócić nieuzasadnione chodzenie na zwolnienia. Kontrolować będą także pracodawcy.
Łącznie w 2018 roku lekarze wystawili Polakom prawie 20 milionów zwolnień. Polacy spędzili na zwolnieniach łącznie… 243 692 552 dni. To właśnie ta liczba przekłada się na średni czas zwolnienia każdego Polaka, który wyniósł prawie 3 tygodnie robocze (14,3 dni). Aktywnych zawodowo jest około 17 milionów Polaków.
Koszt: 570 mln więcej niż rok temu
To, że Polacy przebywali na masowych zwolnieniach lekarskich, kosztowało około 18,4 miliarda złotych. Po stronie pracodawców leżało opłacenie około 37,5% tych kosztów, czyli niemalże 7 miliardów złotych. Łącznie kwota jest wyższa o 570 mln względem ubiegłego roku.
Zwolnienia lekarskie 2018 – najważniejsze informacje
średnia długość zwolnienia Polaka: 14,3 dni/rok
liczba wystawionych zwolnień: 20 milionów
liczba dni spędzonych na zwolnieniu: 243 692 552 (ponad 600 tysięcy lat)
koszty zwolnienia: 18,4 mld zł
ZUS – kontrole na zwolnieniach
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uważa, że nie wszystkie zwolnienia były wydane w uzasadnionych przypadkach. Ostatnim głośnym tego rodzaju przypadkiem były masowe zwolnienia strajkujących policjantów, których podejrzewano o pobieranie zwolnień lekarskich bez uzasadnienia w problemie zdrowotnym.
W samym 2018 roku ZUS przeprowadził łącznie 496 300 kontroli pracowników, którym wystawiono zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Sprawdzenie pozwoliło na wstrzymanie decyzji o wypłacie zasiłków chorobowych wobec ponad 30 000 osób. Gdyby wypłaty były kontynuowane, łącznie budżet państwa byłby stratny na kwotę 31,2 mln zł. W 2019 roku kontroli ma być jeszcze więcej.
Pracodawca będzie sprawdzał swoich pracowników
Pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich kontrolował będzie nie tylko ZUS, ale i pracodawcy. ZUS informuje bowiem, że zgodnie z prawem:
Nie tylko ZUS może jednak kontrolować prawidłowość orzekania o czasowej niezdolności do pracy, uprawnieni do tego są także płatnicy składek wypłacający zasiłki.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych chce pomóc pracodawcom w praktycznym przygotowaniu się do tych działań. Pracownicy ZUS będą przeprowadzali szkolenia z zakresu kontroli pracowników. Będą to warsztaty dla przedstawicieli płatników składek.
Pierwsze szkolenie odbyło się już 10 kwietnia w trakcie posiedzenia Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców.
Źródło:
https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/inne/-/publisher/aktualnosc/1/zus-przeszkoli-firmy-z-kontroli-zwolnien/2538311
Dodaj komentarz