zadluzenia.com
zamknij

Pierwszy bank z wyłączną obsługą robotów

Nowe technologie towarzyszą nam prawie na każdym kroku. Często zastępują już nawet człowieka. Kilka dni temu w Chinach otwarto pierwszy na świecie bank, który obsługują jedynie roboty.

 

 

Nowa rzeczywistość

 

Brytyjski dziennik “The Guardian” poinformował, że maszyny zastąpiły człowieka w banku w Szanghaju. Roboty pomogą klientom wymienić walutę, założyć konto czy wypłacić gotówkę. Stale są one jednak pod kontrolą kamer. W razie nieprawidłowości - jedyni żywi pracownicy - ochroniarze, interweniują i wyjaśniają problem.

 

Xiao Long, zwany przez Chińczyków “Małym Smokiem”, to humanoidalny robot, który posiada ludzką twarz. Na wejściu wita klientów i zaprasza do odpowiedniego okienka, w zależności z jaką sprawą gość przychodzi do banku. 

 

Zanim odwiedzający zajmie konkretne stanowisko przechodzi przez specjalną elektroniczną bramkę, która weryfikuje ważność dokumentu tożsamości oraz skanuje twarz klienta.

 

W przypadku wyjątkowych sytuacji, klienci mogą skontaktować się z pracownikiem banku za pomocą okularów VR, w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu stworzonym z myślą właśnie o telekonferencjach.

 

Skąd taki pomysł ?

 

Roboty w Chinach zajmują coraz istotniejszą rolę. Spotkamy je między innymi na stacjach kolejowych, gdzie kasują bilety i udzielają informacji. Aktualnie, rozwój robotyki w Chinach jest jedną z kluczowych części strategii rozwojowej Pekinu, która obejmuje program produkcji co najmniej 100 tys. robotów przemysłowych do 2020 roku. 

 

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY