Polacy niechętnie biorą kredyty na święta

Polacy niechętnie biorą kredyty na święta

autor wpisu
Lukasz_Zubrzycki
06 grudnia 2017
Wbrew obiegowej opinii, Polacy niechętnie zaciągają zobowiązania na przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Profi Credit, tylko 10% osób deklaruje wzięcie na ten cel kredytu lub pożyczki.

Według statystyk, organizacja nadchodzących Świąt będzie nas kosztować od 700 do 900 zł. Jak się jednak okazuje, zasada „zastaw się, a postaw”, powoli odchodzi do lamusa. Według badań przygotowanych przez firmę ARC Rynek i Opinia, tylko 10% osób zamierza wziąć kredyt lub pożyczkę w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2015 roku, takich osób było aż 20%. Co się zmieniło od tego czasu ? Powodów jest przynajmniej kilka. Jak wskazuje Jarosław Czulak z firmy pożyczkowej Profi Credit: „W ciągu 2 lat wyraźnie spadła liczba osób deklarujących zaciągnięcie zobowiązania finansowego, które pomogłoby przygotować Święta Bożego Narodzenia. Jestem przekonany, że wpływ na to mają nie tylko realizowane programy społeczne takie jak 500+, lecz także sprzyjające otoczenie makroekonomiczne wykazujące wzrosty w różnych dziedzinach i branżach.”

Świadczenie 500+ to nie jedyna przyczyna. Polacy coraz lepiej zarządzają swoim domowym budżetem, a w czasie zakupów starają się kierować zdrowym rozsądkiem i unikać zbędnych wydatków. Zdecydowanie pomagają w tym liczne dyskonty, gdzie ceny produktów są niższe od tych w sklepach osiedlowych.

Dodatkowo wiele osób świąteczne przygotowania zaczyna już w listopadzie, co z pewnością pomaga zoptymalizować budżet na Boże Narodzenie.

Czy zatem instytucje finansowe mają się czego obawiać ? Zdaniem Jarosława Czulak z Profi Credit, „(…)grudzień to nadal bardzo dobry okres dla instytucji finansowych, tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak, że w Boże Narodzenie masowo odwiedzamy banki, czy inne instytucje oferujące dodatkowe finansowanie. Na Święta zadłużają się tylko nieliczni, ale że robią to w tym samym czasie – czyli na tydzień czy dwa przed 24 grudnia –  stąd mamy wrażenie „gorącego okresu” na rynku kredytów i pożyczek.”

Skąd bierzemy pieniądze na organizację Świąt ? Przede wszystkim z bieżących dochodów (najwięcej ankietowanych) oraz oszczędności własnych. Jak pokazują badania, zdecydowanie wolimy skromne Boże Narodzenie, ale bez zbędnego zapożyczania się na ten cel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wszystkie komentarze

Grzegorz
Grzegorz
2017-12-17 22:44:20

Największą wadą każdego kredytu jest to, że kiedyś go trzeba oddać. I to niestety, raczej szybciej niż później. Przed podpisaniem umowy naprawdę warto spokojnie się zastanowić nad tym, czy to, co chcemy kupić, przyniesie nam więcej radości niż zmartwień przez konieczność spłacania rat. Ja za pożyczkę w wonga kupiłem komputer do pracy, dziś rzecz niezbędna.

    oewonga
    oewonga
    2018-01-09 16:56:28

    Witam! Grzegorz, dziękuję za skorzystanie z naszych usług. Jako przedstawiciel wonga.com zapraszam wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą naszej firmy. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Obecnie prowadzimy działalność w kilku krajach. Działamy w oparciu o zasady: - Przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty, - Elastyczności i kontroli, - Selektywności - dokładnie oceniamy możliwości naszych klientów do skorzystania z naszej oferty. Wonga.com zajęła pierwsze miejsce w rankingach w kategorii najniższa rata. Rankingi zostały przygotowane przez TotalMoney i Comperia. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga.pl/live_chat?utm_source=zadluzenia. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga.com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

Podobne artykuły

Piaskownica regulacyjna KNF
Ekonomia
author
Dominika Sobieraj
28 października 2018

Piaskownica regulacyjna KNF

Profi Credit w Myślenicach
Wpisy
author
Dominika Sobieraj
01 czerwca 2019

Profi Credit w Myślenicach

Kredyt konsolidacyjny Kostrzyn nad Odrą
Kredyty miasta
autor wpisu
Dorota Cholewicka
14 stycznia 2021

Kredyt konsolidacyjny Kostrzyn nad Odrą

e-Prawnik w PKO BP
Bez kategorii
author
Dominika Sobieraj
03 marca 2020

e-Prawnik w PKO BP

PKO BP przedstawił Klientom Platformę Opportunity Network
Bez kategorii
author
Patryk Byczek
20 sierpnia 2020

PKO BP przedstawił Klientom Platformę Opportunity Network

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek
Kredyty
author
Halszka Gronek
09 marca 2020

Kredyt hipoteczny – maksymalny wiek

Porównaj