Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące Produktu Krajowego Brutto. Wszystko wskazuje na to, że niewyrównany sezonowo w drugim kwartale bieżącego roku PKB wzrósł do 5,1% rok do roku, względem wzrostu w pierwszym kwartale do 5,2% oraz wzrostu 4% w tym samym kwartale w roku poprzednim. 

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 21.08.2018
Udostępnij:

Są bardzo duże szanse, że tak wysoki wynik potrwa do końca roku. Specjaliści twierdzą, że dane te są potwierdzeniem na to, że polska gospodarka rozwija się coraz lepiej. Z drugiej strony eksperci przypominają, że taka koniunktura będzie miała swój koniec.

Rośniemy najszybciej w Europie

Polska jest krajem, który według danych odnotowuje najszybszy wzrost PKB. Wyniki nie są jednak ostateczne, ponieważ wiele krajów nie opublikowało własnych danych. Według Mariana Szołuchy, ekonomisty z Akademii Finansów i Biznesu Vistula, nie ma widocznych zagrożeń, które mogłyby wpłynąć na spowolnienie wzrostu PKB. Na ciągły jego wzrost wpływają między innymi programy, które nawołują naukowców do powrotu do Polski oraz imigracja z Ukrainy. 

Wzrost wyższy niż przewidywano

Eksperci szacowali, że PKB wyniesie od 3 do 3,5%. Czas pokazał jednak, że w bardzo krótkim czasie można przekroczyć naturalne możliwość, osiągnąć wynik przekraczający 5%, a co najważniejsze, jest ogromna szansa na jego utrzymanie nawet do końca roku. Statystyki są napędzane przez historycznie niskie bezrobocie oraz bardzo dobrą sytuację na rynku pracy. 

Część ekspertów uważa, że w drugiej połowie roku PKB spadnie do 4,5%, a w roku 2019 wynik wyniesie mniej niż 4%. Takie założenia powinny zmusić rząd do rozsądnego planowanie budżetu państwa w przyszłych latach.

Komentarze