Polacy nie chcą udostępniać informacji o swoim koncie ?

Polacy nie chcą udostępniać informacji o swoim koncie ?

author
Aneta Jankowska
24 marca 2018
Polacy są raczej nieufni - tak wynika z badania przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie Banku Millennium. Okazuje się, że aż 76% z nas nie udostępniłoby informacji o swoim koncie firmie, która nie jest bankiem.

Wojciech Rybak, członek zarządu Banku Millennium, wyjaśnia, że dziś zaufanie i lojalność w stosunku do banków są bardzo wysokie. Zupełnie inaczej jest w przypadku zewnętrznych firm finansowych. Badanie #finanseprzyszlosci pokazało, że większość z nas sceptycznie podchodzi do przekazywania swoich danych dotyczących bankowości. Jedynie 7% z nas założyłoby konta w instytucji spoza sektora finansowego.

Samodzielny i nieufny Kowalski

Chcemy czuć się niezależni i bez zewnętrznych czynników zarządzać swoimi finansami. Większość, bo 76% badanych nie chciałaby w ogóle przekazać swoich danych osobowych usługodawcom pozabankowym, nawet w sytuacji obietnicy wysokich profitów. Tylko 10% respondentów zrobiłoby to, o ile otrzymałoby z tego tytułu opłatę, a 6% z powodu lepszej oferty. Natomiast w przypadku lepszej jakości odsetek też nie jest wysoki i wynosi raptem 5%.

Przekazywanie poufnych danych przez Internet budzi największe obawy – aż 94% badanych nie zgodziłoby się na to, aby pośrednicy w płatnościach przez Internet mieli stałą możliwość zalogowania się do ich konta.

Konto w innej instytucji niż bank ? 

 

PSD2, czyli Payment Services Directive, to europejska dyrektywa, która wprowadza możliwość świadczenia usług bankowych przez firmy zewnętrzne. Mogą one być dowolnymi firmami (również spoza sektora finansowego).

Usługami są:

– dostęp do zagregowanej informacji o stanie rachunku bankowego 
– realizacja płatności internetowych w imieniu klienta

Osoba, która chce skorzystać z takiej opcji musi dobrowolnie, świadomie i jednoznacznie udostępnić firmie zewnętrznej swoje dane osobowe i szczegóły rachunku. Nad tym czuwa ustawa RODO, która wzmacnia kontrolę klienta nad własnymi danymi.

Nowa regulacja wprowadza możliwość dostępu do rachunku przez dowolną firmę (nawet sklep, kawiarnię czy operatora komórkowego). Polacy zapytani o możliwość korzystania z usług bankowych poza bankiem, raczej nie wiedzą wiele na ten temat – 77% badanych w ogóle nie słyszało o tych możliwościach. Nieświadomość jest większa w przypadku kobiet i wynosi 80%, panów – 75%. 

Polacy ufają bankom

Chociaż pojawiła się możliwość zakładania konta w innych instytucjach niż bank, to Polacy raczej nie skorzystają z niej w przyszłości. Jak wynika z analiz, po prostu ufamy bankom i jesteśmy przekonani o tym, że to właśnie w nich nasze środki są bezpieczne.

W momencie, kiedy Polacy zostali zapytani o założenie konta w instytucji, która nie jest bankiem, to 93% respondentów odpowiedziało, że nie podjęłoby takiej decyzji. Co więcej, 43% Polaków nie zrezygnowałoby ze swojego banku, nawet w sytuacji, kiedy byłoby zasypywane zachętami przez inne firmy. Co piąty badany byłby skłonny to zrobić, ale jedynie w przypadku otrzymania lepszej ceny. Natomiast co dziesiąty z powodu wygody lub bliskości placówki.

Mimo tak jednoznacznych wniosków z badania, warto mieć na uwadze fakt, że zostało ono zlecone przez Bank Millennium. Same banki, jako instytucje, które dziś zrzeszają większość klientów, nie są pozytywnie nastawione do tego typu zmian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły

Pekao poszukuje projektów fintech
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
17 sierpnia 2021

Pekao poszukuje projektów fintech

Santander Bank Polska w Grodzisku Mazowieckim
Oddziały
author
Dominika Sobieraj
25 czerwca 2019

Santander Bank Polska w Grodzisku Mazowieckim

mBank pozbywa się mFinanse
Wpisy
author
Aneta Jankowska
29 listopada 2017

mBank pozbywa się mFinanse

PKO BP w Oleśnie
Oddziały
author
Aleksandra Gościnna
18 września 2019

PKO BP w Oleśnie

BNP Paribas oddziały w Lubaczowie
Oddziały
author
Patryk Byczek
25 kwietnia 2019

BNP Paribas oddziały w Lubaczowie

Policjanci chcą podwyżek 650 zł
Wpisy
author
Patryk Byczek
29 czerwca 2018

Policjanci chcą podwyżek 650 zł

Porównaj