Niedziele handlowe 2021 – wykaz, kalendarz

Niedziele handlowe 2021 – wykaz, kalendarz

author
Dominika Byczek
28 grudnia 2020
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Kategoria

Rok 2021 to rok, w którym wolnych niedziel w całym roku zaplanowanych jest tylko siedem. Zakupy mamy móc zrobić jedynie w niedziele przedświąteczne oraz w kilka ostatnich niedziel wybranych miesięcy. Badania pokazują, że Polacy coraz bardziej są przekonani do tego, że zamykanie sklepów w niedziele jest jednak złym pomysłem – tym bardziej w obliczu strat, które odnotowują sklepy i centra handlowe na skutek ograniczeń działalności wprowadzanych podczas pandemii koronawirusa. Czy jest jednak szansa na zniesienie zakazu?

Zgodnie z obecnym statusem prawnym w 2021 roku ograniczenie handlu nie będzie dotyczyło jedynie siedmiu spośród wszystkich 52 niedziel w roku: dwóch niedziel poprzedzających Boże Narodzenie, jednej niedzieli poprzedzającej Wielkanoc oraz ostatnich niedziel wybranych miesięcy:

  • ostatniej niedzieli stycznia,
  • ostatniej niedzieli kwietnia,
  • ostatniej niedzieli czerwca,
  • ostatniej niedzieli sierpnia.

Taka liczba niedziel wolnych od handlu charakteryzowała także mijający już rok 2020 (przynajmniej w założeniu, bo spontanicznie rząd zdecydował się na dołożenie jeszcze jednej niedzieli handlowej – na samym początku grudnia). W 2019 roku niedziel, w których handel był dozwolony, było o wiele więcej – zakupy mogliśmy wtedy robić w każdą ostatnią niedzielę miesiąca.

Przejdź do najnowszej sekcji artykułu: 
Polacy za zniesieniem zakazu handlu w niedziele 

Jeszcze więcej niedziel handlowych mieliśmy dwa lata temu, kiedy sklepy były czynne zarówno w ostatnią, jak i w pierwszą niedzielę miesiąca. Ostatnim rokiem, w którym zakupy mogliśmy robić we wszystkie niedziele bez wyjątku, był rok 2017, czyli praktycznie 3 lata temu.

Dni wolne od pracy 2021

Zakupów w 20201 roku nie zrobimy także w dni wolne od pracy:

1 stycznia 2021 – Nowy Rok (piątek)

6 stycznia 2021 – Święto Trzech Króli (środa)

4 kwietnia 2021 – Wielkanoc (niedziela)

5 kwietnia 2021 – Wielkanoc (poniedziałek)

1 maja 2021 – Święto Pracy (sobota)

3 maja 2021 – Święto Konstytucji Trzeciego Maja (poniedziałek)

23 maja 2021 – Zesłanie Ducha Świętego (niedziela)

3 czerwca 2021 – Boże Ciało (czwartek)

15 sierpnia 2021 – Święto Wojska Polskiego (niedziela)

1 listopada 2021 – Dzień Wszystkich Świętych (poniedziałek)

11 listopada 2021 – Święto Niepodległości (środa)

25 grudnia 2021 – Boże Narodzenie (sobota)

26 grudnia 2021 – Boże Narodzenie (niedziela)

Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć wolne w 2021 roku.

Handel do godziny 14 w roku 2021

Ustawa o ograniczeniu handlu wskazuje także dwa konkretne dni, w których handel jest ograniczony od godziny 14:00. Sklepy mogą być czynne od rana maksymalnie do tej godziny w sobotę, która poprzedza niedzielę wielkanocną oraz pierwszy dzień Bożego Narodzenia. W roku 2021 będą to dni:

3 kwietnia (sobota przed Wielkanocą – handel do godziny 14:00),

24 grudnia (piątek poprzedzający Boże Narodzenie – handel do godziny 14:00).

Ograniczone godziny pracy w te dni wskazuje artykuł ósmy ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Dzień 24 grudnia nie przypada w niedzielę, więc obowiązuje przepis ograniczający w tym dniu handel jedynie po godzinie 14:00.

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 8.

1. W dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy w placówkach handlowych:

1)     handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,

2)     powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– po godzinie 14.00 są zakazane, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 6.

2. Jeżeli dzień 24 grudnia przypada w niedzielę przepis ust. 1 stosuje się.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Niedziele handlowe 2021 – kalendarz

Podstawa prawna

Nowe zasady handlu reguluje Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r.o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Przed tym rokiem (do 2017) handel legalny był we wszystkie dni w roku (poza niedzielami świątecznymi i innymi dniami ustawowo wolnymi od pracy).

W pierwszym artykule przytoczonej wyżej z nazwy ustawy wskazano, że określa ona “zasady dotyczące ograniczenia handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w niedziele i święta oraz w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy”.

