Polacy ostrożnie zaciągają pożyczki
International Personal Finance, właściciel Provident Polska, przeprowadził badanie, z którego wynika, że 85% Polaków poważnie analizuje decyzję o pożyczce.
Pożyczkę musimy przemyśleć
Najczęściej na zobowiązania decydują się osoby z grupy wiekowej 35-44 lata. W trakcie kolejnych 6 miesięcy na pożyczkę "raczej zdecyduje się" ⅓ respondentów, w tym 8% jest tym przekonana.
Anna Karasińska, ekspert ds. badań rynkowych w Provident Polska, tłumaczy, że Polacy deklarują, iż w racjonalny sposób podchodzą do pożyczek.
– 85-90% badanych dobrze radzi sobie ze swoimi zobowiązaniami i podejmuje decyzje rozsądnie, w tym 85% deklaruje, że uważnie analizuje swoją decyzję przed zaciągnięciem pożyczki. Co ważne, z badania GfK wynika, że Polacy stosują się do zasad odpowiedzialnego pożyczania. 83% respondentów zadeklarowało, że nie pożycza więcej niż jest w stanie bezproblemowo spłacić – dodaje Karasińska.
Główną myślą, która zwykle nurtuje przed zaciągnięciem zobowiązania jest wątpliwość, czy w ogóle będzie nas stać na spłatę miesięcznego zobowiązania. Szczegółowo przeliczamy kwotę pożyczki i odsetek.
Co jest istotne przed podjęciem decyzji o pożyczce?
Bardzo ważne jest przeanalizowanie swojego budżetu i sytuacji finansowej. Zastanawiając się nad ofertę, powinniśmy poznać jej szczegóły i wybrać najbardziej odpowiednią dla nas opcję.
Z badania wynika, że najważniejszą kwestią dla badanych jest to, czy będą w stanie spłacać miesięczne zobowiązanie. Nad tym zastanawia się 78% osób. Równie istotny jest ogólny koszt zobowiązania i okres jego trwania. Więcej niż połowa ankietowanych przy podejmowaniu decyzji o pożyczce bierze pod uwagę także wysokość RRSO.
Czy płeć ma znaczenie przy podejmowaniu takich decyzji? Okazuje się, że tak – panie są rozsądniejsze w kwestii decyzji o wzięciu pożyczki, częściej sprawdzają, jaka będzie finalna kwota do spłaty oraz czy będzie je stać na dodatkowe miesięczne zobowiązanie.
Warto pamiętać o tym, aby racjonalnie podchodzić do swoich możliwości. Dokładne przeanalizowanie budżetu, oferty może pomóc nam uniknąć nieprzyjemności w przyszłości. Zbyt “lekkie” podejście do tego typu decyzji może skutkować niespodziewanymi długami. Jak pokazało badanie, 15% respondentów miało już problemy ze spłatą swoich zobowiązań.
– Realna ocena własnej sytuacji finansowej jest niezwykle ważna już na etapie podpisywania umowy. Potencjalny pożyczkobiorca powinien sprawdzić, czy będzie mieć wystarczające środki, by bez problemu spłacić pożyczkę. Ważne jest także, aby nigdy nie zaciągać nowych zobowiązań, jeśli miało się problem ze spłatą wcześniejszych – radzi Karolina Łuczak, kierownik biura prasowego i komunikacji wewnętrznej w Provident Polska.
Dodaj komentarz