Z badania, które zostało zrealizowane na zlecenie Wonga Polska wynika, że Polacy byliby gotowi na pożyczenie pieniędzy rodzinie lub najbliższemu znajomemu. Kwoty różnią się od siebie, lecz zależą głównie od nastawienia respondenta.

Autor: Patryk Byczek
Dodano: 14.06.2018
Udostępnij:

Jednorazową pożyczkę, która nie byłaby wyższa niż 500 złotych, wskazało 40% osób biorących udział w badaniu. Więcej niż 10 000 złotych wskazało zaledwie 3% badanych. Do udzielenia pożyczki najbardziej skłonne są osoby między 18 a 24 rokiem życia.

Gdzie mieszkają osoby, które chętnie pożyczają

Z badania wywnioskować można, że o wiele bardziej do pożyczenia pieniędzy skłonne są osoby, które mieszkają w małych miejscowościach. Badanie pokazało, że zaledwie 23% respondentów zamieszkujących większe miasta, zdecydowałoby się na udzielenie pożyczki, podczas gdy aż 44,7% badanych ze wsi odważyłoby się na ten krok.

Kto pożyczy najchętniej?
 

Zdania odnoszące się do pożyczki zależą nie tylko od kwoty, ale i od wieku „pożyczkodawców”. Pieniądze najchętniej pożyczyłyby osoby w przedziale wiekowym:
 

  • 18-24 lata – prawie 70%,

  • 44-55 lat – 63,4%.

Drugą grupą są oczywiście osoby, które niechętnie wyrażają chęć pożyczania bliskim. Jedynie jeden na czterech badanych, reprezentujący przedział wiekowy od 35 do 44 lat ogłosił, że udzieliłby pożyczki najbliższej osobie. 

Wyraźną różnicę widać także w podziale płciowym. Chętnych do pożyczania kobiet jest 54,9%, zaś mężczyzn 46,7%.


 

Czy można liczyć na rodzinę?

Badanie opinii potwierdza, że Polacy najchętniej pożyczają kwoty nie przekraczające 500 złotych. Ta grupa respondentów liczy 25,3%. Ankietowani, których było blisko 19%, pożyczyliby bliskim maksymalnie 1000 złotych. W im większym mieście żyją członkowie rodziny, tym wyższe kwoty brane są pod uwagę. Najwyższą kwotą, którą wskazało 20% respondentów, było 10 000 złotych. Natomiast 32% ankietowanych z największych miast stwierdziło, że zgodziliby się pożyczyć 1500 złotych.
 

Komentarze