Polacy chcą elektrycznych aut

Polacy chcą elektrycznych aut

author
Aneta Jankowska
06 czerwca 2017
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Jesteśmy zainteresowani samochodami elektrycznymi. Prawie połowa Polaków wyraża chęć korzystania w przyszłości z samochodów na napęd alternatywny.

Jak wynika z badania “AUTOwybory Polaków”, kierowcy najbardziej wyczekują w samochodach przyszłości napędu alternatywnego (40% badanych). Badanie zrealizował Instytut Millward Brown na zlecenie Exact Systems S.A. 
 
Mimo takich deklaracji Polaków, 79% przedstawicieli branży motoryzacyjnej uważa, że w trakcie najbliższych 5 lat pojazdy tradycyjne nie zostaną wyparte przez samochody hybrydowe czy elektryczne. Proces ten wymaga znacznie więcej czasu. Eksperci szacują, że w 2025 roku napędy alternatywne będą stanowić dopiero jedną czwartą globalnej sprzedaży samochodów.
 
Rrynek aut z napędem alternatywnym

 
Raport KPMG i PZPM pokazuje, że w pierwszym kwartale bieżącego roku dynamicznie rozwijał się rynek aut z napędami alternatywnymi (głównie hybrydowymi, ale i elektrycznymi). W porównaniu rok do rok, liczba rejestracji wzrosła o 96% i sięgnęła prawie 5 tysięcy (tyle, ile przez pierwsze dwa kwartały ubiegłego roku). 
 
Polski rząd przyjął plan elektromobilności, który wspiera obecną dynamikę na tym rynku i zakłada, że do 2025 roku na polskich drogach będzie jeździło milion samochodów elektrycznych. Jacek Opala, członek zarządu Exact Systems S.A., odpowiedzialny za rozwój sprzedaży, wyjaśnia:

Elektromobilność, mimo że nie szybko, to jednak na stałe wpisze się w przyszły obraz motoryzacyjny. Powodów jest kilka, ale najważniejsze to te natury ekologicznej – niska emisja CO2, brak hałasu – i kosztowej – większa niezależność od cen ropy, niższe koszty eksploatacji. Zanim jednak na dobre zadomowią się napędy w pełni elektryczne, przejściowo będą dominować napędy hybrydowe. Z szacunków wynika, że obecnie 4 na 100 sprzedawanych na świecie samochodów posiada alternatywny napęd.  W 2025 roku ten udział ma wzrosnąć do 24%, z czego tylko jedną czwartą będą stanowić auta elektryczne, pozostałe to napęd hybrydowy (65%) oraz napęd plug-in hybrid (11%).
 
Branża automotive podchodzi do sprawy nieco sceptycznie

Ciekawe, że 8 na 10 przedstawicieli branży automotive w kraju nie wierzy w to, że w ciągu najbliższych pięciu lat auta z tradycyjnym napędem zostaną wyparte przez te alternatywne. Z raportu wynika, że tak sądzi 14% osób związanych z branżą. Roman Kantorski, Prezes Polskiej Izby Motoryzacji, podkreśla:

Pojazdy z napędami alternatywnymi z pewnością mają szansę znacznie ograniczyć produkcję samochodów z tradycyjnym silnikiem, ale na pewno nie w ciągu pięciu najbliższych lat. Jeżeli chodzi o produkcję to faktycznie, silników hybrydowych będzie montowanych coraz więcej. Trudniejsza jest z kolei sytuacja w obszarze napędów typowo elektrycznych z racji niedopracowanych technologicznie akumulatorów oraz braku rozpowszechnionej infrastruktury ładowania. Problemem aut elektrycznych jest głównie zasięg, w tym podatność m.in. na niskie temperatury, co przekłada się na parametry akumulatora obniżające zasięg. Natomiast autobusy miejskie już wypierają te z silnikami spalinowymi. To już się dzieje i perspektywa pięcioletnia jest bardzo realna.

W Europie również brak optymizmu

87% przedstawicieli branży samochodowej w Niemczech zakłada, że auta o tradycyjnych napędach nie zostaną zastąpione przez te alternatywne w ciągu najbliższych pięciu lat. W Czechach natomiast ten odsetek wynosi 70%. Na Słowacji jest nieco więcej optymistów, bo 45% specjalistów branżowych potwierdza opisany scenariusz, a sceptyków jest 55%. Interesujące, że Rosja jest jedynym krajem, w którym odsetek przedstawicieli branży wierzących w możliwość wyparcia napędów tradycyjnych przez alternatywne jest wyższy, niż tych, którzy twierdzą odwrotnie – 55% przeciwko 45%.

