Polacy nie chcą udostępniać informacji o swoim koncie ?

Polacy nie chcą udostępniać informacji o swoim koncie ?

author
Aneta Jankowska
24 marca 2018
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.
Kategoria
Polacy są raczej nieufni - tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium. Okazuje się, że aż 76% z nas nie udostępniłoby informacji o swoim koncie firmie, która nie jest bankiem.

Wojciech Rybak, członek zarządu Banku Millennium, wyjaśnia, że dziś zaufanie i lojalność w stosunku do banków są bardzo wysokie. Zupełnie inaczej jest w przypadku zewnętrznych firm finansowych. Badanie #finanseprzyszlosci pokazało, że większość z nas sceptycznie podchodzi do przekazywania swoich danych dotyczących bankowości. Jedynie 7% z nas założyłoby konta w instytucji spoza sektora finansowego.

Samodzielny i nieufny Kowalski

Chcemy czuć się niezależni i bez zewnętrznych czynników zarządzać swoimi finansami. Większość, bo 76% badanych nie chciałaby w ogóle przekazać swoich danych osobowych usługodawcom pozabankowym, nawet w sytuacji obietnicy wysokich profitów. Tylko 10% respondentów zrobiłoby to, o ile otrzymałoby z tego tytułu opłatę, a 6% z powodu lepszej oferty. Natomiast w przypadku lepszej jakości odsetek też nie jest wysoki i wynosi raptem 5%.

Przekazywanie poufnych danych przez Internet budzi największe obawy – aż 94% badanych nie zgodziłoby się na to, aby pośrednicy w płatnościach przez Internet mieli stałą możliwość zalogowania się do ich konta.

Konto w innej instytucji niż bank ? 

 

PSD2, czyli Payment Services Directive, to europejska dyrektywa, która wprowadza możliwość świadczenia usług bankowych przez firmy zewnętrzne. Mogą one być dowolnymi firmami (również spoza sektora finansowego).

Usługami są:

– dostęp do zagregowanej informacji o stanie rachunku bankowego 
– realizacja płatności internetowych w imieniu klienta

Osoba, która chce skorzystać z takiej opcji musi dobrowolnie, świadomie i jednoznacznie udostępnić firmie zewnętrznej swoje dane osobowe i szczegóły rachunku. Nad tym czuwa ustawa RODO, która wzmacnia kontrolę klienta nad własnymi danymi.

Nowa regulacja wprowadza możliwość dostępu do rachunku przez dowolną firmę (nawet sklep, kawiarnię czy operatora komórkowego). Polacy zapytani o możliwość korzystania z usług bankowych poza bankiem, raczej nie wiedzą wiele na ten temat – 77% badanych w ogóle nie słyszało o tych możliwościach. Nieświadomość jest większa w przypadku kobiet i wynosi 80%, panów – 75%. 

Polacy ufają bankom

Chociaż pojawiła się możliwość zakładania konta w innych instytucjach niż bank, to Polacy raczej nie skorzystają z niej w przyszłości. Jak wynika z analiz, po prostu ufamy bankom i jesteśmy przekonani o tym, że to właśnie w nich nasze środki są bezpieczne.

W momencie, kiedy Polacy zostali zapytani o założenie konta w instytucji, która nie jest bankiem, to 93% respondentów odpowiedziało, że nie podjęłoby takiej decyzji. Co więcej, 43% Polaków nie zrezygnowałoby ze swojego banku, nawet w sytuacji, kiedy byłoby zasypywane zachętami przez inne firmy. Co piąty badany byłby skłonny to zrobić, ale jedynie w przypadku otrzymania lepszej ceny. Natomiast co dziesiąty z powodu wygody lub bliskości placówki.

Mimo tak jednoznacznych wniosków z badania, warto mieć na uwadze fakt, że zostało ono zlecone przez Bank Millennium. Same banki, jako instytucje, które dziś zrzeszają większość klientów, nie są pozytywnie nastawione do tego typu zmian.

author
Aneta Jankowska
Dziennikarka, ukończyła studia dziennikarskie na Uniwersytecie Gdańskim i zdobyła doświadczenie w Radiu MORS. Posiada praktyczne doświadczenie finansowe jako właścicielka kawiarni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Expander w Lesznie

EXPANDER LESZNO

author
Dominika Byczek
30 stycznia 2015
Ekspertka finansowa, redaktorka, magister Uniwersytetu Gdańskiego. Z zadluzenia.com związana od 2014 roku, redaktor naczelna portalu do 2020 roku. Specjalizuje się w tworzeniu poradników finansowych.

Polska Bezgotówkowa podsumowuje działalność

Początek nowego roku to doskonała okazja do podsumowań. Wiele organizacji i firm decyduje się w tym okresie na sprawdzenie, jak wiele udało się osiągnąć w poprzednim roku. Swoim sukcesem pochwaliła się również Fundacja Polska Bezgotówkowa, dzięki której uruchomiono już w Polsce ćwierć miliona nowych terminali płatniczych.

author
Alicja Hirsekorn
07 lutego 2020
Prawniczka, absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w prawie konsumenckim i pracy, a także w aspektach prawniczych działalności gospodarczej. Autorka artykułów o zmianach w prawie finansowym.

Alior Bank w Nisku

Alior Bank jest jednym z największych banków detalicznych w kraju. Sprawdziliśmy oddziały i placówki w Nisku – zobacz godziny otwarcia, dane kontaktowe i opinie.

author
Aleksandra Gościnna
22 maja 2019
Ekspertka finansowa, magister Uniwersytetu Gdańskiego i absolwentka studiów podyplomowych na UW. W latach 2021-2023 redaktor naczelny zadluzenia.com. Specjalistka ds. e-marketingu i promocji online.

Nest Bank Zamość

Chciałbyś otworzyć nowe konto, lecz nie wiesz, jaki bank warto wybrać? Sprawdź ofertę Nest Banku. Poniżej znajdziesz szczegółowe dane na temat placówek w Zamościu.

author
Patryk Byczek
07 sierpnia 2018
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Bank Pekao w Jejkowicach

Bank Pekao jest jednym z największych banków detalicznych w Polsce. Jeden z jego oddziałów mieści się w Jejkowicach – sprawdzamy godziny otwarcia, dane kontaktowe oraz ofertę placówki.

author
Patryk Byczek
05 lipca 2019
Ekspert finansowy, z zadluzenia.com związany od 2015 roku. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Redaktor naczelny portalu, specjalizuje się w analizie produktów finansowych, promocji bankowych i recenzowaniu kredytów.

Związek Banków Polskich – najważniejsze informacje

Związek Banków Polskich jest instytucją, która sprawuje pieczę nad polskim sektorem bankowym. Dzięki funkcjonowaniu tej organizacji polskie banki nieustannie podwyższają standardy swej pracy i obsługi konsumenckiej. Sprawdziliśmy, na czym dokładnie działalność Związku Banków Polskich i kto wchodzi w skład tej organizacji.

author
Halszka Gronek
07 grudnia 2018
Ekspertka finansowa na zadluzenia.com, ukończyła dziennikarstwo i socjologię na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka kompendiów wiedzy na temat społecznych aspektów świata finansów i ekonomii.
Porównaj