29 września startuje Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci 2018 w Gdyni. Tegoroczna edycja Festiwalu jest wyjątkowa, bo wydarzenie organizowane jest już po raz dziesiąty. Sponsorem głównym Festiwalu NNW jest PKO Bank Polski.

Autor: Aneta Filipkowska
Dodano: 25.09.2018
Udostępnij:


 

Festiwal NNW

Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci to cztery dni pokazów filmów dokumentalnych i fabularnych, reportaży radiowych oraz dyskusji i paneli rozmów o książkach historycznych. Dodatkowo w trakcie Festiwalu przewidziano wystawy tematyczne, jak np.: historyczne samochody cywilne i wojskowe, modele replik samolotów Polskich Sił Zbrojnych; instalacje artystyczne oraz widowiska muzyczne. Co roku Festiwal odwiedzają przedstawiciele różnych pokoleń oraz goście z zagranicy. 

Organizatorzy zapewniają, że Festiwal NNW wyróżnia przede wszystkim to, że w czasie jego trwania można zobaczyć, posłuchać i dotknąć historii.

Tegoroczna edycja rusza już 29 września i potrwa do 2 października. Na ostatni dzień wydarzenia zaplanowano uroczystości pogrzebowe admirała Unruga – wielkiego patrioty i dowódcy polskiej Floty.

Na stronie wydarzenia czytamy, że w tym roku Festiwalowi NNW towarzyszą dwie myśli przewodnie:

Armia Wyklęta, czyli Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie oraz Fenomen Ruchu Solidarności.

Dodatkową atrakcją Festiwalu NNW 2018 będą uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości. Mowa tu o specjalnym pokazie grup rekonstrukcyjnych, które zaprezentują historię polskiego oręża czy występach zespołów z Polski, Norwegii i USA.

Źródło: http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/program/

Dyrektor Festiwalu, Arkadiusz Gołębiewski, tłumaczy, że od początku Festiwalu przyświecała chęć stworzenia przestrzeni, w której spotkać się mogą świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie.

Przez 10 lat działalności Festiwal NNW rozrósł się do czterodniowego wydarzenia wypełnionego pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, ciekawymi dyskusjami panelowymi o sprawach branżowych, jak również z perspektywy biznesu czy geopolityki, rozmowami o książkach historycznych – podkreśla dyrektor.

Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej wydarzenia: http://festiwalnnw.pl/festiwal-2018/program/

Komentarze