Sceptycyzm przedstawicieli branży to pochodna kilku czynników. Przede wszystkim zmiana technologiczna, z jaką wiąże się wprowadzenie napędu alternatywnego, to rewolucja na wielką skalę, której całkowite przeprowadzenie to kwestia kilkunastu, a nie kilku lat. Po drugie, zachęty producentów nie są jeszcze tak kuszące, aby pozwoliły na szybszą realizację planu. Po trzecie, konsumenci nadal są w fazie oswajania wizji samochodu przyszłości, stąd bardziej niż na napędzie zależy im na bezpieczeństwie, który oczywiście jest też pochodną zastosowanej technologii. To wszystko powoduje, że przedstawiciele branży nie widzą możliwości przeprowadzenia rewolucji w tak krótkim czasie – dodaje Jacek Opala z Exact Systems S.A.

Bezpieczeństwo ponad wszystko
 
Większość, bo 82% Polaków, jako najbardziej pożądaną cechę auta przyszłości podało zapewnienie ochrony życia kierowcy i pasażerów. Zaraz za bezpieczeństwem uplasowała się możliwość dopasowania pojazdu do indywidualnych oczekiwań klienta – 46%. Natomiast co czwarta osoba liczy na zaawansowane multimedia, np. wyświetlające się na szybach informacje o mijanych obiektach lub wykonywanie zadań poprzez sterowanie głosowe. Kierowcy najrzadziej opowiadali się za autonomicznością pojazdu (możliwość jazdy bez kierownicy) – wskazało tak 14% badanych.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Komornik Sądowy Adam Mika

Obecnie w kraju funkcjonuje ponad 1300 komorników sądowych. Jednym z nich jest Adam Mika – komornik przy Sądzie Rejonowym w Jastrzębiu Zdroju.

author
Patryk Byczek
12 września 2015
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Nie założymy konta w banku u kuriera

Większość banków umożliwia swoim klientom otwieranie konta w banku przez Internet. W przypadku spółek, które nie mają jeszcze opcji uwierzytelniania danych przez „selfie”, po złożeniu wniosku online należy podpisać umowę u kuriera. mBank, PKO BP i Santander Bank Polska w wyniku pandemii postanowiły wstrzymać tę usługę.

author
Dominika Byczek
10 października 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

PKO BP w Kolnie

W Polsce największym bankiem jest PKO BP. Sprawdziliśmy placówki i oddziały w Kolnie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
14 września 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Oszustwo na Vinted

Coraz więcej osób korzysta z internetowych platform zakupowych w poszukiwaniu wyjątkowych okazji. Jednym z popularnych serwisów, który umożliwia łatwą wymianę ubrań i akcesoriów jest Vinted. Wraz ze wzrostem popularności tego typu platform rośnie także ryzyko wystąpienia oszustw czy nieuczciwych działań, które mogą prowadzić do utraty naszych pieniędzy. Sprawdźmy na czym polega oszustwo na Vinted, a także jak odzyskać pieniądze w przypadku ewentualnego przestępstwa online. Przyjrzymy się również sposobom, które pomogą uniknąć przykrych sytuacji.

author
Julia Wierciło
29 sierpnia 2023
Ekspertka finansowa, związana z zadluzenia.com od 2022 roku. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Znana z niekonwencjonalnego podejścia do świata finansów. W artykułach przyjmuje perspektywę bycia blisko ludzi.

Zmiany w 500+. Od sierpnia wniosek także papierowy

Wnioski o świadczenie „Rodzina 500+” można już składać w formie papierowej. Od 1 sierpnia obok metody online rząd wprowadził możliwość złożenia wniosków w urzędzie. Pobierz wniosek i sprawdź wszystkie szczegóły. 

author
Dominika Byczek
03 sierpnia 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

BNP Paribas z narzędziem do liczenia śladu węglowego

Rosnące obowiązki raportowe przedsiębiorstw stają się coraz bardziej wymagające. Wprowadzenie unijnej dyrektywy CSRD od 2024 roku oznacza, że kolejne podmioty będą zobligowane do pomiaru swojego śladu węglowego i uwzględnienia go w swoich rocznych sprawozdaniach. Bank BNP Paribas, chcąc wspierać swoich Klientów w spełnianiu tych nowych wymogów, już teraz oferuje łatwe i przyjazne narzędzie o nazwie Envirly. Dzięki temu narzędziu każda firma będzie mogła w prosty sposób zmierzyć emisje gazów cieplarnianych związane bezpośrednio lub pośrednio z jej działalnością.

author
Patryk Byczek
27 maja 2023
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.
Porównaj