O samym zakazie handlu w niedziele i święta mówi artykuł piąty tej ustawy:

§

PODSTAWA PRAWNA

Art. 5.

W niedziele i święta w placówkach handlowych:

1)     handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem,

2)     powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem

– są zakazane.

Ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni

Jakie sklepy będą otwarte?

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni reguluje również kwestię tego, które konkretnie placówki są objęte zakazem handlu, a w których zakaz ten nie obowiązuje. Aż 32 grupy podmiotów wyłączonych z zakazu wskazane zostały w artykule szóstym tej ustawy.

Przede wszystkim w dni wolne od handlu otwarte będą:

  • sklepy na stacjach paliw,
  • stoiska na jarmarkach, festynach i imprezach okolicznościowych,
  • kwiaciarnie,
  • saloniki handlujące głównie prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych i zakładów oraz wyrobami tytoniowymi,
  • apteki,
  • placówki, które handlują pamiątkami lub dewocjonaliami,
  • placówki pocztowe,
  • sklepy na lotniskach,
  • piekarnie, cukiernie i lodziarnie,

oraz wszystkie inne sklepy (także spożywcze), w których sprzedaży podejmie się sam właściciel.

Najpopularniejszymi sklepami, które są czynne we wszystkie niedziele wolne od handlu, są sklepy Żabka i Freshmarket. Co ważne – jest to zgodne z prawem, ponieważ ona sklepy oficjalnie zarejestrowano się jako placówki pocztowe (sklepy tych sieci współpracują z Pocztą Polską oraz firmą kurierską DHL). W tych dwóch sklepach możemy więc bez problemu robić zakupy we wszystkie niedziele objęte zakazem handlu, a właściciel sklepu może przydzielać swoim pracownikom pracę na te dni.

Pozostałe sklepy, w których nie sprzedaje sam właściciel, muszą stosować się do ustawy o ograniczeniu handlu. Zmuszenie pracowników do pracy w ten dzień może skutkować nałożeniem na właściciela firmy kary od 1000 zł do nawet 100 000 zł. Jeżeli jesteśmy świadkami takiego zdarzenia, powinniśmy niezwłocznie zgłosić je na policję.

Uporczywe łamanie zakazu (np.: otwieranie sklepu spożywczego i zmuszanie pracowników do pracy w niedziele mimo interwencji policji) może natomiast zakończyć się karą ograniczenia wolności dla właściciela sklepu.

Polacy za zniesieniem zakazu handlu w niedziele  

Kiedy ustanawiano prawo regulujące zakaz handlu w niedziele, nikt jeszcze zapewne nie spodziewał się, że gospodarka naszego kraju zostanie tak nadwyrężona przez pandemię koronawirusa. Najnowsze badanie Inquiry wskazuje, że teraz Polacy są zdecydowanie przeciwni utrzymaniu zakazu handlu w ten dzień. Powodów jest kilka.

Przede wszystkim wskażmy, że zgodnie z wynikami badania aż 59% Polaków twierdzi, że zakaz handlu w niedziele powinien zostać zniesiony. Po drugie powiedzmy o powodach, na które najczęściej wskazują Polacy.

1) 68% Polaków uważa, że dzięki przywróceniu handlu w niedziele sklepy mogłyby odrobić chociaż część strat, które poniosły ze względu na ograniczenia pandemiczne,
2) 50% Polaków jest zdania, że dzięki kolejnemu dniu otwartych sklepów bezpieczeństwo sanitarne w galeriach zwiększyłoby się,
3) 67% Polaków twierdzi, że otwarcie sklepów w niedziele ułatwiłoby po prostu robienie zakupów.

Takie badania przeprowadzano wcześniej również wiosną i wtedy poparcie dla ograniczenia handlu w niedziele było o 7% wyższe. Trudno jednak spodziewać się, by same wyniki ankiety przyczyniły się do zmiany decyzji rządu w sprawie zamknięcia sklepów w niedziele.

Niedziele bez handlu zniesione w miejscowościach turystycznych?

Rząd PiS zapowiedział w ubiegłym czasie, że rozważy zmiany w obowiązującej ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Powstała bowiem propozycja, by ograniczenie handlu nie dotyczyło w sezonie miejscowości turystycznych.

Osoby, które wyjeżdżały na krótkie weekendowe wyjazdy na pewno odczuły, jakim problemem dla miasteczek turystycznych były zamknięte sklepy. W kliku otwartych sklepach, w których sprzedawał sam właściciel, tworzyły się ogromnie długie kolejki, a duże sklepy pozbawione były szansy na zarobek.

O możliwości dostosowania obecnego kształtu ustawy do jej faktycznego funkcjonowania w życiu mówił na łamach “Faktu” wiceminister pracy Stanisław Szwed:

"

Warto zastanowić się, w jakim zakresie zakaz powinien obowiązywać w sezonie w miejscowościach turystycznych, bo dziś jest z tym problem. Np. w Austrii, we Francji są przepisy wyłączające zakaz handlu w miejscowościach turystycznych w pewnych miesiącach.

Zmiany jednak, 0 ile weszłyby w ogóle życie, mogłyby być wdrożone dopiero właśnie w roku 2021. Rok 2020 był dla rządu rokiem testowym, w którym miało okazać się się, jaki realny wpływ na gospodarkę mają niedziele wolne od handlu. “Dopiero po dokonaniu pełnej ewaluacji będzie można podejmować ewentualne decyzje, czy istniejące rozwiązania będą wymagały korekt” – wskazywał również w “Fakcie” wiceminister Stanisław Szwed.

Teraz wiemy jednak, że trudno mówić o realnych skutkach tej zmiany gospodarczej, skoro na stan finansów zarówno państwowych, jak i stan finansowy przedsiębiorstw, które w niedziele musiały być zamknięte, wpłynął nie tylko zakaz handlu, ale także w głównej mierze pandemia i wszystkie ograniczenia z nią związane.


Źródła:

https://orka.sejm.gov.pl/proc8.nsf/ustawy/870_u.htm

https://www.gov.pl/web/rodzina/zakaz-handlu-w-niedziele

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/sprzedaz-i-marketing/chce-sprzedawac-przez-internet/handel-sytuacje-zyciowe/handel-w-niedziele-i-swieta-ograniczenia

https://www.pip.gov.pl/pl/prawo-pracy/86983,ustawa-o-ograniczeniu-handlu-w-niedziele-i-swieta.html

https://nowosci.com.pl/zakaz-handlu-w-niedziele-do-poprawki-zmiany-w-prawie-w-miejscowosciach-turystycznych-sklepy-zostana-otwarte-we-wszystkie/ar/c1-14556267

http://www.solidarnosc.org.pl/wolnaniedziela/wp-content/uploads/2018/12/raport-z-badań_skutki-ustawy-o-ograniczeniu-handlu-w-__niedziele-do-druku_uzupełnione..pdf

https://zpp.net.pl/wp-content/uploads/2019/02/Handel-w-niedziele-w-Europie-zmniejszony.pdf

https://inquirymarketresearch.pl

author
Dominika Byczek
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Abtrez
Abtrez
2020-08-26 13:20:34

Zdecydujcie się kiedy wypada 1 maja w piatek czy w sobotę 1 maja 2021 – Święto Pracy (sobota) 1 maja 2021 – Święto Pracy (piątek)

Podobne artykuły

Biuro Terenowe ZUS w Łęcznej

Zakład Ubezpieczeń Społecznych posiada 39 oddziałów w największych polskich miastach. Do każdego oddziału przynależą jednostki podległe, takie jak Inspektoraty i Biura Terenowe. Sprawdzamy dane Biura Terenowego w Łęcznej: kontakt, dane adresowe, infolinię oraz godziny otwarcia.

author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Komornik a BIK

Postępowanie komornicze to niewątpliwie stresująca sytuacja, która może przysporzyć wiele problemów. Wiele osób zastanawia się czy zajęcie wynagrodzenia przez komornika jest widoczne w BIK lub jaki wpływ na scoring BIK ma posiadanie sprawy u komornika.

author
Dorota Grycko
20 stycznia 2023
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com od 2021, absolwentka filologii polskiej Uniwersytetu Gdańskiego. Specjalizuje się w edukacji, także finansowej, pomagając czytelnikom zrozumieć i kontrolować swoje finanse.

Lombardy w Poznaniu

Na terenie Poznaniu działa obecnie kilkadziesiąt lombardów. Sprawdź dane kontaktowe, adresowe oraz godziny otwarcia punktów w Twoim mieście.

author
Patryk Byczek
10 grudnia 2022
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

18 października protest taksówkarzy w Warszawie

Czwartek 18 października to dzień, w którym Warszawa może zostać sparaliżowana. Taksówkarze zapowiedzieli protest przeciwko „nielegalnym przewoźnikom”.

author
Aneta Jankowska
12 września 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

PKO BP w Rypinie

PKO BP jest największym bankiem w Polsce. Sprawdzamy placówki i oddziały w Rypinie – godziny otwarcia, dane adresowe oraz ofertę.

author
Aleksandra Gościnna
28 lipca 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Mieszkanie Plus – sprawdź dopłaty do czynszu

Rząd chce dopłacać do czynszów mieszkaniowych przez 9 pierwszych lat zasiedlania nowego mieszkania. Program "Mieszkanie na Start" obejmie dofinansowanie wynajmu mieszkań wyłącznie nowych. Nowe przepisy wejdą w życie już 1 stycznia 2019 roku. Sprawdź wysokość dopłat i wszystkie szczegóły.

author
Dominika Byczek
15 czerwca 2018
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.
Porównaj