zadluzenia.com
zamknij

Polacy niechętnie biorą kredyty na święta

Wbrew obiegowej opinii, Polacy niechętnie zaciągają zobowiązania na przygotowanie Świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Profi Credit, tylko 10% osób deklaruje wzięcie na ten cel kredytu lub pożyczki.

 

Według statystyk, organizacja nadchodzących Świąt będzie nas kosztować od 700 do 900 zł. Jak się jednak okazuje, zasada „zastaw się, a postaw”, powoli odchodzi do lamusa. Według badań przygotowanych przez firmę ARC Rynek i Opinia, tylko 10% osób zamierza wziąć kredyt lub pożyczkę w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.

 

Warto przypomnieć, że jeszcze w 2015 roku, takich osób było aż 20%. Co się zmieniło od tego czasu ? Powodów jest przynajmniej kilka. Jak wskazuje Jarosław Czulak z firmy pożyczkowej Profi Credit: „W ciągu 2 lat wyraźnie spadła liczba osób deklarujących zaciągnięcie zobowiązania finansowego, które pomogłoby przygotować Święta Bożego Narodzenia. Jestem przekonany, że wpływ na to mają nie tylko realizowane programy społeczne takie jak 500+, lecz także sprzyjające otoczenie makroekonomiczne wykazujące wzrosty w różnych dziedzinach i branżach.”

 

Świadczenie 500+ to nie jedyna przyczyna. Polacy coraz lepiej zarządzają swoim domowym budżetem, a w czasie zakupów starają się kierować zdrowym rozsądkiem i unikać zbędnych wydatków. Zdecydowanie pomagają w tym liczne dyskonty, gdzie ceny produktów są niższe od tych w sklepach osiedlowych.

 

Dodatkowo wiele osób świąteczne przygotowania zaczyna już w listopadzie, co z pewnością pomaga zoptymalizować budżet na Boże Narodzenie.

 

Czy zatem instytucje finansowe mają się czego obawiać ? Zdaniem Jarosława Czulak z Profi Credit, „(…)grudzień to nadal bardzo dobry okres dla instytucji finansowych, tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Nie oznacza to jednak, że w Boże Narodzenie masowo odwiedzamy banki, czy inne instytucje oferujące dodatkowe finansowanie. Na Święta zadłużają się tylko nieliczni, ale że robią to w tym samym czasie – czyli na tydzień czy dwa przed 24 grudnia –  stąd mamy wrażenie „gorącego okresu” na rynku kredytów i pożyczek.”

 

Skąd bierzemy pieniądze na organizację Świąt ? Przede wszystkim z bieżących dochodów (najwięcej ankietowanych) oraz oszczędności własnych. Jak pokazują badania, zdecydowanie wolimy skromne Boże Narodzenie, ale bez zbędnego zapożyczania się na ten cel.

 

Skomentuj artykuł
captcha
BRAK KOMENTARZY