Fałszywe SMSy o wszczęciu egzekucji

Fałszywe SMSy o wszczęciu egzekucji

author
Dominika Sobieraj
22 lipca 2019

Krajowa Rada Komornicza ostrzega przed fałszywymi SMS-ami informującymi o rzekomym wszczęciu egzekucji komorniczej wobec osoby, która otrzymuje wiadomość. Kliknięcie w link podany w wiadomości może zainfekować nasze urządzenie.

Oficjalne ostrzeżenie wydała Krajowa Rada Komornicza pod wpływem wielu zgłoszeń, które napływały w ostatnich dniach. Wiele osób, wobec których nie jest prowadzona egzekucja komornicza, otrzymało fałszywego SMS-a informującego o jej wszczęciu.

SMS o wszczęciu egzekucji – treść

Treść SMS-a informującego o wszczęciu egzekucji to:

"

Kancelaria  Komornicza /FAZ/AW/(..)  informuje o wszczeciu egzekucji Sygn. akt Km 1024 (lub inny nr)/19. Istnieje możliwość dobrowolnej splaty 5.88 PLN (może być inna kwota), dalej podany jest link do płatności: https://oplac-zaleglosc(…)

Po kliknięciu w link widniejący na końcu wiadomości jesteśmy automatycznie przenoszeni do strony internetowej, która może zawierać szkodliwe oprogramowanie albo instalować w naszym urządzeniu zainfekowane załączniki.

Krajowa Rada Komornicza oświadcza, że wszystkie wiadomości SMS o treści podobnej do powyższej są “oszustwem w postaci oczywistej próby wyłudzenia i należy je niezwłocznie zgłosić organom ścigania”.

Ani komornik sądowy, ani tym bardziej kancelaria komornicza bez nazwy, nie rozsyłają żadnych wiadomości wzywających daną osobę do uiszczenia zapłaty w związku z wystąpieniem zadłużenia.

Kwota podana w treści fałszywej wiadomości albo jej treść mogą różnić się od przykładu zamieszczonego w tym artykule, ale i tak nie są to wiadomości od prawdziwego komornika sądowego lub kancelarii komorniczej.

przykładowa treść wiadomości, źródło: https://www.komornik.pl/?p=10925

“Krajowa Rada Komornicza ponownie ostrzega i przypomina, iż komornik sądowy (tym bardziej anonimowa kancelaria komornicza) nie wysyła żadnych wiadomości sms ani e-mail z żądaniem zapłaty w związku z wystąpieniem zadłużenia.W szczególności należy mieć na uwadze, iż rozsyłane wiadomości mogą być zainfekowane” – wskazuje Krajowa Rada Komornicza w oficjalnym komunikacie.

Sprawdź także ostrzeżenie Krajowej Rady Komorniczej przed fałszywymi e-mailami – znajdziesz je tutaj.


Źródło:

https://www.komornik.pl/?p=10925

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Robert
Robert
2019-08-07 23:54:42

Należy zgłosić incydent ze wszystkimi szczegółami na www.cert.pl i obserwować rozwój sytuacji. Na pewno sprawa idzie dalej.

Podobne artykuły

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?
Bez kategorii
author
Sandra Tessmer
19 maja 2019

Ile kosztuje usunięcie tatuażu?

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2016
Wpisy
autor wpisu
Sienkiewicz
01 czerwca 2016

Najlepsze produkty finansowe – czerwiec 2016

Kredyt hipoteczny Sandomierz
Kredyty miasta
author
Patryk Byczek
20 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Sandomierz

Kredyt hipoteczny Pruszków
Kredyty miasta
author
Dorota Cholewicka
27 lutego 2023

Kredyt hipoteczny Pruszków

Wyższy rating Polski w agencji S&P
Wpisy
author
Aneta Jankowska
15 października 2018

Wyższy rating Polski w agencji S&P

LOANDO Index styczeń 2020 – podsumowanie wyników
Bez kategorii
author
Alicja Uzarowicz
14 lutego 2020

LOANDO Index styczeń 2020 – podsumowanie wyników

Porównaj