zadluzenia.com
zamknij

Polacy leczą się na kredyt

Medical Finance Group, właściciel marki MediRaty, przeanalizował zapytania o ratalne finansowanie leczenia i zabiegów medycznych. Okazuje się, że najwięcej było wzmianek o stomatologii, okulistyce i operacjach plastycznych.

 

 

MediRaty od ponad 5 lat finansuje zabiegi medyczne w Polsce. Firma przeanalizowała deklaracje, które otrzymała we wnioskach, które klienci składali przez sieć i porównała wyniki za I kwartał 2016 i 2017 roku. 
 
Z analiz wynika, że najczęściej finansowanym obszarem jest stomatologia - 66%, z czego implantologia i protetyka to 32%, ortodoncja to 21%, a inne, np. stomatologia zachowawcza i estetyczna to 13%. Krzysztof Sokalski, Prezes Medical Finance Group MediRaty, zaznacza: 

 

- Największy wzrost zapytań dotyczył rehabilitacji (65%), leczenia uzależnień (53%), leczenia bezpłodności (33%) i ortopedii (22%). Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie te obszary wciąż stanowią niewielki procent wszystkich zapytań od klientów (łącznie około 10%).

 

Portret wnioskodawcy

 

Kim są wnioskujący? 50% z nich twierdzi, że nie posiada innych zobowiązań wobec banków lub instytucji finansowych, natomiast ¼ spłaca miesięcznie nie więcej niż 500 zł wszystkich rat kredytów i pożyczek. W większości przypadków prowadzą oni gospodarstwa domowe, w których wszyscy potrafią siebie utrzymać. Okazuje się, że jedynie 20% wnioskujących ma na utrzymaniu jedną lub więcej osób. 

 

70% wnioskodawców to pracownicy etatowi, następne 10%  to osoby, które są zatrudnione na umowę o dzieło/zlecenia, a kolejne 10% wnioskujących prowadzi własną działalność gospodarczą. Renciści, pracownicy na kontraktach i inni stanowią 10%. 
 
Kobiety zdecydowanie dominują w składaniu wniosków - 75%. Najczęściej o finansowanie ratalne zwracają się osoby w wieku od 36 do 50 lat (40%).  

 

- W tej grupie wiekowej znajdują się osoby, które mogą skupić się na swoich potrzebach i jednocześnie dysponują dochodami pozwalającymi na korzystanie z prywatnych usług stomatologicznych czy estetycznych - zaznacza Krzysztof Sokalski, Prezes Medical Finance Group i MediRaty.

 

Najwięcej wnioskodawców notuje się w województwie mazowieckim - 22%. W śląskim - 20%, dolnośląskim - 14%, wielkopolskim - 11% i małopolskim - 10%. Tymsamym w tych regionach znajduje się także najwięcej placówek medycznych i klinik.

 

Ile pożyczamy ?

 

Dane pokazują, że największy przyrost wniosków (33% w skali roku) został zaobserwowany wśród osób, które zarabiają od 3500 do 5000 zł netto miesięcznie. Jednak większość, bo 70% zapytań kierują te osoby, których dochody nie przekraczają 2500 zł netto, zaś 13% ci, których zarobki są niższe niż 1500 zł netto miesięcznie. 

 

- Klienci, dysponując wyższymi zarobkami, coraz częściej rozważają korzystanie z komercyjnych usług stomatologicznych, estetycznych i medycznych. W grupie z niższymi zarobkami jest natomiast największy popyt na finansowanie usług poprawiających stan zdrowia i urody, a tego typu decyzje często są traktowane jak inwestycja w siebie - tłumaczy Krzysztof Sokalski z Medical Finance Group i MediRaty.
 
Wspominając o średniej kwocie finansowania zabiegów w systemie MediRaty w I kwartale br., to wynosiła ona 5200 zł. Natomiast najniższe zaciągnięte zobowiązanie sięgnęło 450 zł, a najwyższe 50 000 zł.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY