Nowe technologie towarzyszą nam prawie na każdym kroku. Często zastępują już nawet człowieka. Kilka dni temu w Chinach otwarto pierwszy na świecie bank, który obsługują jedynie roboty.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 23.05.2018
Udostępnij:

Nowa rzeczywistość

Brytyjski dziennik “The Guardian” poinformował, że maszyny zastąpiły człowieka w banku w Szanghaju. Roboty pomogą klientom wymienić walutę, założyć konto czy wypłacić gotówkę. Stale są one jednak pod kontrolą kamer. W razie nieprawidłowości – jedyni żywi pracownicy – ochroniarze, interweniują i wyjaśniają problem.

Xiao Long, zwany przez Chińczyków “Małym Smokiem”, to humanoidalny robot, który posiada ludzką twarz. Na wejściu wita klientów i zaprasza do odpowiedniego okienka, w zależności z jaką sprawą gość przychodzi do banku. 

Zanim odwiedzający zajmie konkretne stanowisko przechodzi przez specjalną elektroniczną bramkę, która weryfikuje ważność dokumentu tożsamości oraz skanuje twarz klienta.

W przypadku wyjątkowych sytuacji, klienci mogą skontaktować się z pracownikiem banku za pomocą okularów VR, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu stworzonym z myślą właśnie o telekonferencjach.

Skąd taki pomysł ?

Roboty w Chinach zajmują coraz istotniejszą rolę. Spotkamy je między innymi na stacjach kolejowych, gdzie kasują bilety i udzielają informacji. Aktualnie, rozwój robotyki w Chinach jest jedną z kluczowych części strategii rozwojowej Pekinu, która obejmuje program produkcji co najmniej 100 tys. robotów przemysłowych do 2020 roku. 

Komentarze