Provident Polska dołączył do grona firm, wspierających wydarzenia upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Firma została mecenasem wystawy „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918” w Muzeum Narodowym w Warszawie. Ekspozycję można oglądać od 26 października.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 26.10.2018
Udostępnij:

Kilka dni temu, w Muzeum Narodowym w Warszawie przeprowadzono konferencję prasową, która zainaugurowała wystawę. Ekspozycja ma przybliżyć dzieła sztuki, przedstawiające ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Provident Polska, oprócz udzielania pożyczek na raty, angażuje się w akcje dotyczące Polski i Polaków – firma został mecenasem wydarzenia. 

Roman Jamiołkowski, Dyrektor Departamentu Relacji Zewnętrznych w Provident Polska, wyjaśnia, że dla jego firmy bardzo ważna jest integracja z otoczeniem.

Provident jest obecny w Polsce od 21 lat. Filarem naszej działalności są ludzie i ich otoczenie, dlatego od zawsze angażujemy się w ważne inicjatywy społeczne, a setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowy jubileusz dla wszystkich Polaków. Współpraca z Muzeum Narodowym i objęcie mecenatem wystawy, ukazującej artystyczną dokumentację walki o wolność, to dla nas ogromny zaszczyt – mówi.
 

O WYSTAWIE

Na oficjalnej stronie Muzeum Narodowego w Warszawie, czytamy w komunikacie:

W zbiorowej pamięci Polaków obraz dramatycznych wydarzeń, w wyniku których Polska odzyskała niepodległość, jest niewyraźny, zatarty, w najlepszym razie zbudowany z wyobrażeń powstałych w kręgu sztuki legionowej, wokół postaci „ojców niepodległości” – Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego – oraz ze starych fotografii i kronik filmowych. Naszą intencją jest przybliżenie obrazu tego chaotycznego, nieoczywistego i bolesnego okresu poprzez powstałe w tamtym czasie (i nieco później) dzieła sztuki.

Czyje prace będą mogli podziwiać odwiedzający?

Na wystawie zostaną zaprezentowane między innymi dzieła:

  • Jacka Malczewskiego,
  • Zofii Stryjeńskiej,
  • Tadeusza Makowskiego,
  • Witolda Wojtkiewicza,
  • Wojciecha Kossaka,
  • Stanisława Fabjańskiego,
  • Władysława Wankie,
  • Leopolda Gottlieba,
  • Leona Wyczółkowskiego.

 
Dodatkowo, jedna z części wystawy będzie zawierała wątek wojny polsko-bolszewickiej. Na wystawie pojawią się również obrazy i grafiki propagandowe z tego okresu. 

Całość wydarzenia dopełnią zebrane rzeźby, grafiki, dokumenty z życia codziennego oraz fotografie. Muzeum Narodowe w Warszawie zapewnia, że nie zabraknie także prace artystów współczesnych, które stanowią rodzaj interwencji w zespoły dzieł dawniejszych.

Kuratorem wystawy jest dr Piotr Rypson – historyk sztuki, krytyk, literaturoznawca, publicysta, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego.

Obraz czasów Wielkiej Wojny i odzyskania niepodległości jest w polskiej wyobraźni zbiorowej niewyraźny, zatarty. Przyświecała nam intencja, by go przybliżyć poprzez znakomite zbiory dzieł z tego okresu przechowywane w Muzeum Narodowym w Warszawie. Będzie to wystawa odbiegająca od „niepodległościowego szablonu”. Zaprezentujemy liczne prace nigdy lub od dawna współczesnym widzom nie pokazywane – mówi Piotr Rypson, p. o. dyrektora Muzeum Narodowego w Warszawie. 

Do kiedy potrwa wystawa?

Ekspozycję będzie można oglądać od piątku 26 października do 17 marca 2019 roku.

Bilety na wydarzenie dostępne są w kasie oraz na oficjalnej stronie Muzeum Narodowego w Warszawie.

Provident Polska

Firma jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej GPW, a także – w ramach notowań równoległych – na GPW w Warszawie. IPF funkcjonuje w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos.

W ofercie Providenta znajdziemy między innymi; pożyczkę konsumencką, dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm.

Komentarze